Prague Chess Festival

Příští rok startuje nejvyšší soutěž ženských družstev ČR a SR.

19.12.2008 14:47 | Extraliga žen

Skvělá zpráva pro všechny šachistky v České a Slovenské republice. Dlouho uvažovaná a připravovaná soutěž spatří světlo světa příští rok v květnu v malebném beskydském prostředí. Od 14.5. do 17.5. se setkají týmy žen na...

Skvělá zpráva pro všechny šachistky v České a Slovenské republice. Dlouho uvažovaná a připravovaná soutěž spatří světlo světa příští rok v květnu v malebném beskydském prostředí. Od 14.5. do 17.5. se setkají týmy žen na třech šachovnicích, aby změřily své síly v klubové soutěži družstev žen. Pro zvýšení konkurence, atraktivity a i účasti se uskuteční společná soutěž České a Slovenské republiky. Vyhodnocen bude jak vítěz extraligy, tak mistr ČR a mistr SR.

Myšlenka uspořádat nejvyšší soutěž pro ženy u nás není nová, ale více se o ní začalo diskutovat až v tomto století. Světový trend je jednoznačný a snaha zviditelnit ženský šach je zřejmá (viz rozšíření na 4 šachovnice při olympiádě). Od některých klubů šly návrhy na uspořádání buď dlouhodobé či jednorázové soutěže. Před tvorbou nového systému postupové soutěže žen (jednotlivkyň) jsem z pozice předsedy STK ŠSČR v roce 2005 oslovil přední ženy na žebříčku a extraligové kluby. Většinou názory byly, že by bylo zajímavé vyzkoušet, ale rezervovaně se oslovení/é stavěli k šanci na kvalitní účast.

Od té doby jsem obdržel vylepšované konkrétnější návrhy, především z BŠS, další konkrétní návrh přišel z Říčan. Do hry vstoupila myšlenka společné soutěže se Slovenkami. Po projednání na našem šachovém svazu jsem se sešel v Malenovicích s představiteli Slovenského šachového svazu a BŠS. Jednání bylo velice rychlé, konstruktivní, stejně tak následná odpověď ze Slovenského VV vyjadřující plnou podporu a zájem o tuto soutěž. Zbývalo dokončit detaily rozpisu na čemž společně pracoval především za náš svaz RNDr. David Ciprys se zástupci BŠS a Slovenských svazem.

českým favoritem bude zřejmě BŠŠ s Jackovou a Němcovou.

Pořádání v roce 2009 bylo svěřeno Beskydské šachové škole, která tento projekt opakovaně předkládala. Od našeho a Slovenského svazu obdrží pořadatel na režii po 5.000 Kč. Vklady budou použity na cenový fond. Startují tříčlenné klubové týmy, na soupisce je místo pro jednu náhradnici. Vždy alespoň 2 hráčky v sestavě utkání musejí být kmenovými hráčkami oddílu. Hostování pro tuto soutěž je speciální, nemá vztah k dlouhodobým soutěžím. Dle účasti proběhne jednání o dalších ročnících. V úvahu přichází postupová soutěž, s rozdělením na extraligu a 1.ligu. Kromě možnosti územních 1.lig je možná lepší varianta pro atraktivnost ponechání v jednom místě obou soutěží. To vše by řešil rozpis pro druhý, též ještě otevřený ročník, s postupy a sestupy do 3.ročníku. Na pořádání extraligy by napříště byl vypsán konkurs.

Věříme, že se při extralize žen setká jak Česká a Slovenská reprezentační špička, tak že i pro další ženy bude možnost účasti v extralize velmi motivující. Je to zároveň velká šance pro manažery klubů, jak účastí (či případným úspěchem) v extralize zviditelnit a propagovat svůj klub.

Rozpis soutěže (Upřesňující propozice začátkem nového roku)
1x 1342x Pavel Ch
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
19.12.2008 16:34 | Autor neznámý

No vida, jestli by šlo zvýšení členských příspěvků na takovéto akce, nejsem proti ;-)