Baláček tvarůžkovým králem

01.12.2014 16:12 | O pohár tvarůžkového krále v Lošticích 2014

Pátý ročník, pátý nový vítěz šachového rapid turnaje v Lošticích. V sobotu 29.11. do Kulturního domu zavítalo 50 šachistů soupeřit o pohár krále Tvarůžka I.

V předchozích letech co ročník to nový vítěz. Při pohledu na startovní listinu bylo jasné, že i v pátém ročníku přibude mezi vítězi další nové jméno. V minulých ročnících turnaj vyhráli Tomáš Cagašík, Vojta Plát, Jan Krejčí st., Jiří Navrátil st.

Dřevění vítězové minulých ročníků

Hráče a doprovod přivítal v úvodu osobně sám pan král Tvarůžek I. a popřál hráčům mnoho štěstí ve hře a šťastné tahy. Loštický řezbář pan Beneš, tvůrce známého loštického betléma, pokřtil šachovnice a po úvodních slovech pořadatelů mohl turnaj začít.

Turnaj zahájil král Tvarůžek I.

Podle startovní listiny favoritem turnaje měl být KM Tadeáš Baláček (úvodní foto). Stejně jako on, chtěli v turnaji uspět i další šachově zdatní borci, jakožto nedávný vítěz mohelnického openu a účastník šachové olympiády FM Vít Valenta. Dále z dalekého Lisabonu v Portugalsku přijela Catarina Leite, ze Zábřehu CM Pavel Strašil, z Litovle Ladislav Vaněk, z Brna Eduard Meduna, z Kolína Jiří Stehlík.

Portugalka Catarina Leite byla nejúspěšnější ženou turnaje, v celkovém pořadí skončila pátá

Stejně jak to bývá na jiných rapid turnajích o překvapivé vítězství nebyla nouze a Caissa přála ratingově slabším hráčům porážet své zkušenější kolegy. Například se dařilo Miroslavu Plhákovi(1603) a s 5 body se umístil na 14. místě. Své zkušenější kolegy proháněl velký talent a nová šachová naděje Martin Nehyba ze Sokolu Skalička, o kterém věřím ještě uslyšíme. Skončil na 9. místě.  Za 17. Vítem Valentou skončil nestor loštického šachu 80letý Jiří Vařeka.

Pohled do hracího sálu

Po šestém kole to vypadalo, že za triumfem v turnaji rázným krokem vyrazil vítězstvím nad Eduardem Medunou Tadeáš Baláček a získal bodový odstup od celého startovního pole. Cestu si však zkomplikoval v dalším kole prohrou s portugalskou Catarinou Leite a rázem adeptů na vítězství bylo více.

Turnaj byl zajímavý a napínavý do posledních kol, ale nakonec si Tadeáš Baláček vítězství  nenechal vzít. Na druhém místě skončil litovelský Ladislav Vaněk a na bronzový stupínek vystoupila losinská naděje Jakub Vaculík. Nepopulární bramborové místo vybojoval CM Pavel Strašil.

Pohár z pátého ročníku turnaje krále Tvarůžka I. si odnesl Tadeáš Baláček

Pro účastníky turnaje byl připraven vedle hracího sálu bufet s možností občerstvení v podobě různého nealka a točeného piva, krajíců chleba s tvarůžkem a jiných pochutin. V době oběda byla možnost si pochutnat na řízku s bramborovým salátem.

Závěrem je potřeba poděkovat všem, kdož vážili cestu za zážitky na šachovém turnaji, všem, kdož nezištně pomáhali ke zdařilému průběhu turnaje a především sponzorům, bez kterých by nemohla proběhnout žádná společenská akce podobného rázu. Sponzorem 5. ročníku O pohár krále Tvarůžka I. byli Tvarůžkárna A.W. Loštice, Město Loštice, ZLKL Loštice, Metrie Loštice, Morava Camp Mohelnice, Prodejna Darka, Tomáš Keprt, Společnost Merkurius Mohelnice, Rybářské potřeby Fish-Pro Mohelnice a další.

Všechny milovníky, příznivce šachové hry a dosavadní vítěze zveme na další 6. ročník šachového turnaje O pohár krále Tvarůžka, který se uskuteční v roce 2015 v podobném termínu jako letos.