Balada o oslovi

22.07.2020 08:09 | Zprávy

Je doba, kdy každý řeší toho druhého a ne sebe. Kdo z nás neřešil nikdy Vojtu Pláta? Kolik lidí řeší s chutí mě ? A vlastně, každý má spoustu lidí, kteří čekají až padnete na kolena. Proto mám tady opravdu krásnou baladu o oslovi, najdete se v ní?

Jeden mladý pár s odrostlým chlapcem se rozhodl cestovat, pracovat a poznávat svět. A tak posadili syna na osla a rozjeli se do světa. Když přijeli do první vesnice, lidé jejich příchod komentovali slovy:

„Podívejte na toho nevychovaného chlapce… on na oslu a chudáci unavení rodiče pěšky. Že to tak nechají!“


A tak manželka řekla manželovi: „Nedovolme, aby mluvili špatně o našem synovi.“ Manžel tedy sundal dítě a sám nasedl na osla.


Přijeli do druhé vesnice a zdejší lidé bručeli: „Podívejte na toho nestoudného otce! Nechá manželku a syna trápit se pěšky, zatímco sám se veze na oslu.“


 
Muž tedy sestoupil a nechal nasednout ženu. A společně se synem vedli osla za uzdu.
Ve třetí vesnici však uslyšeli, jak lidé reptají:

„Chudák muž! Po namáhavé celodenní práci musí pěšky, zatímco jeho žena se veze. A chudák chlapec. Jak nešlechetnou matku má!“


 
A tak se nasedli na osla všichni tři a vyrazili na další cestu.


Když přijeli do čtvrté vesnice, zaslechli, jak si lidé šeptají: „Jsou to bestie. Chudáka osla by k smrti umořili, místo aby sestoupili a kráčeli vedle něho…“
 
A v další vesnici už nemohli ani uvěřit svým uším, když slyšeli:

„Hele, to jsou ti tři hlupáci, kteří jdou pěšky, i když mají osla, který je může nést!“.
 
Poučení?
 
Pořád tě budou kritizovat, budou o tobě špatně mluvit a bude obtížné potkat někoho, kdo tě bude brát takového, jaký jsi. Proto žij podle svojí víry. Dělej to, co ti radí srdce… To co chceš…
 
Lidský život je divadelní představení, které se hraje bez předchozích zkoušek. Proto zpívej, směj se, tancuj, měj rád… a naplno žij každý okamžik svého života… dřív, než spadne opona a hra skončí bez potlesku.


 
(Děkuji panu Čekalovi za tento příběh, hodně inspiroval a doufám, že i vás bude inspirovat.)


A kdo z Vás to dočetl až sem, se možná zeptá proč jsem vložil tento článek na tyto stránky? Přeci to není šachový článek! Odpovím. Dneska spoustu lidi získává na internetu křídla a sílu. Anonymní zeď, kde jsou jen profily a účty, dává lidem sílu a odvahu se chovat jinak, než by se chovali ve skutečnosti. Umíme se urážet, napadat a to není přeci svět, ve kterém chceme žít! 

Tímto článkem jsem chtěl říct, abychom neřešili ostatní. Nemáme nikdy tolik informací, abychom si byli jistí tím, že mluvíme pravdu. Poslední věta této balady je nesmrtelná...Dělej co tě baví, dělej co tě naplňuje a naplno žij svůj život, dřív než spadne opona a hra skončí bez potlesku. 


0x 1960x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat