Vítězem Fabiano Caruana

23.07.2012 06:43 | Dortmund 2012

Pokud bychom před startem měli jmenovat hlavní adepty na vítězství, tak by mezi nimi v konkurenci Kramnika neb Karjakina jméno Fabiana Caruany (2775) asi nezaznělo. Nicméně Ital s americkými kořeny dokázal dortmundský superturnaj vyhrát...

Pokud bychom před startem měli jmenovat hlavní adepty na vítězství, tak by mezi nimi v konkurenci Kramnika neb Karjakina jméno Fabiana Caruany (2775) asi nezaznělo. Nicméně Ital s americkými kořeny dokázal dortmundský superturnaj vyhrát i přesto, že jej již ve druhém kole potkala nepříjemnost v podobě porážky s Ruslanem Ponomariovem. Klíčová zjevně byla partie předposledního kola, ve které se Caruana vyhnul silně remízové berlínské a připravil Vladimiru Kramnikovi jedinou porážku na turnaji. V kole závěrečném si pak Caruana zajistil prvenství rychlou výhrou černými s Bartelem.

Kramnik, Vladimir - Meier, Georg

">

Karjakin, Sergey - Gustafsson, Jan

Právě Mateusz Bartel, kterému jeho první superturnaj vůbec nevyšel, se ukázal jako klíčový jazýček na vahách. V turnaji totiž získal pouhé dva body, avšak výhrou v 6. kole sebral možnost na prvenství Ponomariovovi. Stejně bodů jako vítěz získal i Sergey Karjakin (2779), jenže vzhledem k pomocným hodnocením (počet partií černými, počet výher, sonnenborn) mu po rychlé výhře Caruany bylo zřejmé, že mu ani bod s nakonec posledním Gustafssonem první místo nepřinese. Poslední kolo v několika partiích přineslo i efektní zakončení. Georg Meier nestihl včas vyvinout své figury, za což musel od Vladimira Kramnika přijít trest: 24.Sxf7+ Kxf7 25.Dh5+ g6 26.Dxh7+ Kf6 27.Jxd4 Jxd4 28.Dh4+, což znamená nejen materiální výhodu, ale zejména pokračování až k matu uprostřed šachovnice. Nešťastně umístěné figury měl i Jan Gustafsson, čehož využil Karjakin k rychlému konci po 35.Vgxg7.

Pořadí

Upraveno z The Week in Chess

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
7x 1407x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
23.07.2012 14:12 | Autor neznámý

sisoj: partii Kramnik - Lékó jsem sledoval, zas tak brilantně se černý nebránil, Kramnik přehlédl ve 37.tahu taktický obrat, založený na slabé osmé řadě, pak už Léka týral až zbytečně 134 tahů. Jsou oba asi spíše technici než taktici.

Lékó by možná i dnes uspěl v turnaji kandidátů, pokud by se hrálo zápasovým způsobem, patří do společnosti Schlechtera, Čigorina, Bronštejna (a i Gelfanda), kteří tu poslední partii v zápase o MS nezvládli. Ti mistři umějí proměňovat mečboly. 

23.07.2012 12:53 | Autor neznámý

On-line jsem sledoval pouze o nedělích, kdy mne nadchly efektní Kramnikovy výhry nad Gustafssonem a Meierem.

23.07.2012 11:22 | Autor neznámý

Caruana to vyhrál na počet výher samozřejmě.

23.07.2012 09:31 | Autor neznámý

Ne nadarmo se mu říkalo remízový král, ale dnes je myslím již za zenitem, něco se v něm zlomilo jako u Topalova, svoje nejlepší roky (boj o titul MS) má za sebou.

23.07.2012 09:29 | Autor neznámý

Dlouhodobě mě fascinuje Leko. Většinou končívá na středu tabulky, protože málo vyhrává. Fascinující je, že vcelku lehkou rukou odremizuje kohokoli. Myslím, že to musí být nějaká psychická věc, něco jako strach z porážky, která mu nedovolí riskovat....

Kdyby toto překročil mohl by třeba být mnohem výš.

23.07.2012 09:10 | Autor neznámý

trochu sporné je dle mého pomocné hodnocení 1. počet partií černými, 2. počet výher. Asi by to mělo být min naopak.

23.07.2012 09:08 | Autor neznámý

Caruana jako v Moskvě, první půle nic moc, druhá super a vítězství, takže už "italský finiš?"

Kramnik opět nepřesvědčil, i když se tentokráte snažil minimálně v partii s Lékem, který se ale bravurně bránil s pár vteřinami na hodinách, a následně Kramnik prohrál asi rozhodující partii turnaje.

Ponomarjova může mrzet porážka od Bartela, v případě remis mohl být v čele pelotonu, v případě výhry mohl vyhrát Dortmund 7/9!