Vyhraje Alireza Firouzja turnaj kandidátů?

17.06.2022 17:24

Podobný problém se řešil před 60 lety. A jeho hlavním hercem byl tehdy samotný Bobby Fischer. Bobby v roce 1962 byl jen o málo starší než tomu je dnes u AF.

A právě v roce 1962 Bobby bojoval v turnaji kandidátů (v Curaçau) o to, kdo bude hrát s M.M Botvinnikem zápas o mistra světa.

Jak už víme z historie, tak Bobby "shořel" a "na truc" odešel z šachového výsluní. Sice si ještě střihnul olympiádu ve Varně 1962, ale tímto to haslo. Bobby uhrál jen 14 bodů z 27 partií. Byl až čtvrtý za sovětským triem Petrosjan (ten pak porazil M.M.B. a stal se mistrem světa), Keres a Geller. Jen bojovník Korčnoj byl za Fischerem a Tal ze zdravotních důvodů odstoupil. Na okraj dodám, že Bobby (pravdivě) obvinil vítězné trio, že si dopředu domluvili remízy.

Byl Bobby v roce 1962 "tak slabý" aby nemohl vyhrát turnaj kandidátů? Nemyslím si. Právě v roce 1962 suverénně vyhrál mezipásmový turnaj ve Stockholmu s obdivuhodným výsledkem 17,5/19 (!!) O 2,5 bodu před druhým hráčem. To byla fantastická dominance, tak známá z let 1970-72. Proč tedy Bobby nesupěl na turnaji kandidátů?


Myslím si, že Bobby ještě neměl v pořádku morálně volní vlastnosti. Na turnaj kandidátů navíc přiletěl pozdě. Myslel si, že to bude jen "potvrzení" jeho geniality. Ale nepříjemný úder přišel jíž v první partii s Paulem Benkem.

Jak by probíhala historie, kdyby Bobby vzal turnaj se 100% vážností a připravoval by se stejně jako na zápas se Spasským? Těžko říci. Kdyby se však dostal k zápasu se stárnoucím Botvinnikem, měl by dobré šance na vítězství.

Vidím to podobně u A.F. Jenomže jak vím, tak A.F. nic nepodceňuje. Dokonce nebude hrát za Francii olympiádu (tak se soustředí na turnaj kandidátů). Paradoxně mu mohlo pomoci jeho nedobré vystoupení na jeho posledním turnaji (ačkoliv hrál podle mne nejkreativnější šachy ze všech účastníků). Protože o to více bude makat na přípravě. Určitě to nebude ala Bobby po Stockholmu.

Jak vidím jeho šance? Turnaj kandidátů bude velmi napínavý a bojovný, protože mistr světa MC možná nebude obhajovat titul, takže tím pádem se bojuje i o druhé místo. V případě odstoupení mistra světa, by první a druhý z turnaje kandidátů hráli zápas o šachového mistra světa.

Budu fandit Alimu a myslím si, že má dobré šance na vítězství. Hlavní konkurenti podle mne budou Ding Liren a Fabi Caruana.

Robert Cvek

https://www.sachycvek.cz/trenink/vyhraje-alireza-firouzja-turnaj-kandidatu


0x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat