Známe pět nových mistrů republiky

25.07.2022 17:08 | Domácí zprávy

Na pardubickém Czech Openu se již tradičně uděluje několik republikových přebornických titulů. Titulem mistra republiky čtyřčlenných družstev se může chlubit Zikuda Turnov, nejlepší šachový maratónec je pro tento rok IM Jakub Půlpán.

Kromě toho se na Czech Openu korunují mistři republiky v různých variantách šachu. Ve Fischerkách slavil tento rok úspěch Lukáš Starý, v Holanďanech (Bughouse) nejvíce umu předvedla dvojice Tajovský – Menčík.

Velice silně obsazený rapid turnaj vypadal, že bude mít jasného vítěze. Německý velmistr Alexander Donchenko porážel všechny, co mu přišli pod ruku. Kdyby se hrálo pouze na sedm kol, tak by mu jistě 7/7 k vítězství bohatě stačilo. V posledních dvou kolech získal ovšem jen půlbodu, takže dal prostor ostatním ho dohnat.

Turnaj nakonec vyhrál ukrajinský velmistr Anton Korobov (2692), jenž předběhl o půlbodu pomocného hodnocení již zmiňovaného Alexandra Donchenka (2640). Třetí místo se stejným počtem bodů, tj. 7,5 urval indický velmistr Bharathakoti Harsha (2547). Výhrou v posledním kole získal identický bodový zisk také GM Vojtěch Plát (2554), který se tímto stává mistrem republiky v rapid šachu! Nutno dodat, že turnaj byl velice vyrovnaný, rozdíl v pomocném hodnocení mezi prvním a čtvrtým hráčem byl pouze dva body.

Velice dobře hrál před nadcházející olympiádou GM Vlastimil Babula, který získal 7 bodů. Stejného bodového zisku, ale horší pomocné hodnocení měli IM Jakub Půlpán, GM Jiří Štoček, GM Miloš Jirovský a GM Bogdan Lalič. V turnaji se rozdávaly také ratingové ceny. Nejlepším hráčem s ELO do 2200 se stal Ind Garg Aradhya, kategorii do ELO 1800 vyhrála Marija Kuznecova z Lotyšska. Jakub Nešpůrek se umístil nejlépe z hráčů do ELO 1400.

V pátek 22. 7. začala také perla pardubického festivalu – velmistrovský turnaj „A“ – Pardubice Open. Letošního roku se účastní na 195 hráčů z 29 zemí světa. Startovní listině vévodí Alexander Donchenko, druhým nasazeným je Chorvat Leon Liviac (2576). Prvních pět hráčů uzavírají velmistři Plát, Štoček Harscha. V turnaji startuje také velmi mnoho mladých hráčů, kteří si chtějí uhrát normy mezinárodních mistrů či velmistrů. Před čtvrtým kolem má plný počet bodů již pouze sedm hráčů. Kromě velmistrovského áčka začal v pátek také turnaj 30+ určený speciálně pro hráče starších třiceti let. Tato soutěž přilákala přes 50 šachistů, první nasazeným je Němec Christian Schatz (2137). V sobotu se festival rozjel v plném proudu, poté co začaly i turnaje „B“ a „C“. Oba turnaje dohromady přilákaly téměř 400 hráčů z celého světaMůže jít o obrázek uvnitř

Kromě vážných turnajů je na programu také celá řada soutěží v rychlejším tempu. V pondělí 25.7. se hrál bleskový K.O. turnaj, který po tuhém boji vyhrál vítěz maratónu IM Jakub Půlpán. Bleskové turnaje budou pokračovat téměř až do konce festivalu.

Pro více informací sledujte naše internetové stránky, případně facebook. Naleznete zde například i fotky z fotbalového turnaje, jenž se bude konat ve čtvrtek 28.7.