Papírové předpoklady vzaly na západě za své! Brno si poradilo s BŠŠ!

06.10.2008 12:10 | Extraliga dorostu 2008/2009

Západní skupina má černého koně soutěže. TJ Jiskra Hořice ztratila ve čtyřech kolech pouze jeden bod za remízu s favoritem soutěže Šachklubem Sokol Klatovy a díky velkému skóre vede tabulku. Skupina východ se nesla ve znamení oče...

Východ

Lukáš Kuchynka (zdroj: jmšs)

Bez ztrát zápasových bodů v úvodních čtyřech kolech se neobešel žádný z osmi týmů. Lokomotiva Brno ztratila remízou hned v prvním kole se Slávií Orlová, druhé kolo s Havířovem vyhrála nejtěsnějším poměrem. V tu chvíli to vypadalo na dosti vlažný rozjezd. "Po neslaném nemastném výkonu v sobotních zápasech (bez účasti Lukáše Kuchynky) jsme spokojeni. A to přesto, že s Orlovou zápas dopadl vzhledem k průběhu utkání a k dění na jednotlivých šachovnicích pro nás nejhůře, jak mohl. K oné remíze dopomohl soupeři především skvělý výkon Krzyzanowského na 1. šachovnici," uvedl vedoucí brněnského družstva Miroslav Pakosta.

Martin Blahynka (zdroj: jmšs)

Zápas dvou největších favoritů východní skupiny byl na pořadu 3. kola v neděli dopoledne. Do sestavy Brna přichází po sobotní absenci Lukáš Kuchynka a na druhé šachovnici svádí souboj s Jiřím Kočiščákem. Z bojiště odchází šťastnější Lokomotiva Brno a poměrem 4:2 si připisuje historické vítězství nad Frýdkem, jak hlásá titulek na brněnském webu. "Vládla pohoda, dobrá atmosféra, kluci si rozuměli. Doufali jsme, že bychom mohli mít po víkendu plný počet bodů, nicméně 10 bodů je také výborných a jsme spokojeni. Můžeme se těšit na další zápasy v extralize. Doufejme, že budou stejně úspěšné a že na cestě k vysněnému extraligovému titulu byť ta ještě bude dlouhá a trnitá, nezabloudíme!" nechává průchod euforii Miroslav Pakosta.

BŠŠ Frýdek-Místek nedal ve třech utkáních svým soupeřům šanci, dvakrát z toho byl výsledek 6:0, Boršicím nechal půlku na třetí šachovnici pouze Tomáš Pecha. "Tři utkání jsme sehráli na jedničku. Nepopírám, že jsme chtěli mít plný počet bodů, ale s Brnem se nám utkání nepovedlo," hodnotí uplynulý víkend Antonín Surma.
Do konce základní skupiny zbývají ještě tři kola, která rozhodnou o čtyřech postupujících do finálové skupiny. Cesta k titulu je ještě dlouhá a z případných dílčích neúspěchů je dobré se poučit: "Nicméně v našem vystoupení bych našel více pozitiv než negativ. Celý tým hrál jako opravdový tým a nebál se ve prospěch družstva i osobních ztrát. Což z dlouhodobého a výchovného hlediska je pro nás skvělá zpráva," hodnotí Antonín Surma, se kterým přineseme rozhovor během zítřejšího dne.

Prozatím třetí postupovou příčku drží Slavia Orlová, která ve svých čtyřech zápasech nepoznala porážku, body ale ztrácela jistě cenou remízou s Lokomotivou a ve čtvrtém kole s Havlíčkovým Brodem.
Na poslední, čtvrtou, postupovou příčku již začíná být větší přetlak. Slovan Havířov zatím vede při shodnosti zápasových bodů na vítězné partie před ŠK Boršicemi.

Průběžná tabulka

výsledky extraligového víkendu dorostu - 1.-4. kolo

1.kolo - 04.10.2008 - 10:00 hodin
ŠK Lokomotiva Brno 3 - 3 SK Slavia Orlová
SK Boršice 3,5 - 2,5 TJ Slovan Havířov
Dirickx Bohemia - Jiskra Havl. Brod 0 - 6 BŠŠ Frýdek-Místek
Sokol Bedřichov 4,5 - 1,5 ŠK Zlín
2.kolo - 04.10.2008 - 15:00 hodin
TJ Slovan Havířov 2,5 - 3,5 ŠK Lokomotiva Brno
SK Slavia Orlová 5 - 1 SK Boršice
ŠK Zlín 2,5 - 3,5 Dirickx Bohemia - Jiskra Havl. Brod
BŠŠ Frýdek-Místek 6 - 0 Sokol Bedřichov
3.kolo - 05.10.2008 - 8:30 hodin
SK Boršice 4 - 2 ŠK Zlín
ŠK Lokomotiva Brno 4 - 2 BŠŠ Frýdek-Místek
Sokol Bedřichov 1,5 - 4,5 SK Slavia Orlová
Dirickx Bohemia - Jiskra Havl. Brod 1 - 5 TJ Slovan Havířov
4.kolo - 05.10.2008 - 13:30 hodin
ŠK Zlín 1 - 5 ŠK Lokomotiva Brno
BŠŠ Frýdek-Místek 5,5 - 0,5 SK Boršice
SK Slavia Orlová 3 - 3 Dirickx Bohemia - Jiskra Havl. Brod
TJ Slovan Havířov 5 - 1 Sokol Bedřichov

Partie

Odkazy

Tabulka a kompeltní výsledky - Extraliga dorostu východ
Reportáž Lokomotiva Brno
Foto reportáž JmŠS

Západ

V úvodním článku o extralize dorostu jsme uváděli jako favority skupiny západ Klatovy, pražskou OÁZU a Most. Co se týče prvního místa po úvodních čtyřech kolech všem "vypálil rybník" tým Jiskry Hořice. Remíza ve druhém kole s Klatovy a důležitá těsná výhra s Mostem přispěla k obsazení prozatimní první příčky. "Nálada určitě výborná. S Klatovy i Mostem se vyplatila domácí příprava. S Klatovy nám přálo i štěstí. Na 1. šachovnici zachraňoval Šrejber remízu až pěšcové koncovce také na 2. a 3. šachovnici jsme spíše zachraňovali remízy.. Na 4. šachovnici hrál Šafařík polovinu partie v horší pozici s dvěma minutami na hodinách.Nakonec ubránil remízu," popisuje průběh utkáni Vladimír Luštinec.
První kolo dle plánu proběhlo u týmu klatovských dorostenců (4:2 s Pandou Rychnov), následoval však těžký zápas s Hořicemi, který skončil remízou. Jde to považovat za zbytečnou ztrátu? "Vzhledem k průběhu utkání lze výsledek 3:3 považovat za ztrátu. V utkání jsme měli blízko vítězství a vybrali jsme si stejně jako vloni s tímto soupeřem trochu smůly," zodpověděl pro nás vedoucí klatovského týmu Karel Nováček. K dalšímu průběhu dodává: "Naopak, trochu štěstí při nás stálo proti Bydžovu, který nečekaně „kousal“ a hrobníkovi z lopaty jsme utekli proti OAZA Praha, kdy jsme utkání otočili a stejně jako v předcházejících 2 letech jsme se radovali z nejtěsnější výhry 3,5:2,5."

Jan Macháň nastoupil za Pandu Rychnov ke všem čtyřem partiím(zdroj: šachy Rychnov)

Jako na výsledkové houpačce se pohybovala OÁZA Praha. Lichá kola vítězila, sudá nebyla pro jejich hráče ta pravá. Prohra nejprve s Mostem v druhém kole a pak ve čtvrtém s Klatovy určilo jejich průběžné postavení v tabulce - čtvrté místo se šesti body. Stejný počet dosahuje Panda Rychnov.

K potvrzení dobře rozehraného víkendu pro Hořice bylo zapotřebí zvládnou bez větší újmy poslední kolo, tam je sice čekal celek Sokol Údlice, který nepatří mezi horké favority, ale přeci, nebyla trochu nervozita? "Poslední kolo s Údlicemi bylo neuvěřitelné a výsledek vůbec neodpovídá konečnému stavu. Po asi dvou hodinách jsme na dvou šachovnicích stáli skoro na prohru. Pak se ale úplně otočila partie na 6. šachovnici a z místo prohry jsme získali první bod. Pak otočil partii na 4. Šafařík. Ten už měl o dva pěšce a kvalitu méně. Soupeř ale špatně vyvíjel figury a Jakub nakonec zvítězil matovým útokem. Brzy potom vyhrála i Prokopová. Ostatní pak už hráli v klidu a své soupeře přehráli. Výsledek 6:0 si Údlice za bojovný výkon určitě nezasloužili," popisuje utkání Vladimír Luštinec a dodává "Začátek to byl každopádně úspěšný, ale hrají se ještě další tři kola. Je potřeba se na ně dobře připravit. Cíl je samozřejmě finálová skupina."

O vyrovnanosti soutěže jasně hovoří průběžná tabulka po čtyřech odehraných kolech. Ani zde nezůstalo jediné družstvo bez ztráty zápasového bodu. Jde o trend, větší vyrovnanost týmu než v minulých letech? "Určitě, vyrovnanost týmů je mnohem vyšší, o čemž svědčí fakt, že po 3 kolech ELD, žádné ze 16 družstev nebylo stoprocentní. Extraliga se tak stane mnohem zajímavější a napínavější, což je jistě dobře," hodnotí klatovský Karel Nováček.

V dalších třech kolech se máme tedy na co těšit. Věřme, že po organizační stránce vše proběhne podobně jako v Hlušicích, k čemuž se pochvalně vyjádřil vedoucí tůmu Hořic Vladimír Luštinec: "Celé soustředění bylo dobře zorganizováno. My jsme na zápasy dojížděli, máme to 30 kilometrů, ale myslím, že i Hráči, kteří v Hlušicích přespávali, museli být spokojeni jak s ubytováním s obědem tak i s organizací zápasů. Nevýhodou pro ně bude pozdní příjezd domů. Je možné, že některá družstva budou chtít, aby se příště v neděli odpoledne nehrálo."

Průběžná tabulka

výsledky extraligového víkendu dorostu - 1.-4. kolo

1.kolo - 04.10.2008
Jiskra RMSK Nový Bydžov 0 - 6 ŠK Most
SK OAZA Praha 3,5 - 2,5 TJ Sokol Údlice
Panda Veolia ESAB RWT ARTCO Rychnov n.K. 2 - 4 Šachklub Sokol Klatovy
TJ Jiskra Hořice 5,5 - 0,5 Biomedica Říčany
2.kolo - 04.10.2008
TJ Sokol Údlice 4 - 2 Jiskra RMSK Nový Bydžov
ŠK Most 3,5 - 2,5 SK OAZA Praha
Biomedica Říčany 2,5 - 3,5 Panda Veolia ESAB RWT ARTCO Rychnov n.K.
Šachklub Sokol Klatovy 3 - 3 TJ Jiskra Hořice
3.kolo - 05.10.2008
SK OAZA Praha 3,5 - 2,5 Biomedica Říčany
Jiskra RMSK Nový Bydžov 2 - 4 Šachklub Sokol Klatovy
TJ Jiskra Hořice 3,5 - 2,5 ŠK Most
Panda Veolia ESAB RWT ARTCO Rychnov n.K. 3,5 - 2,5 TJ Sokol Údlice
4.kolo - 05.10.2008
Biomedica Říčany 2 - 4 Jiskra RMSK Nový Bydžov
Šachklub Sokol Klatovy 3,5 - 2,5 SK OAZA Praha
ŠK Most 4 - 2 Panda Veolia ESAB RWT ARTCO Rychnov n.K.
TJ Sokol Údlice 0 - 6 TJ Jiskra Hořice

Odkazy

Tabulka a kompeltní výsledky - Extraliga dorostu západ
Západní skupina má černého koně soutěže. TJ Jiskra Hořice ztratila ve čtyřech kolech pouze jeden bod za remízu s favoritem soutěže Šachklubem Sokol Klatovy a díky velkému skóre vede tabulku.
Skupina východ se nesla ve znamení očekávaného souboje úřadujícího mistra BŠŠ Frýdek-Místek s posílenou Lokomotivou Brno.
4x 911x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
13.10.2008 17:07 | Autor neznámý

Most mít titul nebude. Ono totiž když chce někdo titul tak k tomu nestačí jen hrat dobře šachy ,ale taky umět napsat soupisku ! Nejlepší hráči dozadu?? Tohle si zkoušejte na přeboru škol ,ale né v etralize.Jakub Tuma mistr čech a 5 v MČR na 4 šachovnici? Nevim co tam máte za trenery v Mostu ,ale nerozumim tomu, elo totiž není všechno a to že Kuba zaostal v elu bylo také zapříčiněno že o prazdninách nesehrál tolik turnaju jako ostatní , ale v týmu jasně nejlepší hráč a není divu ,že se mu nedaří (Ono totiž na 4 desce moc motivace neni) Pro mě favorité Brno a Frýdek !

07.10.2008 22:55 | Autor neznámý

Re Marcel: No to je dost, že jste se někdo z Mostu ozvali. Trochu jsem se zápasu s Hořicemi obával. Bohužel se potvrdilo, že jsou velice silným týmem. Ale jak uvádíš: Rozhodující zápasy teprve přijdou. A to nejen s družstvem Klatov, ale zejména s Brnem a s Frýdkem-Místkem ve finálové skupině. Ale když chcete titul, tak je stejně musíte všechny porazit :-).

07.10.2008 19:07 | Autor neznámý

Se zájmem jsem sledoval online přenosy, které zajišťoval oddíl BŠŠ Frýdek - Místek ze svých zápasů. A myslím, byla to fajn propagace mládežnického šachu. Zejména se mi - jako nezaujatému divákovi - líbil zápas Brna s F-M. Byl napínavý až do konce, pěkné momenty bohužel střídaly i rozhodující chyby, které k takovému bojovnému zápasu samozřejmě patří.

06.10.2008 15:00 | Autor neznámý

Zdravím, trochu jste zapomneli na ŠK Most :-) Hráli jsme dobře, jen ten zápas s Hořicemi se nevyvedl, byli skutečně dobře připravení, což jsem vůbec nečekal, ale poznal jsem to prakticky po několika tazích, takže jsem musel odbočit, ostatní na tom byli podobně, celkově se nám utkání nepodařilo, když jsme na šachovnicích 2, 3, 4 měli převahu nad soupeřem o 200 elo bodů a udělali jsme jen 1,5 bodu. Ale to není vůbec podstatné, nejdůležitější zápasy se teprve hrát budou, a to především Oáza proti Hořicím a Most proti Klatovům. Myslím, že nyní již nenechá Oáza nic náhodě, protože kdyby neporazila Hořice, nemusela by postoupit. A my, i kdybysme porazili Hořice, tak bysme stejně museli porazit Klatovy, takže je vše ještě hodně otevřené.