David Navara ve Španělsku

05.10.2020 01:00 | Zahraniční zprávy

David odehrál španělskou ligu (23. až 29.9.), kdy uhrál na první šachovnici 3 body ze 7 partií. Tedy mínus jedna. Tímto článkem se chci zaměřit na naší jedničku. Davidovi se nedařilo a padá pod hranici 2700 ela. Jeho live elo je 2696,9.

Upřímně jsem se docela divil, že v této nejisté době David ve Španělsku hrál. Navíc jsem měl informace, že to tam je dost tvrdé. Sám David k tomu napsal:" Kdyby se někdo ptal na pravidla proti nemoci COVID-19 ve Španělsku, roušky se tam musejí nosit i při samostatné procházce do parku. V hracím sále jsme museli mít medicínské roušky přes ústa a nos po celou dobu hry, vůbec se tam nesmělo jíst. V prvním kole jsme se nesměli chodit dívat na žádné partie, dále jsme směli chodit jen za zády vlastního družstva. Soutěžící si nepodávali ruce, partie se neanalyzovaly, družstva se v průběhu soutěže neměla stýkat mezi sebou. Hrálo se bez přidané půlhodiny po 40. tahu, jen s třicetisekundovou bonifikací. A na toaletě koncipované pro pět osob směl být vždy nejvýše jeden člověk, což ve spojitosti s daným tempem hry není ideální. Tohle si nevymysleli rozhodčí, jednalo se o nařízení španělské vlády. Ta pravděpodobně vyhodnotila klasický šach jako mimořádně rizikovou aktivitu a rozumně usoudila, že efektivnější než zákazy bude, když hru soutěžícím dostatečně znechutí. Aby nařízení dosáhla zamýšleného účinku a nikdo jim neunikl, do 30. tahu platila sofijská pravidla. 

Já jsem se poslední dva týdny před soutěží snažil svou účast odvolat a družstvo přesvědčit, že to není dobrý nápad, ale nepochodil jsem. Navíc jsem těsně před odletem zjistil, že mé pojištění nekryje COVID a že na cestu do Španělska asi pojištění hned tak neseženu. Ještě bych toho mohl napsat dost, ale nějak se mi nechce. (Snad jen dodám, že už jsem po návratu získal negativní test.) "


David dělal docela dost nevynucených chyb, ale nedivím se. Osobně bych za takových podmínek hrát nemohl. Respektive kdybych musel, byla by to katastrofa. Je pravda, že tyto podmínky platí i pro soupeře. Nicméně zde hodně do popředí vystupuje fyzická kondice (až odolnost), dobrá kapacita plic, alergie, věk atd. 

Přesto všechno se Davidovi povedla partie s Niclasem Huschenbethem. Partie je óda na dvojici střelců, buďme rádi, že hrajeme šachy, zazpívat ji nemůžeme. Na partii se určitě podívejte. Dále ukazuji další dvě partie, typické pro Davidovo vystoupení - zbytečné chyby. Nutno ale napsat, že s Antonem Korobovem měl David štěstí.

A co dále? O šachovou sílu naší jedničky se vůbec nebojím. Jakmile se situace uklidní a David bude moci tvořit s potřebným klidem, rychle se vrátí do elity +2700. Možná mu to pomůže (pád pod 2700) se "správně nadechnout" k ještě větším cílům/výkonům.

Robert Cvek


 - fotky jsou použité z chess24 a nejsou ze španělské extraligy, jsou jen pro ilustraci tohoto článku

-
. kolo -
19x 3968x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (19) Aktualizovat
07.10.2020 12:15 | Vojtech Plat

Od té doby, co se láduju perníkem a koksem, tak už nezvracím. Momentálně se cítím nejlépe ve svém životě.

06.10.2020 09:18 | Inconnu

Hodnotná diskuse, zlatej fialovej koutek...

05.10.2020 19:32 | Morphynista

N.Očník napsal pravdu, což zdejší putinovští trollové, babišovští kobliháři a obdivovatelé nemocného Miloše Zemana, který už dávno není schopen svou funkci vykonávat, opět komentují přívalem urážek. A ciki , jak doufám, nebude mít pravdu ani s Troškovými filmy. Hned teď si zkusím najít něco od Felliniho...

05.10.2020 19:24 | david brazina

nocnik, ty mas nejaky mentalni problem? je zlvastni ze nevidis, ze reakce na vas demokraty prichazeji jen a pouze tehdy, kdyz ze sebe delate posly moudrosti. Pokud ti vadi ze nekdo voli Zemana ci Babise, zamysli se, jestli ses narodil s diplomem od pana boha, ze si troufas kritizovat neci nazor a urazet jej za to. protoze to co jsi ted predvedl, takhle se chovo jen imbecil. a muzes, si zase delat carky od vulgarit. pravdou je, ze kdyby lidi jako ty, dodrzeli slovo a po volbach vypadli z tyhle zeme, udelalo by se nam ostatnim lip. oni totiz vsude na lidi jako ty cekaji s otevrenou naruci.

05.10.2020 19:18 | ciki333

05.10.2020 18:50 | N. Očník

Jenom ve zkratce, nechci vést na dané téma nekonečnou diskusi...

"já ti pochopitelně nevyčítám, že jsi milovník lidové zábavy..."

Nejsem, Očníku. Učinil jsi chybné závěry ze souvětí "Naproti tomu Buriánovy veselohry, Troškova trilogie Slunce, seno...tu s námi budou i za sto let, ať si o jejich umělecké úrovní myslíme cokoliv." Z uvedeného nikterak nevyplývá, že tyto dílka "konzumuji."

Dále tvrzení "To, že mi vadí primitivismus, který zde do debaty vnášíš..."

To není "primitivismus," nýbrž "lidovost," kterou obohacuji často nudnou debatu. Nevím ale, zda chápeš ti jemné nuance v terminologii.

"Připadáš si tak jistě osvobozen od břímě kulturnosti, které tě celý dlouhý život svazovalo, a díky kterému ses nemohl pořádně projevit. Tak aspoň tady si ulevíš."

Víš o mně hovno (promiň Očníku jadrný výraz), ale hlavně si pleteš dojmy s pojmy, či lépe řečeno, jak už je tvým zvykem, činíš opět chybné závěry. Averze lidem zatemňuje mozek, nedokážou pak správně interpretovat text. To je i tvůj problém, Očníku. Já, na rozdíl od tebe, žádnou nenávist vůči tvé osobě nepociťuji. V tom se my dva lišíme.

05.10.2020 18:50 | N. Očník

ciki: tvoje úroveň je jistě podružná, jak správně píšeš. tohle přesvědčení z tebe přímo tryská.

já ti pochopitelně nevyčítám, že jsi milovník lidové zábavy, na to máš koneckonců právo. ale kde bereš tu drzost, resp. nabubřelost, hodnotit filmy Woody Allena, navíc je nálepkovat jako "pro náročné diváky"? naopak, většina Allenových filmů je široce přístupných, o čemž svědčí i jejich vysoké hodnocení mezi běžnými diváky.

To, že mi vadí primitivismus, který zde do debaty vnášíš ... inu, nezbývá ti, než se smířit s tím, že ne každý s tvým projevem bude vždy souhlasit. chápu, že z ruska a číny na to nejsi zvyklý, ale tady jsi v Česku, co naděláš. Neboj, nevyháním tě. Já se zas musím smířit s tvým primitivismem, takže jsme na tom vlastně stejně :)

Debaty, kde se běžně vyskytují slova jako "vyser, debil, kretén, magor, sráč, nicka" skutečně hodnotím jako nízké ... ale opět, u ctitelů mumie z hradu a premiéra babiše, který běžně na své vládní podřízené řve "ty čuráku", je takové vyjadřování běžné a nelze se divit tomu, že tobě to konvenuje. Připadáš si tak jistě osvobozen od břímě kulturnosti, které tě celý dlouhý život svazovalo, a díky kterému ses nemohl pořádně projevit. Tak aspoň tady si ulevíš.

Výkonnost Davida Navary v posledním roce určitě klesá. Byl bych rád, kdyby ten trend obrátil, protože mu fandím rád.

05.10.2020 18:29 | Zmestabileho

Diskuze zde je velmi plnohodnotná, mnohovrstevnatá, někdy až drsně syrová, a to vše je dobře a není na místě se trefovat do její úrovně. Faktem je, že velmistr Plát zde již několikrát psal zřejmě když zrovna zvracel (případně v krátkých přestávkách mezi zvracením), čímž ovšem syrovost jeho sdělení nabyla právě na autenticitě jeho hlubokých prožitků.

K Davidu Navarovi - úroveň jeho hry má již delší dobu zřetelně stagnující či spíše úpadkovou tendenci, a omlouvat to případně anticovidovými opatřeními není na místě. Aby se jeho hra zvedla, musel by změnit celkový svůj přístup k top soutěžnímu šachu, což se sotva stane.

05.10.2020 17:54 | ciki333

05.10.2020 16:31 | N. Očník

Federico Fellini a Woody Allen, filmoví režiséři, točili filmy pro tzv. náročné diváky.

Přesto 2/3 jejich produkce široká veřejnost nikdy nepřijala; díla jsou dobrá leda tak k sebeukájení hrstky snobů a pomatených intelektuálů. Naproti tomu Buriánovy veselohry, Troškova trilogie Slunce, seno...tu s námi budou i za sto let, ať si o jejich umělecké úrovní myslíme cokoliv. Jean-Paul Belmondo kdysi řekl: "jediným kritikem je pro mne divák..."

Za "diváka" lze v případě šachových webů dosadit "čtenář." Nevím Očníku, kde berete tu drzost, či spíše nabubřelost, s takovým despektem hodnotit kvalitu debat nss. Karma je evidentně na straně Petra Koutného, viz 14 000 shlédnutí článku o covid19. Duo RaP nikdy nemělo ambice dělat platformu pro pár pošahaných intošů. Smyslem tohoto webu (bylo) je umožnit, mimo jiné, vzájemnou komunikaci co nejširšímu okruhu čtenářů. Na tom nevidím nic špatného...Jde o pokec, úroveň je podružná. Očníku, existují šachové platformy, které uspokojí Vaše nároky (šachuj.cz například a dále FB ŠSČR). Uporozňuji ale, že na šachuj.cz se diskuse limitně blíží nule a na svazových stránkách Vás nemilosrdně zablokují "na furt" za jakoukoliv kritiku. Jste jako ženská, která neví co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane, Očníku. Buďte rád, že na nss můžete publikovat bez cenzury a vyser.. se na nesmyslnou kritiku.

05.10.2020 16:43 | david brazina

Morphynista já napadám jen prolhane magory jako jsi ty a zbaběle sráče jako je Plát. Narozdil od tebe, ten jde aspoň hubou napřed. Ty jsi úplná nicka.

05.10.2020 16:40 | david brazina

Nočník a co asi tak v tyhle době ještě nemají dělat? Povídat si aspoň takhle? Mají držet ústa a jen kulantne hovorit a to velmi noblesne? Co ještě bys chtěl lidem vyčítat? Se zamysli, než si tu začneš hrát na moralistu.

05.10.2020 16:31 | N. Očník

Musím říc, že tuto úroveň debaty NSS přeji. protože si o ni opakovaně wolf i říká a podporuje ji. Karma.

 

05.10.2020 15:26 | Morphynista

@ david brazina : O napadání raději mlč, co se toho týká, jsi zde bezkokurenční jednička , stačí si pročíst diskuse ( a to ještě nepočítám smazané příspěvky ) .

05.10.2020 15:13 | david brazina

Morphynista : tak zatim napadáš ostatní ty. To že jsi bohužel dement nezmění ani trochu nešťastná volba humoru Zdeňka. Na druhou stranu ty Putinovsky ukrajinče, článek je podán tak, aby neurazil. Přitom všem ostatním je jasné, že David prostě hrál pod své možnosti a tím ulitba faktu, že se nedařilo, mohla skoncit. Troufám si říct, že mnozí jiní jsou na tom daleko hůře.

05.10.2020 15:08 | Robert Cvek

ciki333: Nejsem tiskový mluvčí Davida, ale o peníze nešlo. Prostě ho "lámali" (bez něj by byli "poloviční") a David slovo plní. Dokáži si představit jak to pro něj bylo těžké a nepříjemné rozhodování. Ale chápu ho. Správný chlap plní slovo. Samozřejmě, že to mohl odříct. Kde kdo by to odřekl, ale DN ne.

05.10.2020 14:57 | Morphynista

Aha, je dobře vědět, že napadání pana Chrze i jiných diskutérů jsou jen takové neškodné žertování, jste prostě rozený šprýmař, sice takový humor občas někdo nepochopí, ale za to přece nemůžete... smiley

05.10.2020 14:48 | ciki333

05.10.2020 14:20 | Morphynista

Putinovský Ukrajinče, Morphynisto, Váš vrozený kreténismus by nevyléčila ani lobotomie, ani dostatek jódu...

Kognitivní funkce očividně neumožňují rozlišit srandu od toho, co je míněno vážně. Tohle je obecně problém všech příznivců TOP09 a Pirátů...Ale nezoufejte, Morphynisto, dokud si sám neuvědomíte, jaký jste dement (a to v dohledné době nehrozí) nic hrozného se v podstatě neděje.

05.10.2020 14:20 | Morphynista

@ ciki333 : Nevysazujte ty prášky, nedělá Vám to dobře.

05.10.2020 14:18 | ciki333

Pane Navaro, teď se obracím přímo na Vás...Pokud se obáváte o své zdraví, či Vás limituje zdravotní stav, nabízím pomoc. Jsem připraven převzít smluvní závazky na jméno David Navara a odehrát jakoukoliv ligovou soutěž kdekoliv na světě. Na soupeřích mi nezáleží, nebojím se nikoho a je mi lhostejno, zda proti mně usedne kupříkladu Griščuk. Požaduji uhrazení cestovních nákladů (=letenky), dále zajištěný (a zaplacený od pořadatelů) nocleh se stravou po dobu trvání soutěže ve **** hotelu. Činím si rovněž nárok na 50% Vašeho původního honoráře. Pokud, pane Navaro, s uvedenými podmínkami souhlasíte, kontakt na mou osobu Vám předá pan Koutný.

S úctou kandidát mistra Zdeněk Čekal

05.10.2020 13:59 | ciki333

Pane Cveku, na jednu stranu chápu, že pro Davida muselo být extrémně těžké odehrát španělskou ligu. Astma - celoživotním handicap GM Navary - není pochopitelně kompatabilní s celodenním nošením roušky...Na druhou stranu ho šachy živí a Španělé dobře platí. Co by za podobnou příležitost v časech covid19 dala druhá a třetí garnitura českých IM a GM zahrát si tuto prestižní a skvěle honorovanou soutěž. Žoldáci zápolili v reálných válkách i během morových epidemií (Třicetiletá válka...). Profesionální voják si nevybírá dějiště bitev...Ty určují v rámci subordinace generálové, či v případě zápolení na 64 polích sponzoři...GM Navara nemohl odříci (=zrušit) Pyrenejské duely. Žoldák se vždy zavazuje ke službě SMLUVNĚ a je povinen jít do boje a dát v šanc i svůj život. Koneckonců smlouvu, nebo úpis ďáblu, podepisoval (předpokládám) dobrovolně.