Arun Prasad udržel vedení

24.07.2014 10:41 | Czech open 2014

V šestém kole se na první šachovnici potkal zatím bezchybný GM Arun Prasad s prvním nasazeným hráčem turnaje GM Nisipeanu. Vitěz loňského ročníku ale neprorazil houževnatou obranu vedoucího Inda a dále ztrácí půl bodu.

„Nisipeanu získal v partii velmi dobrou pozici a dlouho to vypadalo, že převahu udrží a smaže půl bodový náskok indického velmistra. Ten ale našel výborný obranný tah a donutil Nisipeana k remíze,“ popsal průběh partie šachový expert turnaje IM Petr Pisk.

Druhá šachovnice patřila souboji dalších 4,5 bodových šachistů IM Pavlidise z Řecka a IM Poetsche z Německa. První jmenovaný v partii nevyužil značné výhody a nakonec musel přijmout remízu. Výborně hrající vítěz turnaje v rapid šachu GM Levente Vajda včera bez milosti vyprovodil mladičkého IM Vavulina a potvrdil tak, že je jedním z jasných favoritů na celkové vítězství v turnaji PARDUBICE OPEN.

Překvapení turnaje IM Richard Biolek Jr. po prohře v pátek kole narazil v kole šestém na druhého nasazeného muže turnaje GM Vorobiova. „Vorobiov potvrdil své kvality a nadějného českého mezinárodního mistra bez problémů přehrál. Pro Vorobiova je ta výhra důležitá, protože se tak dotáhl do skupiny pronásledovatelů indického lídra turnaje,“ vysvětlil IM Petr Pisk.

Pro domácí fanoušky je velkým potěšením GM Petr Hába a jeho výkony. Hába nedal v šestém kole šanci IM Shalymovi a v sedmém kole tak vyzve GM Nisipeana. „Nisipeanu tu chce hrát jen an pouze na výhru, což je pochopitelné, když je první nasazený. Hába je ale velmi dobrý teoretik a vždy je dokonale připravený do zahájení, takže partie by mohla být opravdu zajímavá a český velmistr by Nisipeana mohl nepříjemně potrápit,“ odhaduje Pisk.

Velmi dobrou partii sehrál také několikanásobný český juniorský mistr republiky IM Tadeáš Kriebel. „Tadeáš je hodně talentovaný a včera to ukázal v partii s nebezpečným tureckým IM Firatem. V partii černými bezpečně remizoval a zařadil se tak na desáté místo a má velkou šanci si v Pardubicích uhrát normu velmistra,“ chválí mladého talenta IM Pisk.

Šesté kolo bylo pro české barvy vcelku úspěšné. Do třicíctky průběžného pořadí se zařadilo 7 Čechů, mezi nimi i GM Štoček, který včera vyhrál s trochou štěstí, když jeho soupeř nezvládl časovou tíseň. Dále pak GM Krejčí, IM Rojíček, GM Vokáč, IM Biolek a těsně za branami třicítky se drží IM Nun. „Partie GM Vokáče byla velmi zajímavá. Se slovinským IM Tomazinim se velmi dobře poradil a k vítězství mu chyběl jen ten pověstný krůček. Nicméně Slovinek nalezl patový motiv a donutil GM Vokáče remizovat,“ zhodnotil IM Pisk. V sedmém kole se GM Vokáč utká s prvním nasazeným Čechem GM Štočkem.


DEŠŤOVÉ ŠACHY OPĚT V PARDUBICÍCH

Ve středu v odpoledních hodinách byla zahájena simultánka ve hře kombinující šachy a karty zvané Raindropchess. Účastnilo se jí celkem 18 hráčů, proto kterým se postavil Pavel Englický propagátor této hry u nás. Někteří z hráčů sehráli proti Englickému hned několik partií, takže s ecelkem odehrálo 35 partií, z čehož Englický uhrál 21 bodů za 2 remízy a 20 výher.

Rozhovor s organizátorem turnaje a propagátorem dešťových šachů Pavlem Englickým pořídil redaktor Marek Votke.

 

Dešťové šachy… o co se vlastně jedná?
Jedná se o nizozemský vynález. Hra je velice jednoduchá a je založená na klasických šachových pravidlech. Největším rozdílem je, že se hraje s kartami.

Nějaké další rozdíly se určitě také najdou, že?
Rozhodně! Začíná se na prázdné šachovnici a figurky se staví právě podle toho, jaká přijde karta. Bílí zahajují partii onou první kartou a pak se staví figurky na šachovnici až do doby, než přijde král. V momentě, kdy přijde,      tak strana s ním může zahájit šachové tahy, anebo si vzít novou kartu a postavit novou figuru.

Na druhou stranu, co mají kromě figurek a šachovnice společného?
Když pomineme ty karty, tak se prakticky jedná o klasický šach. Dá se to porovnat s Fišerovými šachy, ale u nich se začíná se všemi figurkami na šachovnici, zatímco u dešťových šachů se figurky staví postupně.

Pro lidi, kteří ještě o tomto druhu šachů ještě neslyšeli… jedná se o něco nového, nebo už mají „dešťovky“ za sebou dlouhou historii?
Existují už asi pět let. V Čechách je potom propagujeme zhruba tři roky. Loni jsme potom tady v Pardubicích uskutečnili první mistrovství, jehož se zúčastnilo dvacet lidí z pěti různých zemí. Mám takový pocit, že zítra, kdy se uskuteční další mistrovství, bude hrát kolem pětačtyřiceti lidí.

Zájem tedy evidentně roste…
Nepochybně. Loni jsem hrál simultánku na čtrnáct partií a dnes jsem sehrál na třicet pět partií.

Je opravdu vidět, podle lidí u vašeho stánku, že hra je velmi chytlavá, že?
To máte pravdu. Hra je také velice zajímavá i z pedagogického hlediska. Já osobně je používám při výuce šachu pro začátečníky, kdy se hráči naučí pohyb figur, napadání, bránění a matové obrazce. Někdy je od toho nemůžu odtrhnout. (směje se)

       

Kompletní výsledky všech turnajů, nasazení kol a pořadí naleznete na našich webových stránkách www.czechopen.net. Na stejné adrese je k dispozici i fotogalerie a partie probíhajících turnajů.

 

Kateřina Levínská, Marek Votke
tiskoví mluvčí CZECH OPEN 2014

0x 3505x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat