Každý den jeden úder

06.06.2011 13:31 | Anand vs. Širov

Viši Anand (na fotografii) sehrál s Alexejem Širovem ve španělském městě León zápas na šest partií v aktivním šachu (45 minut na partii + 30 s/tah). A pokud si mistr světa dopředu maloval nějaký ideální průběh mače, jistě se je...

Viši Anand (na fotografii) sehrál s Alexejem Širovem ve španělském městě León zápas na šest partií v aktivním šachu (45 minut na partii + 30 s/tah). A pokud si mistr světa dopředu maloval nějaký ideální průběh mače, jistě se jeho představy příliš nelišily od reality. Každý den si připsal výhru a remízu a pořadatelé tak mohli výsledky všech tří dnů tisknout přes kopírák. Sečteno a podtrženo to znamená, že Viši Anand porazil Alexeje Širova 4,5:1,5.

Alexej Širov

Širov hrál na nedávném turnaji v polském Lublinu nápadité a atraktivní šachy, čekalo se tedy, zda si formu přiveze i domů do Španělska. Ve druhé partii prvního dne Širov rozdělával pověstný oheň na šachovnici, který ohrožoval oba krále. „Jedenáctý tah ve druhé partii byl improvizací za šachovnicí,“ přiznal po partii. Odvážnému však štěstí nepřálo… Ještě hůř bylo Širovovi o den později. Znovu se neohroženě pustil bílými figurami do rizika a znovu musel sklonit svého krále, tentokrát již po 17. tazích. „Partii jsem prohrál ještě před jejím začátkem,“ postěžoval si Širov. Nedařilo se mu prý během přípravy najít uspokojivou variantu na Caro-Kannovu obranu. Ve druhé partii druhého dne měl Anand bílé a partii zavedl do klidných remízových vod. A třetí den se scénář opakoval, znovu jsme viděli Širovovu prohru bílými a poté remízu.

Oba hráči se na následné tiskové konferenci vyjádřili k formátu kandidátských zápasů. Není překvapením, že stávající systém odmítli. „Současný formát je nefunkční, protože na špici je spousta talentovaných hráčů, mezi kterými jsou minimální rozdíly. A proto je vysoké riziko, že se bude rozhodovat v tie-breaku,“ zaznělo na tiskové konferenci. Anand zároveň prohlásil, že by v případě zajímavé nabídky neměl problém s tím, kdyby musel zápas s Borisem Gelfandem odehrát v Izraeli.

Výsledky:

XXIII Masters Rapid Leon
Shirov, Alexei - Anand, Viswanathan ½-½ 39 B12 Caro Kann Advanced
Anand, Viswanathan - Shirov, Alexei 1-0 34 D43 Anti-Meran Gambit
Shirov, Alexei - Anand, Viswanathan 0-1 17 B12 Caro Kann Advanced
Anand, Viswanathan - Shirov, Alexei ½-½ 23 D43 Anti-Meran Gambit
Shirov, Alexei - Anand, Viswanathan 0-1 41 B12 Caro Kann Advanced
Anand, Viswanathan - Shirov, Alexei ½-½ 39 D43 Anti-Meran Gambit

Foto: oficiální stránky turnaje

Partie:

Odkazy:

Stránky zápasu
6x 1310x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat
07.06.2011 19:53 | Autor neznámý

No tak proč mu Širov furt hrál 1.e4 když věděl, že proti Caro-Kannu nic nemá? - bo si nic jiného nepřipravil . Na turnaji by taky furt hrál 1.e4, jenže tam by mu soupeři hráli všelicos a bylo by aspoň na co koukat.

07.06.2011 17:12 | Autor neznámý

 RE bond " jak postavíte proti sobě 2 velmistry, tak furt dokola obehrávají ty samé varianty."  - to si pleteš s šachováma motorama bez knihovny zahájení ne ? 

06.06.2011 17:16 | Autor neznámý

Zdá se, že ta věta může působit trochu zavádějícím dojmem, uvádím tedy celý Širovův výrok: “I couldn’t find any satisfactory alternative against the Caro-Kann defense during my morning preparation in the hotel. As a result, I arrived at the tournament feeling a little off. Then, I chose a quite aggressive approach, with the hope of at least getting a draw, since I would be playing White. It’s clear that I was wrong.”

06.06.2011 16:56 | Autor neznámý

Nechápu, jak hráč 2700 > s letitou praxí neví, co má hrát na Caro-Kanna, zvlášť když preferuje tah 1.e4. Že by to na něj dosud nikdo nehrál?

06.06.2011 15:29 | Autor neznámý

Proti Anandovi ja každá varianta forzírovaně prohraná .

P.S. Jsem čím dál víc pro turnaj kandidátů místo zápasů, protože jak postavíte proti sobě 2 velmistry, tak furt dokola obehrávají ty samé varianty.

06.06.2011 14:54 | Autor neznámý

Partii jsem prohrál ještě před jejím začátkem,“ postěžoval si Širov. Nedařilo se mu prý během přípravy najít uspokojivou variantu na Caro-Kannovu obranu ...

Že by caro-kann byl forsírovaně vyhraný za černého ???   Jak to sehrál Širov, tak za to by se styděl nejspíše i hráč s elem 1500 ...