"Nemusím si brát kvůli šachu dovolenou"

17.05.2009 10:59 | Československá Extraliga družstev žen 2009

Oživením československé extraligy žen byla jedna ze dvou cizinek na soupiskách týmů, běloruská reprezentantka Naděžda Azarová. WIM Naděžda Azarová (2323), druhá nejsilnější šachistka Běloruska, je manželkou u nás dobře znám...

Jste v Česku už delší dobu, jak jste spokojená s vašimi výsledky a předvedenou hrou?
Na Ostravském Koníku jsem hrála špatně, nepřijela jsem v dobré formě. Třicáté druhé místo a ztráta 20bodů ELO nepotěší. Po turnaji jsem se domů nevracela a zůstala tu na extraligu žen. Na šampionátu jsem hrála o trochu líp, ale prohra s Katkou Němcovou mrzí.

Letos jste obhájila stříbrnou medaili na běloruském šampionátu, tak jste asi přijela do Česka s vyššími ambicemi?!
Ano, na mistrovství Běloruska jsem hrála solidní šachy. Nevím čím to je, ale prostě teď nemám tu správnou formu. Trénuju a hraji stejně jako vždycky, ale moc se nedaří.

Manžel doma neporadí?
Manžel je pořád někde na cestách, vidíme se málo. Pokud jsme spolu, tak se šachovým rozborům nevěnujeme :).

WIM Naděžda Azarová s Marií Bažantovou v partii čtvrtého kola

Nemáte kvůli tak dlouhému pobytu v zahraničí problémy v zaměstnání?
Ne, nemám, nevadí mi to. Vystudovala jsem práva na universitě v Minsku a jsem právníkem na „volné noze“. Můžu si přizpůsobit práci a šachy a nemusím si brát kvůli hraní dovolenou.

Jaké máte plány pro nejbližší období.
Konkrétní plány nemám, chtěla bych uspět na nějakém zajímavém turnaji a zahrát si kvalitní zahraniční šachovou ligu, ale kde to bude, to zatím nevím. Nemám děti, mám tedy možnost věnovat se šachům intenzivně.

Jaké je vaše oblíbené zahájení?
Patřím mezi šachisty, kteří hrají bílými zásadně e4. Z toho plyne, že mám nejraději sicilskou a to oběma barvami. Pokud mám černými odpovídat na d4, tak se snažím bránit Grȕnfeldovu indickou, dost často hrám i holandskou.

Můžeme se těšit na vaší další návštěvu v Česku?
V České republice se mi moc líbí, ráda zase přijedu. Máte tu dobré podmínky pro šachy a příjemné lidi. Jen je mi líto, že mi cestování komplikuje vízová povinnost. Není jednoduché vízum získat.

Oživením československé extraligy žen byla jedna ze dvou cizinek na soupiskách týmů, běloruská reprezentantka Naděžda Azarová.
WIM Naděžda Azarová (2323), druhá nejsilnější šachistka Běloruska, je manželkou u nás dobře známého velmistra Sergeje Azarova.
Pětadvacetiletá běloruská hráčka si po účasti na Ostravském Koníku prodloužila pobyt v České republice. Přijala nabídku frýdeckých a reprezentovala Beskydskou šachovou školu v premiérové extralize žen.
0x 563x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat