Zemřel Miroslav Jurka (3.6.1964 – 23.8.2013)

10.09.2013 05:32 | ostatní-články

Dne 23.8.2013 mi volá manželka Reného Přibyla Jana Přibylová a sděluje šokující zprávu – Mirek Jurka ráno v 8.15 v nemocnici zemřel.

Nacházím se zrovna na turnaji ve Vídni a jsem v přípravě na jednoho ze svých soupeřů. Moje myšlenky však v té chvíli směřují někam docela jinam, polévá mě studený pot. Volám Petra Skácelíka, který naší výpravě zrovna připravuje oběd a ten po vyřčení této zprávy zůstane bez jediné hlásky chvíli nehnutě stát a pak mu naskočí husí kůže. Ani on, Luděk Fuchs a Pavel Krupica coby členové naší vídeňské party, nemůžou uvěřit tomu, že Mirek, ten Mirek, se kterým jsme často vítězili v různých turnajích, už není mezi námi. Abych použil slov jeho ženy Aleny a pracovní kolegyně Jany Přibylové, charakterizující především Mirkovu povahu - odešel „takový hezký člověk“.

Přidávám důležité odkazy na Mirkovy šachové Vzpomínky, archiv Univerzity Brno, pěkně zpracovaný Zdeňkem Závodným, Mirkův nádherný pěšcový průlom (v pouhých 12 letech!), který se dostal do Encyklopedie koncovek a články o posledním velkém Mirkově úspěchu na MČR v bleskové hře jednotlivců  Praze od Mirka samotného a mé maličkosti.

Zpráva je o to nečekanější, že snad nikdo z šachistů nevěděl o závažnosti Mirkova onemocnění. S Mirkem jsme 21.5.2013 vítězně odehráli bleskový přebor Brna družstev, což jak se později ukázalo, byl i jeho poslední turnaj.


Zleva IM Neklan Vyskočil, Petr Skácelík, FM Miroslav Jurka, GM Peter Michalík

Mirek mi zhruba o týden později sdělil, že se první červnový týden nezúčastní tradičního bleskového turnaje na Durasu na počest narozenin svých a Martina Tajovského, a to z důvodu hospitalizace v nemocnici. Vše jsem přičítal možnému vyčerpání z práce a z právě probíhajících maturit, vůbec mě nenapadlo, že by mohlo jít o něco mnohem závažnějšího. 1. srpna mi pak Mirek napíše odpověď na tradiční předsezónní dotazník, kterou uvádím včetně mé reakce:

Ahoj Neklane,

bez vyplňování dotazníků: již dva měsíce jsem na neschopence s onkologickým onemocněním, momentálně v nemocnici. Jak se vše bude vyvíjet dál, nevím, v každém případě do  Vánoc hrát nebudu. Možná potom za céčko jako náhradník, ale opravdu nevím. Zjištuji, jaký význam má zdraví.

S pozdravem

Mirek  

Ahoj Mirku,

děkuji za odpověď, přepošlu ji Martinu Hyršovi a sdělím i širšímu okruhu lidí u nás v Durasu. Je mi velice líto Tvé momentální situace a určitě ti já i všichni v Durasu budeme maximálně držet palce, abys toto onemocnění porazil. Člověk si v takových situacích opravdu uvědomí význam zdraví jako takového. Proto doufám, že byla nemoc podchycená včas a že s Tvou vírou v uzdravení proběhne všechno ke zdárnému vyléčení.

Opatruj se

Neklan

P.S. Pokud bys chtěl, určitě bysme tě mohli v nemocnici navštívit 

Začal jsem poté plánovat návštěvu u Mirka, který se mezitím přemístil domů s tím, že od 19.8. měl opět nastoupit do nemocnice. Že půjde prakticky o poslední možnost a věci vezmou tak rychlý konec, nikdo z nás v té chvíli netušil… 

Miroslav Jurka se narodil 3. června 1964 v Brně, kde prožil celé své dětství. Vyrůstal v rodině s maminkou Marií a tatínkem Josefem, který jej v 6 letech naučil šachové hře. Byl bystrým a inteligentním dítětem. Svou šachovou dráhu začal psát v DPM pod vedením Františka Blatného a za významného přispění svého otce Josefa Jurky, který byl často vedoucím družstva a s Mirkem jezdil nejen na žákovské přebory a velké ceny, ale i zahraniční turnaje.


Mirek Jurka (vpravo), proti němu jeho spoluhráč, konkurent, dnes mezinárodní mistr (1982 a 1983 3. místa na přeborech ČSSR dorostenců). Uhádnete jméno?

Své vrstevníky Mirek výrazně převyšoval svými znalostmi a úrovní hry, a tak nebylo divu, když začal brzy dobývat významných úspěchů. Byl velmi ostrý hráč, který dokázal precizně využívat každé příležitosti. Později upřednostňoval styl „safety first“, se kterým docílil několikaleté série partií bez prohry. Díky jeho fenomenální paměti a vysoké technice hry se vědělo, že porazit takového hráče je velmi obtížný úkol. Byl postupně členem DPM Brno, Univerzity Brno, Caissy Třebíč (výrazná pomoc při postupu do 1. ligy) a Durasu Brno.


Mirek v roce 1989 v Třebíči

Ve své době Mirek patřil k absolutní československé špičce od let žákovských až po vysokoškolská a jen díky absenci dnes již běžných mládežnických výběrů nereprezentoval na mezinárodním fóru. Studoval gymnázium na Vídeňské (dříve Koněvova) s velmi dobrým prospěchem a poté úspěšně absolvoval přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity, obor odborná matematika.


Na Langově memoriálu v Brně 1983, vedle Mirka vlevo stojí dnešní trenér ženské reprezentace GM Petr Hába

Po vystudování Mirek krátce pracoval v Ingstavu Brno a poté učil až do současnosti výpočetní techniku na SPŠ a VOŠ technické na Sokolské ulici v Brně. Šachy hrál i poté na výborné úrovni, přestaly však být již jeho životní prioritou. V únoru 1995 se Mirek oženil s manželkou Alenou a o rok později přišla na svět dcera Blanka. Zde již kromě práce byla hlavní Mirkovou prioritou rodina.

Mirek měl fenomenální paměť, která mu v jeho životě šachovém i profesním pomáhala a o níž v Brně kolují legendy. Dokázal například při šachovém tréninku dětí zpaměti přehrát devět klasických nesmrtelných partií nebo si jako velký sportovní fanoušek pamatoval výsledky fotbalové Zbrojovky Brno i 10 let zpátky vč. toho, kdo zrovna dával góly. Pamatoval si také partie sehrané se svými soupeři i mnoha let zpátky, kolik jich bylo i celkové skóre. Rychle se učil jazyky, ruštinu či němčinu ovládal znamenitě. Naučil se dokonce i rumunsky a při jednom ze svých zájezdů do této země si po koupi místních novin povšiml gramatických chyb, které po upozornění místní občané uznaliConfused.

Mirkových úspěchů bylo opravdu hodně a určitě nejvíc z jeho oblíbeného bleskového šachu. Jejich počet se sem ani nevejde, vždyť jen počet vítězství z nekonečného seriálu U Pásků je vysoce dvouciferný (41 ze 73 účastí). Omezím se proto jen na ty největší a pokusím se je vzít i chronologicky s tím, že budu samozřejmě rád za každé čtenářské doplnění. Mimochodem, Mirek měl především ze svého žákovského a dorosteneckého věku aktivní bilanci s dnešními velmistry Hábou a Štohlem a při pravidelné (a úspěšné) reprezentaci Brna na turnaji 6 měst se utkal i s pozdější mistryní světa Zsuzsou Polgárovou.


U Pásků 2007 - Mirek Jurka proti Standovi Messerschmidtovi

- 3x vítězství v hodnocení VC Československa družstev žáků, Mirek výraznou oporou na 1. šachovnici

- 1977 - 4. místo na silně obsazeném mezinárodním turnaji žáků v Topolčanech O pohár SNP

- 1978 - 1. místo v krajském přeboru žáků

- 1982 - 1. místo v přeboru středních škol družstev za Gymnázium Koněvova (dnes Vídeňská), jeho spoluhráči byli mj. dnešní IM Pavel David či Renata Ripperová – Vaculíková

- 1982 - 3. místo na mistrovství ČSR (Česká socialistická republika) dorostenců

- 1982 - 4. místo na mistrovství Československa dorostenců v Třinci

- 1986 - 1. místo na československé univerziádě

- 1986 - 1. místo na akademickém mistrovství Polska

- 1986 - 2. místo v Celostátní lize družstev za Univerzitu Brno (4. šachovnice)

- 1987 - 2. místo v Celostátní lize družstev za Univerzitu Brno (3. šachovnice)

- 1988 - 1. místo v Celostátní lize družstev za Univerzitu Brno (3. šachovnice)

- 1988 - 1. místo v Poháru Československa družstev za Univerzitu Brno

- 1989 - účast v Poháru mistrů evropských zemí družstev - po vítězství nad velmi silným jugoslávským týmem Radnički Bělehrad přišla ve 2. kole porážka od Vasa Stockholm

- 1989 - 2. místo v Celostátní lize družstev za Univerzitu Brno (3. šachovnice)

- 1989 - 3. místo na silném mezinárodním turnaji v rumunském Calimanesti

- 1991 - 1993 – 1. místo v mistrovství Československa v korespondenční hře za družstvo Ela Třebíč v prakticky předpočítačové době

- 2003 - 3. místo na MČR družstev v rapid šachu v Pardubicích (Duras Brno)

- 2008 - 3. místo na MČR družstev v bleskové hře ve Znojmě (Duras Brno)

- 2010 - 1. místo v krajském přeboru mužů v bleskové hře v Boskovicích (Duras Brno)

- 2010 - 7. místo na MČR v bleskové hře jednotlivců v Praze (Duras Brno)


Mirek na MČR v bleskové hře v Praze 2010

Na závěr uvádím velmi pěknou vzpomínku Zdeňka Závodného:

Milý Mirku,

            dovol mi několik vzpomínek na Tebe. Už při prvních partiích v DPM Brno jsi prokazoval svůj nesporný talent a v 11ti letech, tedy velmi mladý, nastupovals za šachovnice Univerzity Brno. Hned zpočátku jsi dokázal na nich rozdávat radost a nadšení svými výhrami a svým přístupem k šachové hře. A i mimo šachovnici svou skromností, slušností a korektním vystupováním získals sympatie všech spoluhráčů a členů oddílu. Brzy jsi dosáhl na vysoké příčky šachového umění, ziskem medailí a titulů.

            Na své cestě vysokoškolským oddílem, bezmála čtvrt století, zanechals mnoho svědomité práce při přípravě turnajů a organizační činnosti v oddílu. Později jsi pomáhal jako již zkušený matador mladým adeptům šachové hry. Psals odborné šachové články, zajímal ses o šachovou historii a literaturu. Naše šachová veřejnost tedy v Tobě ztrácí nejen spolehlivého hráče, šachového organizátora, ale i publicistu a trenéra.

            Zisk prvních míst, zlatých, stříbrných a bronzových medailí ale nenahradí to nejcennější - život. Bohužel prohrál jsi, a pro nás naprosto nečekaně, svou střední hru, svou nejdůležitější partii - životní. My, kteří již hrajeme koncovku a nebo děláme teprve počáteční tahy na šachovnici života, Ti ale budeme vždy vděční za Tvůj přístup nejen k šachové hře, ale i k životu.

            Na závěr dovol ještě jednu osobní vzpomínku z letošního roku. Na pardubickém festivalu vždy obdivuji hráče šachového maratónu, který se hraje přes 24 hodin. Každý rok jsem tam s Tebou mluvil a sledoval Tvou hru a obdivoval Tvoje nasazení, když i v závěru jsi bojoval naplno s cílem vítězit. Letos jsi mi tam moc chyběl a až teprve minulý týden jsem poznal, proč jsi nemohl přijet ...

            Budeš nám všem moc chybět, ale Tvůj odkaz, Tvoje partie, jsou navždy zapsány v našich šachových srdcích.

            Ty jsi dokázal šachovým figurkám vdechnout život . . .



autor: Neklan Vyskočil   
Pondělí, 02 Září 2013 18:06, zdroj: skduras.cz 

 


3x 6187x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
jirka

Přečetl jsem si i odkaz na nádherný pěšcový průlom, který autor nazval "Jurkovým průlomem". Mně se asi před deseti lety podařilo v analogické pozici něco podobného, a když jsem pátral po možných předchůdcích, narazil jsem vedle citované partie Ree-Ftáčnik na stařičkou pozici Salvioliho publikovanou v jeho knize "Teorie a praxe šachové hry" již v roce 1887 (!): B: Ke3, pa3, b4, e4, g3, h4, Č: Ke5, pa6, b5, f6, g5, h5, s řešením 1.g4! Asi opravdu platí, že se v šachu "vše už někdy stalo". Nicméně dvanáctiletý hoch Jurka musel mít evidentně potřebný "čich".

+0 /-0 | 10.09.2013 22:42

Petr Boleslav

Bobby1: ověřeno, správná odpověď

+0 /-0 | 10.09.2013 19:17

Bobby1

Není to na té fotce s M.Jurkou vlevo IM Pavel David? ;-)

+0 /-0 | 10.09.2013 08:43