Vítězný pohár zvedl Matyáš Zeman

06.08.2018 15:37 | Velká cena Tábora 2018

Minulý týden se v Táboře konal tradiční mezinárodní turnaj. Letos si do Hotelu palcát našlo cestu 100 šachistů ze sedmi zemí světa. 8 dnů, 9 kol, doprovodné turnaje ve stolním tenisu, bowlingu a bleskovém šachu, to vše čekalo, či mohlo čekat na účastníky.

K hlavním favoritům patřila čtveřice mezinárodních mistrů v pořadí Radoslav Doležal, Olaf Heinzel (GER), Josef Přibyl a Viktor Volodin (RUS). „V záloze“ však čekali další, především mladý juniorský reprezentant Matyáš Zeman (Sokol Tábor), nestárnoucí FM Josef Lys, či tradiční Jihočeští matadoři Milan Borkovec (Sokol Tábor) a Oldřich Popelka (Slovan JH).

K mému (ale jistě i ostatních) překvapení se prakticky celý turnaj hrál v režii domácího Sokola Tábor! Zpočátku nasadil vražedné tempo mladý Jan Žilavý, který měl po 4.kole jako jediný stoprocentní zisk. V pátém kole byl dostižen svým oddílovým kolegou Matyášem Zemanem, který ho následně v kole šestém v přímém souboji porazil.

Po dvou třetinách turnaje tak měl „peloton“ nového samostatného lídra. Matyáš měl na svém kontě 5 ½ bodu. 7. a 8. Kolo přineslo více taktizování, než hraní (z prvních pěti desek vždy 4 remízy), takže pořadí na čele se příliš neměnilo. Remízové taktice se vzepřeli pouze IM Viktor Volodin a domácí Milan Borkovec. Nenápadně se čelu přibližoval FM Josef Lys, který nečekaně klopýtl v 1.kole a musel tak dohánět ztracený terén.

Závěrečné kolo bylo bojovnější. Matyáš zeman zle tísnil pozici IM Viktora Volodina, evidentně chtěl turnaj vyhrát samostatně. Partii asi „někde“ vyhranou měl, ale zkušený ruský IM mu přece jen vyklouzl … ½. Ostře finišovali FM Lys a Borkovec, kteří dokázali „proměnit“ černé figury v cenný bod. Suma sumárum získali tři hráči 7/9.

Zaslouženě zvítězil Matyáš Zeman (Sokol Tábor) před svým oddílovým kolegou Milanem Borkovcem. Velký úspěch pro Matyáše, double pro domácí Sokol :). FM Josef Lys bral bronz, škoda jeho škobrtnutí v kole prvním. Úspěch sokolníků dovršil pěkným 10.místem lídr první poloviny turnaje Jan Žilavý.

Favorité tentokrát neměli na růžích ustláno, zdrželi se několika velmistrovskými remízami, ty však následně nevykompenzovali „povinnými“ výhrami. Nejlépe z mezinárodních mistrů skončil IM Josef Přibyl, který obsadil celkové 5.místo.