CHESS SLOVAK OPEN

29.08.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Na Slovensku skončil jeden z největších a nejsilnějších turnajů. Hrálo zde také dost českých silných hráčů a reprezentantů. Pojďme se podívat, jak to dopadlo.

Když se podíváme na startovní listinu prvních dvanáct hráčů, bylo jasné, že turnaj sliboval velmi zajímavou podívanou a tvrdé boje o "bednu":

Cenový fond byl pořádný, cituji z propozic:

Celkový cenový fond 7 100 €, Hlavné ceny v Chess Slovak OPEN Skalica spolu vo výške 4 150 €
X. 100 €

Mohli jsme sledovat urputné boje. A také velmi překvapivé výsledky. Konečné pořadí je zde:

1517GMRomanishin Oleg MUKR23775,54723543107,7

Vyhrál Jerguš Pecháč, který v posledním kole krásně porazil Tomáše Poláka (partii komentuji na youtube Robert a Petr šachy) a vyhrál tak o celý bod (!) Což je vskutku pozoruhodný výkon. Jerguš nejenom získal příjemných 1700 eur, ale také skoro 16 bodů do ela. Navíc si "trochu" zvednul šachové sebevědomí. Vyhrál naprosto zaslouženě a znovu potvrdil, že je slovenskou jedničkou a největším (současným) slovenským talentem.

Na druhém místě skončil Anton Korobov, nasazená jednička. Pro Antona to asi nebyl povedený turnaj, ztratil do ela, ale nehrál špatně.

Co je ale absolutní bomba je vystoupení a hra Štěpána Hrbka. WOW - třetí místo, obrovská gratulace! Štěpán hrál prostě fantasticky a dokonce šahal po velmistrovské normě!! Kde jsou ty časy, Štěpáne, kdy jsme proti sobě hráli v Příbrami na soustředění? :-)
Štěpán si samozřejmě uhrál normu IM (Perfo 2573) a uhrál si do ela 21 bodů. Štěpán už má elo přes 2400 a možná se nám ukazuje jedna z největších českých nadějí (je ročník 2006). Jinak na partie Štěpána jsem se díval a hraje velice dobře. Jsem moc zvědav na jeho další šachové akce.

Pojďme se podívat na další naše hráče, reprezentanty:

Tomáš Kraus (+3,9 do ela) potvrdil svoji sílu a to, že na šachu maká, ale něco málo stále chybí, aby šel ještě dále a uhrál si GM.

Tomáš Polák (-2,9 do ela) hrál po sobě několik turnajů (klobouk dolů!). Nehrál vůbec špatně a dlouho se držel na špici turnaje, ale prohrál klíčovou poslední partii s Jergušem Pecháčem.

Honza Vykouk (-3,4 do ela) nezvládl klíčové partie 6. a 7. kola a bylo jasné, že "bylo po turnaji". Tento turnaj Honzovi moc nevyšel.

Vašek Finěk (-16,1 do ela) měl nepovedený turnaj. Konkrétně druhé a třetí kolo, kdy prohrál obě partie a hned z kraje měl velkou ztrátu. Pak už ji nedohnal. Těžko říci, jak to, že měl tak špatný start.

Skvěle zahrála Olga Sikorová, která právě porazila Vaška Fiňka (!) a získala 37,2 elo bodů. Byla i třetí nejlepší ženou.

Závěr bych chtěl napsat pár slov o "věk člověk nezastaví", možná někdy zbrzdí, ale to je tak všechno. V roce 2010 jsem hrál uzavřený velmistrovský turnaj na Slovensku, kde tehdy jasně vyhrál Oleg Romanišin, který hrál jako z partesu a měl elo přes 2500. Uteklo "pár" let a slavný Oleg má "jen" elo 2377, ale stále hraje velice dobře. A to je ročník 1952 (!) Je to prostě borec na konec, že v tolika letech stále drtí své daleko mladší soupeře. A stále je to velmi obtížný soupeř.