Analyzujte aneb dobrá cesta k šachovému růstu

03.07.2020 06:00 | Zprávy

Vybral jsem si pro vás partii Jiří Štoček - Nana Ioseliani z roku 1996, z české extraligy. Náhodně jsem partii "vylosoval" a vůbec jsem se na ni nedíval. Analýza uvedená ve videu, je tedy čerstvá jako ranní noviny.

Proč analyzovat? Analyzovat vlastní partie je super, jak bylo uvedeno v minulém dílu,. Mimochodem text od Davida Kaňovského.

Proč analyzovat cizí partie, nebo nejrůznější pozice? Než napíši odpověď, tak se zeptám, děláte to? Asi málokdo. Přitom to bylo kdysi jedno z nejlepších pravidel jak se zlepšit v šachu. Do téměř dokonalosti to dovedl nikdo jiný než Bobby Fischer. Když už měl Bobby pořádný plnovous a pořádné břicho a jeho praktické partie neměly patřičnou hloubku a přesnost,  tak stále analyzoval tak brilantně, až se tajil dech (poznatek sester Polgárových).

Takže proč? Protože se u toho učíte všechno, hlavně pak taktický postřeh, cit pro pozici a praktický aspekt šachu. Samozřejmě ještě strategii, poziční šachy atd. atd. Je toho hodně. Může to být i koncovka, když nějakou budete mít na talíři.

Vyzkoušeli jste už leccos a nějak to nejde? Pak analyzujte. Jak prosté :-)

Robert Cvek
0x 1288x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat