Vzpomínky na Marka Vokáče 3.díl

04.01.2022 05:00 | Domácí zprávy

Minule jsme opustili scénu v momentě, kdy Marek vyhrál třetí partii (mého památného) zápasu v Krnově na 6 partií a vedl 2:1. Zbývaly poslední tři partie. Dokáži něco uhrát?

Čtvrtá partie se mi povedla. Marek zvolil nedobré zahájení, hlavně psychologicky, protože mi takové pozice seděly a byla z toho partie na jednu bránu. Navíc podobné pozice - bez taktické protihry - Markovi neseděly.

-
. kolo -
Pátá partie pro mne nezačala dobře. Hrál jsem bez přípravy, protože jsem ten den jel dopoledne na přijímačky na vysokou školu. Vrátil jsem se "tak akorát" na partii. Proto jsem snad poprvé v životě vyzkoušel KIDa. Soupeř zvolil mazaný systém, ale hrál jsem dobře. Nicméně až do okamžiku, kdy jsem přehlédl taktiku soupeře. Pak jsem se ještě dlouho bránil, ale bez šance na úspěch.

-
. kolo -
Poslední - šestá - partie zápasu byla rozhodující. Měl jsem opět "štěstí" na zahájení. Marek mi "vletěl" do Pirce a zrovna do varianty, kterou jsem měl připraven podle Zbyňka Hráčka. Partii jsem pak ve velkém stylu vyhrál a zápas tedy skončil 3:3

-
. kolo -
Pro mne to byl obrovský úspěch. Ještě do dnes cítím ty emoce radosti. Bylo poučné slyšet Markův názor - jasně mi říkal, ať přidám na taktice a hlavně na "skryté" taktice. A doporučil mi partie Benta Larsena. V té době jsem ho nevyslyšel. Až za dlouhých pět let jsem zjistil, že moje jediná šance jak se stát lepším šachistou, vede přesně přes tu cestu, kterou mi v roce 2000 Marek ukázal.

Marek byl vynikající dynamický šachista, který dokázal přímo čarovat, hlavně v taktice byl "černokněžník". Dokázal neuvěřitelně zdramatizovat na první pohled jasné pozice. Sehrál mnoho partií, kde zázračně otáčel výsledek v oboustranné časové tísni.
Miloval černými systémy s vývinem střelce na g7 a tím pádem měl hodně rád i KIDa - královskou indickou. A na závěr jedna krásná perla zde:

-
. kolo -
Marek byl skvělý šachový spisovatel - dodnes se kochám jeho knihou, kterou společně napsal s Eliškou Richtrovou a sice: zápas o mistra světa New York - Lyon KxK a komentátor. Jeho rozbory partií byly nedosažitelné. Dokázal do každé rozebrané partie přímo vpustit celý svět myšlenek a nápadů.   

Zažili jsme toho hodně. Kolik bylo soustředění, srandy, ale i těžkých bojů za šachovnicí. Díky Marku. Nezapomenu.

Robert Cvek
4x 3124x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
Robert Cvek

Děkuji Martine!

+0 /-0 | 05.01.2022 17:55

PanPohoda

Dobrý seriál. Škoda, že už končí...

+0 /-0 | 05.01.2022 12:08

rohlíkpuklej

Jdu se kuknut.......

+1 /-0 | 04.01.2022 10:20

Martin Šellong

Robe, ahoy, velice pěkný článek, do kterého jsi dal duši. Marka musí tam nahoře hřát. Kombinace z 5. partie byla opravdu nádherná, jedna z nejlepších, jaké jsem za poslední dobu viděl. 

+2 /-0 | 04.01.2022 09:16