Cheparinov do klubu 2700+

20.09.2012 04:43 | Tournament of the Black Sea Countries

Trochu stranou zájmu probíhal v bulharském Burgasu dvoukolový uzavřený turnaj s průměrným ratingem 2679. Ze šestice účastníků (právě tolik států leží na pobřeží Černého moře) se sice hned tři pyšní ratingem 2700+, nicmén

Trochu stranou zájmu probíhal v bulharském Burgasu dvoukolový uzavřený turnaj s průměrným ratingem 2679. Ze šestice účastníků (právě tolik států leží na pobřeží Černého moře) se sice hned tři pyšní ratingem 2700+, nicméně při vší úctě k nim jejich jména opravdovými taháky nejsou – Baadur Jobava (2734), Alexander Areshchenko (2702) a Vladimir Malakhov (2700) mezi etablovanou světovou elitu dlouhodobě nepatří, a tak známějšími tvářemi možná jsou Ivan Cheparinov (2689) či Liviu-Dieter Nisipeanu (2648). Výrazným outsiderem pak byl Suat Atalik (2603), což ostatně i samotný průběh potvrdil.

Vítěz turnaje Ivan Cheparinov (©Stránky turnaje)

Zaslouženým vítězem se se 7 body stal Bulhar Ivan Cheparinov, který se mohl opírat zejména o vynikající hru bílými (4,5/5), kterými neporazil pouze celkově druhého Nisipeana. Černými naproti tomu spolehlivě soupeře zremizoval, i když např. v partii Areshchenkovi málem dosáhl i na výhru. Vydařený turnaj Cheparinovi přinesl 16,5 bodu do ratingu, což jej katapultovalo na průběžné 40. místo s aktuálním ratingem 2705,5. Elitní klub se tak opět rozrůstá a z několika málo špičkových hráčů, které dříve dokázal vyjmenovat takřka každý, se už nyní díváme na 51 jmen, z nichž mnohá jsou přinejmenším překvapivá.

Stříbro s naprosto identickou bilancí dělili Nisipeanu a Malakhov, kteří dvě porážky vykompenzovali čtveřicí výher, a byli tak nejbojovnějšími hráči celého turnaje. Stejný počet rezultátů měl na svém kontě již jen poslední Suat Atalik, avšak ten by si jistě kteroukoli ze šesti porážek rád odpustil. Solidní turnaj s 5,5 body odehrál ještě Areshchenko, naopak nejvýše nasazený Baadur Jobava se s formou evidentně nepotkal, když sérií tří proher mezi 5. a 7. kolem zadělal na předposlední místo a odpis 24 bodů ELA.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
Fotogalerie
Výsledky z Chess-results.com
1x 679x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
20.09.2012 20:49 | Autor neznámý

 Elo není zkratka. Psát ho velkými písmeny je nonsens. A tvrdit o Jobavovi, že nepatří do světové špičky a zároveň uvádět jeho vysoký rating je už vyloženě směšné.