Na Valašsku úřadoval Tomáš Cagašík

19.09.2011 05:43 | 3.ročník Valašská Bystřice Open

Počasí účastníkům přálo, a proto ti aktivnější mhli poznávat krásy okolí. Šachoví fanatici si naopak ve čtvrtek ráno užili bleskový turnaj hraný na 15 kol. Mezi 22 účastníky zvítězil talentovaný Tadeáš Baláček se 13,5 bo...

Počasí účastníkům přálo, a proto ti aktivnější mhli poznávat krásy okolí. Šachoví fanatici si naopak ve čtvrtek ráno užili bleskový turnaj hraný na 15 kol. Mezi 22 účastníky zvítězil talentovaný Tadeáš Baláček se 13,5 body, o půl bodu zpět skončil FM Fera Vrána a o dalšího půl bodu Richard Biolek mladší, který sice v turnaji neprohrál, ale 5 remíz znamenalo pro něj 3. místo.

Vítěz bleskového turnaje Tadeáš Baláček (autor: Petr Beran)

V odpoledním 7. kole se povedl trhák Tomáši Cagašíkovi, který využil chyb FM Josefa Obšivače a donutil ho černými ke kapitulaci. Naopak na dalších třech deskách se moc nebojovalo, do vedoucí skupiny se dotáhl FM Y. Vorobyov, který udolal L. Michalčáka. V tento den i známá rozhodčí Jiřina Prokopová konečně prolomila smůlu, která ji pronásledovala v předchozích kolech a získala druhý bod.

Tomáš Cagašík (autor: Petr Beran)

V 8. kole se dva odchovanci přerovského šachu FM VL. Karlík a T. Cagašík rychle dohodli na remíze a pojistili si tak průběžné umístění na vedoucích postech. V úspěšném finiši pokračoval sevastopolský Vorobyov, který v dramatické partii udolal dosud výborně hrajícího Marka Malého. Rutinně zvítězil také FM Fera Vrána nad Zd. Šnytou, naopak FM Josef Obšivač se musel s naším fotografem Petrem Beranem o bod rozdělit. Dramatickou partii sehráli Jarmila Vránová a Karel Glacner. P. Vránová sbírala jednoho pěšce za druhým, když jich měla asi o pět více, překvapil ji soupeř ne příliš sportovní nabídkou remízy, což ji rozhodilo a bohužel ztratila figuru. Ve vzniklé koncovce mohl p. Glacner vyhrát, ale protože neviděl ani jednotahový mat, výhru si nezasloužil. Partie nakonec skončila happy endem, soupeři se o bod rozdělili.

Marek Malý (autor: Petr Beran)

Prosluněné sobotní ráno lákalo spíše k procházce do přírody, ale všichni šachisté našli v sobě sílu turnaj korektně dokončit. FM Vorobyov a T. Cagašík si rychlou remízou zajistili dělení prvního místa. Na dalších šachovnicích se naopak bojovalo o každé políčko. FM Vl. Karlík se v partii s FM VL. Mrvou odhodlal k oběti figury, která se ukázala jako naprosto korektní a tak se VL. Karlík přiřadil ke skupině sedmibodových vítězů. O totéž se pokoušel i FM Fera Vrána, jeho snaha se však ukázala být příliš násilná atak katapultoval svého soupeře Víta Moravce do skupiny 7mi bodových. Dobře finišovali i další. FM J. Obšivač smetl Karla Horáka ml., k metám nejvyšším mu ale scházelo půl bodu. V souboji nadějných juniorů překvapivě porazil černými hrající Igor Alfimov Petra Čižinského, čímž potvrdil svůj výkonnostní vzestup a očekává další bohatý přírůstek do ELA. Rychlých remíz bylo opravdu pomálu, zdá se, že účastníci si chtěli turnaj užít a do svých domovů odjížděli jen neradi. Boje na nižších šachovnicích se zájmem sledovala i čtveřice vítězů, neboť o pořadí a rozdělení cen rozhodoval každý půlbodík Buchholze. Nejvíc štěstí měl nakonec Tomáš Cagašík, který tak nakonec obhájil postavení nasazené jedničky, což se nestává příliš často. Druhý byl překvapivě ale zaslouženě Vít Moravec (též vítěz juniorské kategorie), jenž hrál nenápadným stylem, ale dokázal těžit z chyb svých soupeřů. Bronzový stupínek obsadil FM Vl. Karlík (zároveň zvítězil v kategorii seniorů). Nejhorší Buchholz z vítězů měl FM Vorobyov. Ze skupiny 6,5 bodových měl nejlepší pomocné hodnocení FM Obšivač, za kterým tudíž skončili již zmiňovaný Igor Alfimov (2. junior) a Tadeáš Baláček (3. junior).