Václav Kroulík mistrem České republiky, Tomáš Mík bronzový v H10 - rapid šach

13.09.2021 11:17

V Pražském hotelu Don Giovanni bojovali o víkendu 11. - 12. 9. chlapci a dívky v devítikolovém přeboru o tituly mistrů ČR v rapid šachu (2x20 minut + 5 sekund na tah).

Ale jen ti, kteří prošli hustým sítem krajských přeborů, takže v každé kategorii startovala jen čtyřicítka chlapců a zhruba 25 dívek. Panda vkládala největší naděje do kategorie H 10, kde měla podle ratingu dva nejvýše nasazené hráče.

První nasazený Tomáš Mík hrál na M ČR navíc poprvé. Možná trochu lehkomyslně obětoval figuru v partii Mík - Chernyy (původem Ukrajinec) a pak musel své soupeře stíhat. V předposledním kole to bylo v partii Kroulík - Mík (hráči na úrovni druhé VT v kategorii dospělých) už kdo s koho mezi Panďáky. Po náročném boji, kdy oba hráči dosáhli v průběhu partie vyhraného postavení, nakonec Mík udržel remízu věčným šachem a oba borci z Pandy museli spoléhat na cizí pomoc. Ta přišla naštěstí od čtvrtého Koždoně v posledním kole, Kroulík se bodově dotáhl a ve vzájemné partii nejlepších Kroulík v průběhu turnaje Chernyye porazil a stal se tak mistrem České republiky. Obrovským trumfem Pandy bylo pak i třetí místo a bronz Tomáše Míka. 1. Kroulík V. (Panda) 7,5, 2. Chernyy (Šachová škola A. Karpova, Praha) 7,5, 3. Mík (Panda) 7, 4. Koždoň (TŽ Třinec)...

Výborně obstál také Michal Dušánek, přestože hrál dost nachlazený a s rýmou. Také on bojoval i druhý den o medaili, bohužel se mu ale nepodařilo vyhrát vyhranou partii v předposledním kole (remis) a v poslední partii prohrál. Získal 5,5 bodu, vybojoval pěkné 10. místo.

Další dva naši zástupci hráli s roční věkovou rezervou - Elen Hetfleischová (D14) a Daniel Jan Krautschneider (H12), a Štěpán Kroulík (H10) - s dvouletou věkovou rezervou - všichni získali shodně 50%, tedy 4,5 bodu, a skončili uprostřed startovního pole.

Výpravu vedl trenér Jiří Daniel, na zisku dalšího titulu mistra republiky mají velký podíl i mladí individuální trenéři, studenti VŠ, Jan Horák a Martin Buločkin.

Václav Kroulík mistrem České republiky, Tomáš Mík bronzový v H10 - rapid šach (panda-rk.cz)