Šest se sedmi

17.03.2011 06:43 | Open Reykjavík 2011

Na Islandu je dobojováno. Hned šesti hráčům se podařilo získat sedm bodů, o pořadí na čele tedy rozhodovala pomocná kritéria. „Pan Bucholz“ nejvíce přál ukrajinskému velmistru Juriji Kuzubovovi (2627, na fotografii), stříbro př...

Na Islandu je dobojováno. Hned šesti hráčům se podařilo získat sedm bodů, o pořadí na čele tedy rozhodovala pomocná kritéria. „Pan Bucholz“ nejvíce přál ukrajinskému velmistru Juriji Kuzubovovi (2627, na fotografii), stříbro přisoudil loňskému vítězi GM Ivanu Sokolovovi (2643), reprezentujícímu Nizozemí. Ukrajinský úspěch podtrhnul na třetím místě GM Vladimir Baklan (2602). Bronz těsně unikl polskému velmistru Kamilu Mitońovi (2600), známému i z naší extraligy. Pod stupni vítězů se spolu s ním ocitli Nor GM Jon Ludvig Hammer (2606) a ukrajinský supertalent GM Ilja Nižnik (2563).

Ivan Sokolov

Až sedmý skončil nejvýše nasazený hráč turnaje, Brit Luke McShane (2683); nejlepší z jedenáctičlenné skupiny hráčů, která získala šest a půl bodu. McShane se stále držel v popředí tabulky, srazila jej však prohra v předposledním kole s Mitońem. Turnajový vítěz Kuzubov prošel devíti koly bez prohry, uhrál skvělou performanci 2722 a v posledních třech kolech si mohl dovolit remízy. Obhájce loňského primátu Ivan Sokolov klopýtnul ve 4. kole s americkým GM Robertem Hessem (2565), ke druhému místu mu pomohlo hned šest výher. Stejnou bilanci, tj. +6, =2, –1 mají i Mitoń a Nižnik, kteří oba během turnaje podlehli pouze pozdějšímu vítězi Kuzubovovi. Bronzový Vladimir Baklan prošel turnajem bez prohry a trochu se štěstím na los, na bezprostřední rivaly totiž nenarazil. Až v posledním kole na Kuzubova, kdy si ale oba Ukrajinci pojistili "své" vzájemnou remízou.

Vladimir Baklan

WGM Lenka Ptáčníková (2307), hráčka českého původu žijící na Islandu, získala rovných 50% a skončila na 86. místě. Jejím nejcennějším turnajovým výsledkem je remíza s IM Damorem (2505). Nejlepší z domácích hráčů byl GM Hannes Stefansson, který skončil se šesti a půl body na 17. místě. Turnaje se zúčastnilo 166 hráčů a hráček, z toho 27 držitelů velmistrovského titulu a 21 mezinárodních mistrů. Hráčů se šachovým titulem se za islandskými šachovnicemi objevilo 79. Češi ani Slováci sice letos cestu na Island nenašli, přesto Islanďané hostili hráče z neuvěřitelných třiceti zemí, včetně třeba hráčů ze Singapuru (Edward Lee Kai Jie, 1913) či Hondurasu (FM Sergio Huguet, 2140).