Wijk aan Zee 1.kolo

16.01.2022 07:55 | Zprávy

Šachový svátek nám (konečně!) začal. Pojďme se podívat co se stalo v první kole.

Mistři

Mistr světa Magnus Carlsen čelil černými figurami nebezpečnému Andreji Esipenkovi. Partie skončila velmi brzy remízou, ale nemuselo to tak být. Magnus mohl v 16. tahu zahrát d4!? A hlavně pak 17....d4!! tedy o tah později, bylo velmi silné a bílý by měl problémy.Fabi Caruana se dlouho snažil obléhat pevnost Sergeje Karjakina, ale bez úspěchu. Stejně jako Anish Giri, který hrál s "Anandem z Prahy" mladým indickým velmistrem  Praggnanandhou (zkráceně P.R.). Anish dokonce obětoval pěšce, ale jeho 16 letý soupeř byl pozorný a s přehledem udělal remízu.Velmi drsná partie byla mezi Daniilem Dubovem a Šakem Mamedyarovem. Daniil toho obětoval asi příliš hodně a dostal se do prohrané pozice. Nicméně Šak měl "pustit chlup" - kvalitu, nestalo se a partie skončila remízou.Poslední tři partie skončily výhrou bílého! JK Duda "nenápadně" porazil Richarda Rapporta. Jenže RR ve 26. tahu zvolil špatný plán a dostal se do těžké pozice, následná koncovka byla už (asi) KO. Moc hezká výhra pro JK.

Velmistr Vidit ukázkově užmoulal velmistra Shanklanda. Taková partie, kde v koncovce bílé figury krouží kolem černé pozice jako orel nad poraněným lovcem. Ačkoliv se černý bránil houževnatě, neměl šanci.

A poslední výhra patřila Jordenovi Van Foreestovi, který v koncovce porazil Nilse Grandeliuse. Pravda ale je, že Nils se porazil sám, jeho 32...Sc4?? se opravdu nepodařilo, pak už to bylo ráz na ráz.


Vyzyvatelé

Zde se zaměřím pouze na našeho borce Van Nguyena a pokusím se vždycky tak trochu představit jeho soupeře. Snad tento formát nebude vadit.

 Van v prvním kole vyfasoval nepříjemného soupeře Rinata Jumavayeva (narozen 23.7.1989). Rinat je 32 letý šachový velmistr z Kazachstánu. Velmistrem je již od roku 2009, tedy si ho uhrál ve svých 20 letech. Největší elo měl ke konci minulého roku a to 2658. Vidíte sami, že se jedná o pořádného borce, navíc měl Van černé figury.

Rozehrál se katalán, kde bílý získal malou výhodu. Hlavně pak po 28.Vd4 s 29.Dc5 se zdálo, že to s černým není vůbec dobré. Jenomže další část partie - obranou - sehrál náš borec jako stroj! Prostě na jedna hvězda. Manévr věže na a4 nebyl triviální, stejně jako další hra. Ačkoliv se bílý snažil, nebylo mu to nic platné a partie doplachtila do remízové věžovky.

Robert Cvek 

-
. kolo -
4x 3393x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Robert Cvek
Děkuji :-) Jj budu.
+3 /-0 | 16.01.2022 16:39

rohlíkpuklej
To by mě zajímalo, co po té první partii, jak na to MC taki došel, co si o tom potom myslel........
+1 /-0 | 16.01.2022 12:05

PanPohoda

Ano, ukazovat partie kompletně od začátku!

+2 /-0 | 16.01.2022 11:58

Tomáš Klimecký

Ahoj, 

pohodové čtení k ranní nedělní kávě, Děkuji

+4 /-0 | 16.01.2022 08:20