Wijk aan Zee Jedem s medem

23.01.2021 20:35 | Zahraniční zprávy

Dnešní sedmé kolo byla skutečně pořádná jízda aneb jedem s medem, držte si klobouky.

Magnus Carlsen (bílé) si ale moc nezajezdil. Opět z toho byla taková nijaká remíza. Černými hrající Hari mistra světa v klidu odpůlil. Udělal jedno silné rozhodnutí - 13...c4! po 25 minutovém přemýšlení - a pozice se ustálila do nuly a nulou skončila, tedy remízou.

Anton Guijarro (bílé) měl určitě výhodu s Dončenkem (černé), ale stačil jeden tah a pevné skupenství pozice se změnilo v páru. Jeden tah - 22.Sxg4? a černý partii - v klidu - udržel, protože získal slibnou protihru po h sloupci. Bílý neměl střelce takto měnit.

Černé mají přednost.

Podíváme se nejdříve na výhry černých figur. R. Wojtaszek (bílé) prohrál s A. Esipenkem. Nemohu se zbavit dojmu, že Radek jde postupně pozvolna dolů. Myslím si, že jeho éra je pryč. Ačkoliv bych mu moc přál, aby to tak nebylo. Co jsem měl možnost ho poznat v týmu ŠK 1.novoborský, je to ohromný sympaťák. 
Druhou půlku turnaje bude mít těžkou, čeká ho parní válec jménem CC. Radkovi se moc nepovedlo zahájení. Andrej ho pak tah po tahu přehrával, získal pěšce a pak ho prostě "ušrouboval". Je to (pro mne) symbolické "střídání stráží" nebo také, mladá generace se hlásí o nástup do první linie.


Brutální byla partie mezi A. Tarim (bílé) a J. Van Foreestem (černé). Jakoby z ničeho černý upletl strašidelný útok. Jorden je zabiják, dynamiku cítí skvěle. Co k tomu říci? Podívejte se na partii :-)

Bílé figury žádné chmury

Bílé jsou dobré, přece jen můžete zahájit operaci ať pěšcem nebo jezdcem. Černý si musí počkat odkud to přijde. V partii Fabi Caruana (bílé) - MVL (černé) to přišlo rychle. Fabi zase zahájil "svoje zahájení" a zde - brzy - MVL chyboval. Vzal jiným pěšcem než měl a pozice se totálně sesypala. Možná malá úvaha pro MVL, co takhle se naučit něco jiného než najdorfa? Ať tak či onak, FC konečně vyhrál!!


A. Giri (bílé) mi přijde jako velmi nenápadný muž, alespoň svým stylem na/za šachovnici, mimo šachovnici je to asi jiné kafé. Uvědomil jsem si, že je ve vedoucí čtveřici! Nils Grandelius (černé) nevyšel ze zahájení s příjemnou nulou (= hodnocení pozice). Ačkoliv možná koncovka místy nebyla špatná, hrála se černému těžko. Dezertéři dámského křídla (pěšci bílého) se čile rozeběhli vstříc okraji šachovnice, což způsobilo naprostý kolaps černé pozice.  Partie mezi AliFirem (bílé) a JK Dudou (černé) muselo potěšit každého fanouška dobrého šachu. To byla panečku partie. Mohu jenom k tomu napsat, že mít takové hráče v turnaji je ozdobou každého organizátora. Nejenom zvučná jména, ale hlavně pořádný thriller na šachovnici. Málokdy se vidí, aby černý král šel ve střední hře na e6, málokdy se vidí oběť kvality, málokdy se vidí oběť figury v koncovce a to všechno v jedné partii! Na takovou partii by se měly prodávat lístky jako do kina :-) Nakonec Ali porazil (možná lépe napsáno přetlačil) JK Dudu. To byla neuvěřitelná bitva!-
. kolo -
 Robert Cvek

fotografie použité z oficiálních stránek turnaje: tatasteel.com
video nahráno pro nss.cz a pro YTB Robert a Petr šachy

autorské práva k fotkám:Jurriaan Hoefsmit – Tata Steel Chess Tournament 2021
2x 2756x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Honza Hučín

V Caruanově partii je klíčová varianta po 21. tahu bílého, kdy černý nestihne vyměnit bělopolného střelce:

21.-Kc7 22.Kd3 Sb7 23.Sxb7 Vxb7 24.Vxb7 Kxb7 25.Vb1+ Kc7 (Kc6 26.Vb8) 26.Kc4 a bílý stihne dát krále na d5. Možná aspoň tohle stálo za uvedení vedle obecného "koncovka je vyhraná".

+0 /-0 | 24.01.2021 09:33

Pavel Ch

To by mne zajímalo, jak měl exd5 VLG s Fabiem připraveno.,

Hrálo se ve 2 partiích 1982, 85 v koresp., bílý sice nevyužil, 

ale engin hlásí velkou výhodu po e6. 

+0 /-0 | 23.01.2021 23:58