Walker, Texas Ranger a Ostravský Koník

30.04.2017 07:09 | Ostravský koník 2017

Už v sobotu dopoledne se mi zdálo, že je nějaké ticho před „bouří“ … Žádné zuřivé diskuse na webu nss.cz, žádné půtky mezi řádky.

Usoudil jsem, že většina diskutérů si to přijela „vyříkat“  do Ostravy, která se díky mistrovství ČR v šachu stává na pár dnů hlavním šachovým městem ČR. Nebudu chybět :-D !  

Prezentace hráčů do 14:30, zahájení v 15:30 a 1.kolo v 16:00. Hmmm, jsem zvědavý, jak se s tím Marek Jelínek a jeho tým vypořádají. Osobně tomu moc nevěřím a jak se ukazuje, mám pravdu. Začíná se později. Bohužel, jediná časomíra, kterou v posledních x-letech používám, je ta na mobilu, který jsem ovšem vypnul (jsem fakt naivní blbeček :-) ) už před 16:00, takže nejsem schopen odhadnout, jak velké bylo „obvyklé“ (nejen na tomto turnaji) zpoždění. Ale nakonec všichni sedí, nikdo nebrečí, že nemá soupeře nebo nemůže najít svůj stůl. Pohoda... :-)

Osobně se také zapojuji do turnajového klání... V Openu „A“ je lichý počet hráčů, tak teda jo...Zahraji si a uvidíme, jak hluboko klesnu. Navíc budu možná mít šanci utkat se se svým bývalým  spolubojovníkem z vojny Vlastíkem Rozumkem z Vyškova, s nímž jsme „létali“ u Pozemního vojska ve Vyškově. Tehdy-on, jako student vojenské vysoké školy, já, jako záklaďák...a ještě pár dalších, jsme se cestou na šachový zápas proletěli škodovkou. Vlastík i po letech ocenil mou pilotáž. Přistáli jsme sice na střeše, ale do měkkého a nikdo neutrpěl žádnou újmu (a to ještě nebyly airbagy!!!). 

Už se nějakou dobu hraje, procházím se mezi stoly a více než partie, mě zajímají „ksichty“ u šachovnice. Tedy přesněji řečeno: snažím se najít své známé, abych se jim po partii mohl vysmát, jak blbě to hráli :-) . Kupodivu, vypadá to, že velká většina mých známých má podobný nápad a snaží se zjistit, kde hraji, aby se mi po partii mohli vysmát, jak blbě to hraji. Nakonec je z toho celkem zábavná hra. Taková „honička“...

„Kde sedíš?“

„Tam.“, ukazuji rukou neurčitě do sálu. „A ty?“, „Já tam.“ .

OK, „tam-tamy“ máme za sebou a vím, že kolegu budu hledat severovýchodně od dveří, prostě někde „tam“.

Když tak korzuji mezi stoly, vidím „známý“ plášť . Walker, Texas Ranger. Kdo by si nevzpomněl na Chucka Norrise v téhle roli?

Jen ty „vlasy“ mi k tomu plášti nějak nesedí... Jdu se podívat blíž a ejhle! Žádný Chuck, to je jen prezidentský kandidát Michal Horáček. Zřejmě jej „přepadla“ stará touha vsadit si na koníky (pokud je pravda, co se o něm píše).


Tady je však koník jen jeden-Ostravský :-D

Takže nic, žádné sázky, ledaže by si to s ním chtěl někdo rozdat v blicce o pár „melounů“. Určitě by se pár jedinců našlo (možná celé stádo :-) )

Mimochodem, není to jediný politik v sále :-) Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha, který nevynechá jako divák snad žádný turnaj v blízkém okolí, je nejen nadšeným šachovým fandou, ale i celkem dobrým hráčem (teda...na to, že na nějaký trénink nemá čas ;-) ) a ani letos nechybí.

Mezitím stačím zaregistrovat že v partii českých jedniček Davida Navary (bílé figury) a Joanny Worek se dostal bílý pěšec až někam na c6 a než se stačím zamyslet, co s tím bude černá „jednička“ dělat,  naskakuje jednička u výsledku partie bílé „jedničce“. Fajn! Nejsem o moc horší než Joanna! Tohle řešení jsem našel taky :-) Potěšen svým „bystrým“ úsudkem se vracím ke své partii, v níž, jak je mým dobrým zvykem, bojuji nejdříve bílými o vyrovnání (tak nějak mi chybí pěšec...), pak se pokouším ošálit soupeřku (Ludmila Kopcová; ….to už mám pěšce víc :-) ) a nakonec se musím smířit(?) s remízou. Spíš jsem rád, že jsem se „nezbláznil“ a nechtěl vyhrát za každou cenu :-)

Jdu se projít na terasu, nadýchat čerstvého nikotinu a poslechnout si „staré“ hity. Píši „staré“, protože jsem je slyšel už loni :-) . Zajímalo by mě, jestli se mění alespoň nevěsta, protože mám dojem, že minimálně muzikanti jsou stejní jako při loňské romské svatbě, která se snad už tradičně koná vždy při zahájení Ostravského Koníka. Celkem dobrá hudba...

Leč, dost bylo kultury... Vracím se zpět do sálu zjistit, kdo mě odveze do Karviné. Cestou mrknu na onliny a poslechnu si komentáře Lukáše Klímy a zjišťuji, že v prvním kole „funguje“ (až na pár remíz) vše podle předpokladů, tedy...pozor...až na jednu partii, která vypadá celkem zajímavě.

Jeden z favoritů, Pavel Blatný, má nejtěžšího soupeře. Honzovi Didimu, ač může někomu znít jeho jméno zdrobněle, je dobré se především na náledí vyhýbat velkým (!) obloukem! Platí to hlavně pro vetché staříky (jako jsem já ) s křehkými kostičkami a opravdu bych asi nikomu nepřál smrt rozdrcením jen proto, že Honzovi někde na ledu ujela noha.

Fakt nejtěžší soupeř :-) A k tomu ani ty šachy nehraje tak špatně... :-D V každém případě není radno jej podceňovat... A když tak jdu kolem a vidím, že černý zahrál Df6, aby vyměnil dámy, napadá mě, že buď jsem se zbláznil já nebo Blatný....

Didi-Blatný


43. … Df6 ?

 

Samozřejmě, určitě vidím blbě a černý ví, co dělá... Jenže když vcházím do sálu a jdu se podívat na onu partii osobně, je jasné, kdo se „zbláznil“. Já ne!

Hmmm...Hezký úspěch „mladého, nadějného sportovce“ (rozuměj Honzův :-) ).

Když už jsem tady zmínil onliny...Hraje se pár posledních partií a ředitel turnaje o něčem diskutuje s týmem rozhodčích. Jsem zvědavý, jak „stará baba“, tak se jej ptám:

„Co je? Co se děje?“

„Ty nevidíš ty onliny?“

„Vidím..No a co? Sekly se?“ 

„Ne. Nejsou tam políčka!“

 

Fakt, že jo :-) Na webu se to možná zobrazovalo dobře, ale na plátně v sále byla jen ČISTÁ šachovnice a figurky :-D :-D :-D

No a? Kdo potřebuje vidět políčka? Detail …. Hlavně, že tam jsou ty figury! :-D

Pojďme na další kolo ;-)


autor: Luboš Zimniok

3x 5775x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
JD

Pokud jediná kritika na začátek Ostravského koníka je pozdní začátek,pořadatelé mohou být spokojeni. Ale možná by stalo za to rozkličovat čím to je. Oficiálně prezentace do14:30 a 1.kolo má být v 16h .Realita 14:30 většina odprezentovaných , ale přicházení opozdilci. Mimochodem dá se už 2 rok , zaprezentovat online.14:45 i ti zaprezentování . Ale v té chvíli mají rozhodčí už zadané všechny odprezentované v počítači! A začínají kontrolovat jestli nenastal nějaký překlep. A teď pozor. Teď pořadatelé začínají řešit věci na , které by se mohli vykašlat! Začínají se řešit neodprezentované hráče.tj přihlášení hráči , kteří se vesměs neodhlásili. Každý rok je to kolem 10-ti hráčů. Konkrétně ředitel turnaje Marek Jelínek je začína obvolávat. 15:15 na webu už je oficiální startovní listina MČR. a po dalších 5 min.nabíhají startovky dalších turnajů. A teď 2 věc na kterou by se pořadatelé mohli vyprdnout , ale zajímá je konfort hráčů. Lichý počet hráču v MČR a dalších turnajich. Konrétně tedy MČR, je docela těžké někoho přesvědčit , aby si na poslední chvíli zahrál jiný turnaj než chce nebo přesvědčit někoho , kdo se jen přišel podívat na 1.kolo , aby si zahrál celý turnaj. Poté , kdy se takový člověk našel. A už vypadalo , že v MČR a A turnaj bude mít sudý počet hráčů , tak přišel jeden hráč , že je omylem napsaný v B tunaji a má být v A. Což , ale nebyla chyba pořadatelů. I toto se podařilo vyřešit. MČR a A mají sudý počet B bohužel né. 15"45 mohou rozhodčí začít losovat. A to je ta půl hodina o kterou začal turnaj později. Myslím , že kdyby byla prezentace jen do 14h , tak by to dopadlo stejně.

+0 /-0 | 01.05.2017 21:05

Karelj
Jako šachista amatér bych místo literárních orgií raději uvítal několik poznámek k zajímavým partijím. Něco v tom smyslu, co asi komentuje přímo na místě pan Klíma.
+0 /-0 | 30.04.2017 22:57

SchwartzBlack

Super. :-))) Jen drobná technická - v pozici na diagramu stál černý pěšec ještě na h5.

 

+0 /-0 | 30.04.2017 10:39