Dokonáno jest Norway chess 2020

17.10.2020 09:47 | Zahraniční zprávy

Právě včera večer zašlo šachové slunce. Jedinečný turnaj Norway chess 2020 skončil a nejednomu šachistovi skutálela slza po tváři. Co teď? Navíc se odkládá turnaj kandidátů na jaro 2021 ( https://www.fide.com/news/777 )

Teď bohužel nic. Ale od pondělí pro vás všechny, šachové fandy, plánuji nový, snad zajímavý seriál o... Pojďme zpátky co se stalo v desátém kole.Fabi Caruana neměl dobrou formu. V posledním kole se to projevilo, když "zbytečně" obětoval kvalitu, místo aby šel do lepší pozice s pěšcem více. Jeho soupeř, černými hrající Aryan Tari, pozici v pohodě udržel a byla z toho remíza. 
V Armageddonu už kraloval Fabi, ale zřejmě bude odjíždět s myšlenkou "proč jsem hrál tak špatně?".Alireza Firouzja přejel bílými JK Dudu. JK nezvládl přechod ze zahájení do střední hry (kolik bylo těch partií?) a pak už to měl hodně těžké. Nejenom na šachovnici, ale i na hodinách. Platí "Murphyho šachový zákon", že čím je blbější pozice, tím stojí více času. Proč? Protože čistě intuitivně nechcete dělat blbý tah. Ale co dělat, když každý tah je blbý? To je pak všechno blbě. A také čas. Navíc to hrál AliFiro technicky velmi silně. JK si nezahrál.
Ali jenom ukazuje, že je TOP hráč a zařadil se do úplné šachové špičky. A to prosím v 17 letech (!)

Mistr světa Magnus Carlsen prohrál bílými figurkami s Levonem Aronianem (!) Naposledy se tak stalo (prohra bílými MC) někdy na konci roku 2017 (myšleno vážnou partii). Co se stalo? Magnus pojal zahájení hodně "zvláštně". Asi chtěl překvapit soupeře, ale překvapil jen sebe. Ztrácel mnoho času. Ve videu ukazuji dva klíčové momenty, kde asi Magnus přehlédl - pokaždé - zákeřný tah králem. Určitě se podívejte.Vítězem se stal Magnus Carlsen. Ale největší radost asi bude mít ten druhý a třetí. Tedy AliFiro, který jasně ukázal, že je TOP velmistrem a Levon Aronian. Levon po "dlouhém půstu" ťuká na nejvyšší šachové dveře.

Závěrem chci všem poděkovat za sledování. Děkuji do Norska za skvělý šachový zážitek. Ještě dlouho z něj budu "sát šachové mléko". Pro mě osobně number one v podání Judit Polgárové a Vladimíra Kramnika. Samozřejmě největší dík hráčům. A doufám, že snad se dočkáme klasického, z hlediska super turnajů: I will be back!

Robert Cvek 

Konečné pořadí:
1. 
Carlsen 19.5
2. 
Firouzja 18.5
3. 
Aronian 17.5
4. 
Caruana  15.5
5. 
Duda 9.5
6. 
Tari 3.5


- Fotky použité z oficiálních stránek turnaje: https://norwaychess.no/

 - Video nahráno pro YTB Robert a Petr šachy, který můžete odebírat a tím budete upozorněni pokaždé, když nahrajeme nové video. Můžete vstoupit i do členské sekce, kde jsou speciální videa od Roberta Cveka určená jenom členům. Díky členství společně můžeme připravovat nové šachové akce. Například pokračování vzpomínání pana Jansy na světové legendy. 


-
. kolo -
0x 1636x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat