Chybička se vloudí

21.05.2016 07:53 | ME jednotlivců 2016

David Navara neuspěl v boji o samostatné vedení ME, z toho se po výhře vzájemné partie těší Ernesto Inarkiev (foto web turnaje). Z našich zvítězil jen Štoček, remízami se zdrželi Hráček i Láznička. K postupu jim pomůže jen úspěšný finiš.

Do 8. kola přisoudil los všem našim reprezentantům bílé figury, to byl 4 kola před koncem jasný povel k útoku. Moc se to ovšem nepovedlo. David Navara pravda moc útočit nemusel, ale na prvním turnajovém stole šlo o celkové vítězství v turnaji, a nějaké taktizování nemá David v povaze. Pustil se směle do boje, jenže nezvládl plně strategii pozice a především ve svém odvážném plánu nerespektoval možnosti soupeřova protiútoku. Černému stačil jediný tematický protiúder a Davidova pozice se rozpadla do zcela beznadějného postavení. Pokusy hru ještě zamotat s pomocí soupeřovy časové tísně nedostaly žádnou šanci. Inarkiev se tak dostal do samostatného vedení, David si naopak musí dávat na uhájení postupového místa ještě pozor.

David to zase jednou od hodných fanoušků schytal, ale určitě by mu neprošla ani opatrná hra s bezkrevnou remízou. Chyba se určitě stala, ale přehlédnutí taktiky je myslím až jejím sekundárním projevem. Nelíbí se mi spíš volba varianty - takhle David Nimcovičku nehrává, nejspíš opět vykrádal cizí repertoár, a ocitl se ve struktuře, kterou nemá příliš obehranou - partií proti visacím pěšcům najdete v jeho kolekci pramálo. Když se pak potýkáte s volbou správného plánu, taktika může utéct velmi snadno. A Inarkiev hrál zrovna partii velmi kreativně.


-
. kolo -


Nevedlo se ani našim dalším želízkám v ohni. Hráček se pokusil soupeře překvapit méně hranou variantou Skotské, jenže černý se nenechal vyprovokovat a důsledně směřoval do koncovky, ve které bílému lepší pěšcová struktura k ničemu nebyla.

Láznička se pustil do zajímavého obléhání soupeřovy dámy, opticky pozice vypadala slibně, ale zřejmě by to vyžadovalo maximálně přesné provedení. Na krátký okamžik měl ještě Viktor šanci při správném provedení složité počítačové zápletky, ale nezvolil optimální verzi a ze vzniklé koncovky se již dala vytvořit jen remíza. 

Potěšil jen Štoček výhrou bohužel neviditelné partie. Dotáhl se tak na Zbyňka, oba jsou stále ve hře o postupová místa, ale nejméně jeden plus to ještě bude potřebovat. Viktor to bude mít ještě o půl bodu těžší, hlavně to ale bohužel stále více vypadá, že nemá tu ideální formu. Ale tři kola je ještě dost na velké přesuny v průběžné tabulce, chtělo by to trochu štěstí na naši hromádku.


-
. kolo -
Na partiové ukázky z tvorby ostatních účastníků zde obvykle nezbývá čas nebo vůle, ale jak jsem sledoval online, zaujala mě následující půvabná miniaturka. Mladý Rus pomstil našeho Lázničku vskutku působivým způsobem.

-
. kolo -
11x 32433x Marek Vokáč
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
21.05.2016 22:42 | MaX

"a nějaké taktizování nemá David v povaze" a dnes opakování pozice ve 12. tahu. :o)

21.05.2016 21:53 | Pilgrim

12...h7 Inarkieva je na chessbase komentovan s dvemi !! A krom planovane hre veze na 7.rade je genialni tim, ze uvolni pole a8 pro damu.

21.05.2016 20:51 | amatersky fanousek

Dobrý den, kolik hráčů přibližně postupuje na SP? Děkuji za odpověď.

21.05.2016 15:49 | breughel

Líné sobotní odpoledne.devil Minulý rok psala iDnes o šachu celkem 5x. Z toho dvakrát o šachovém vlaku. Letos ani jednou.frown

Co napsala o ME: Český šachista David Navara vybojoval stříbrnou medaili na evropském šampionátu v Jeruzalémě. Nečekaným mistrem Evropy se stal Jevgenij Najer z Ruska, který hraje českou extraligu za Lysou nad Labem a ve světovém žebříčku je až v polovině druhé stovky.Nejlepší šachisté v čele s mistrem světa Norem Magnusem Carlsenem však evropské šampionáty nehrají.V Jeruzalémě byl Navara nejvýše nasazeným hráčem, přestože v únorovém žebříčku FIDE byl na 19. místě. Z jedenácti partií šestkrát vyhrál a čtyřikrát si připsal půl bodu za remízu. Jedinou porážku mu překvapivě uštědřil černými figurami jeho novoborský spoluhráč Polák Mateusz Bartel. Navaru tak připravil o celkové vítězství, sám vybojoval bronz.Navara k titulu evropského mistra v bleskovém šachu, který získal v prosinci v polské Vratislavi, přidal další úspěch. Zajistil si také účast ve Světovém poháru, stejně jako Viktor Láznička, který obsadil dvacáté místo.Zdroj: http://sport.idnes.cz/sachy-me-navara-0gd-/sporty.aspx?c=A150308_162347_sporty_rou

Ale proč to píšu. Bude bilance Davida Navary lepší, stejná nebo horší? Můj osobní tip: bilance se zopakuje.hats off

21.05.2016 13:46 | Morphynista

Pokud dobře rozumím, autor chce úplně zrušit ženský šach a slibuje si od toho , že tímto krokem se zvýší příliv financí. Asi nějaký dobrý prognostik. V praxi by to ovšem znamenalo konec účasti ženských týmů na olympiádě a ME družstev, mládežnické soutěže by se hrály jen v jedné kategorii ( bez toho, aby nejlepší dívky byly vyhodnoceny zvlášť ) , atd. Myslím, že by bylo dobré se nejdřív zeptat  ( nejen ) našich šachistek , co si o tom myslí.

21.05.2016 13:03 | ELOminator

Z diskuze na Chessbase:

"Yes, a very logical suggestion. I am sure FIDE never considered it..(sarcasm). The problem, which is clearly stated in the article, is that there is not enough funding to make a challenger's tournament rather than calling the winner the 'women's world champion'. This is because there would not be enough money to satisfy the female elite players, who receive vastly more than any male near their rating (or even far above it) could dream of. And this is only natural. There is not going to be as much interest for a tournament that is open to only 15% of the chess world, and excluding all of the top players, compared to a tournament that is open to everybody and which produces a champion of all humanity. Instead you have a tournament for one gender (which also happens to be the one which, on average, plays worse chess). Absurd constructs result in absurd outcomes. It is time to recognize, and reward, players for their skill, not their gender. Do away with women's chess entirely and there will be more funding for chess in general. You are taking big pieces of an already very limited pie and giving it to weaker players purely on account of their anatomy. Stronger players than most of the female "elites" are suffering as a result. "

Tvrdé, ale pravdivé. Přes všechnu naši šachovou perverzi kdy chceme vidět holky proti holkám je to tak. cool

21.05.2016 12:38 | Marhula

Má tam GM Navara sekundanta GM Jansu nebo IM Dvoreckého děkuji.

21.05.2016 10:30 | Morphynista

Ano, pokud zůstane stávající systém, Hou Yifan hrát nebude. Hlavním důvodem je její odpor ke K.O. systému a z rozhovoru je poznat i její znechucení z funkcionářů FIDE. Ti ji prostě neberou vážně a jakékoliv návrhy z její strany ohledně změny odbývají nicneříkajícími frázemi. V podstatě říká toto : " V průběhu uplynulých šesti let jsem dokázala svou převahu v nejrůznějších typech turnajů a zápasech o MS a je čas ke změně. Uvažovala jsem o tom už dlouho, ale stále jsem si říkala, že jsem ještě nedokázala dost, abych mohla FIDE navrhnout změnu formátu MS. Čím víc toho vyhraješ, tím silnější bude tvůj vliv při jednání. Tyhle a podobné myšlenky mě přiměly, abych se tohoto systému zúčastnila, jenže poté, co jsem vyhrála tři zápasy o MS a FIDE stále odmítá veškeré mé návrhy ke změnám, nemá smysl hrát tento systém MS, který je neférový a postrádá logiku " . http://en.chessbase.com/post/why-hou-yifan-has-dropped-out-of-the-cycle

21.05.2016 09:04 | ELOminator

Mimochodem už se tu objevila informace o tom, že Yfča končí s boji o mistryini světa? Podle mě docela zásadní informace. I když pokud by to vedlo k jejímu posunu na 2700+ tak jen dobře wink

21.05.2016 08:59 | ELOminator

No po minulém článku jsem čekal titulek Zpátky a dolů cheeky

Ale je to jenom jedno zakolísání a David určitě nahodí znovu řemen (u Lázni si tím teda tak jistý nejsem). Takže GO CZECH!!! czech flag

21.05.2016 08:04 | Josef

Pěkný komentář!

A hodně štěstí našim do rozhodující fáze turnaje.