Turnaj kandidátů 6.kolo

24.06.2022 06:14 | Turnaje

Tak se nám nějak trhli. Nepo s Fabim se dostávají do slušného náskoku a zdá se, že to budou oni, kdo jednou zasednou v boji o MS. Ale bude ještě 8 kol, stát se může leccos. Dnes je volný den. Hraje se až v sobotu.

Zajímavou remízou skončil souboj mezi Nakamurou a Ding Lirenem. Hikaru rychle odblical zahájení, ale nic moc nezískal. Myslím si, že mohl být rád, že našel remízu s obětí na g7 s věčným šachem. Jaký má názor na to sám Hikaru je zde:

Remízou také skončil souboj mezi T. Radjabovem a R. Rapportem. Nicméně tam dostal Radjabov nečekanou šanci, kdyby zahrál 39.Sh2! s dalším 40.Vf7 stál by RR na prohru, ale TR zahrál hned 39.Vf7 a partie skončila za chvíli remízou.Ali Firouzja bílými prohrál s Fabi Caruanou! Alimu to vůbec nejde, hraje těžkopádně, hodně ztrácí čas a přehlíží. Naprosto nesmyslně obětoval ve 20. tahu na d7 a pak ještě ve 22. tahu špatně sebral na f5 a bylo po partii - nicméně Fabi to sehrál technicky na jedničku. Vzchopí se Ali ještě? Teď to tak nevypadá, ale stále mu věřím, že ještě uhraje dobrý výsledek. Ale uvidíme, zatím mohu jen nabídnout těžkou chvíli rezignace:


-
. kolo -


A vyhrál Nepo. Tento zajímavý chlapík hraje rychle a dobře. Včera to odnesl JK Duda. Nepo na rozdíl od Aliho hraje rychle a lehce a také dobře :-) Ve včerejší partii podnikl přímočarý výpad na královskou baštu svého soupeře, který s tím moc neudělal.  Moment vzdání je zde:


-
. kolo -
24x 5092x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (24) Aktualizovat
wlk

kraken8: "Radjabov je (nejenom) na tomhle turnaji až moc podceňovanej, on vůbec nehraje špatně." To je ťažký omyl. Radjabov je kaukazský žid (rovnako ako Kasparov) a teda využije každú šancu, ktorá mu, hoci aj náhodne príde do dráhy. A tak to urobil aj v tomto prípade, náhodou vyhral Svetový pohár, úmyselne vyvolal škandál neúčasťou v ruskom (fuj!) Jekaterinburgu 2019 a počkal si na svoju šancu v Madridskom paláci 2022. Skončí posledný, rovnako ako v Londýne 2013 https://en.wikipedia.org/wiki/Candidates_Tournament_2013, keď mu účasť zaplatili azerskí ropní baróni. Ale bude pri tom. Je absolútnou iróniou, že robil sekundanta Karjakinovi, a teraz Karjakin (tiež zmrd k pohľadaniu), ktorý by mal regulérne hrať CT, robí sekundanta Radjabovovi. Ale napriek tomuto všetkému, obaja sú to skvelí šachisti a rád si pozriem ich výkony.

+0 /-0 | 26.06.2022 11:05

ddf

Tak dneska si nabehl Raport na vidle Nepovi. Tak dalsi odpadlik. Proste, kdo chce vyhrat turnaj nesmi delat takovy chybi. Proste remiza a jede se dal. Vzdyt snad musi vedet, ze Nepo ma formu.

+1 /-0 | 25.06.2022 17:59

Michal M.

Už týdny beze slov sleduji sociopatické počínání mnoha (beze)jmenných borců, z nichž někteří neumí pravopis a neumí ani vyjádřit myšlenku.

Zkusme hledat ve světě to pozitivní a neserme se tam, čemu nerozumíme. Není tady mezi námi jediný, kterému uvěříme.

https://www.youtube.com/watch?v=OMOGaugKpzs

Zdraví FM Michal Moravec

+0 /-1 | 24.06.2022 21:33

ThePot

Ne, že to bude bezprecedentní (Alechin umřel, Fišer zešílel), ale nebránit titul Mistra Světa, ve zdraví a mladém věku, není vůbec dobré. Magnus se podle mě k tomuto neodhodlá. Byl by skandál a dost by mu to pokazilo historické příčky. Takový Kasparov se bude přímo libovat v tweetování, a sedře toho Magnuse z mediální kůže..

+2 /-2 | 24.06.2022 15:58

OldřichKuželka

Dovolím si citovat příspěvek z jedné diskuse : Minulý týden jsem byl zdrcen z toho, že tohle mravní lejno dělá šéfa svazu, ale tenhle rozhovor mě dostal...To je jak z mítinku SPD. Ukrajinci v luxusních autech, hokej prý trpí neúčastí Rusů na mistrovství světa... Skutečně by mě zajímalo, co měl podle těchto kreténů dělat Ukrajinec, který naložil do svého drahého auta všechno, co uvezl a zdrhnul k nám s rodinou před bombardováním. Patrně měl to auto na hranicích vyměnit za ojetého žigulíka... Tuhle "logiku" já skutečně nechápu. Hadamczik je zkurvysyn, co za velmi podivných okolností získal pozemky a nemovitosti v Čeladné a okolí a bude blekotat tyhle kokotiny? Proč musí být v čele sportu, který mám rád zase taková morální bonsaj? Skoro to vypadá, jako by pokřivený charakter byl kvalifikačním předpokladem pro vedení fotbalu, hokeje, ale třeba i basketbalu, kde je léta letoucí šéfem jedna z nejodpornějších kreatur advokát Jansta...

+1 /-4 | 24.06.2022 13:25

OldřichKuželka

Pravda, ale je možné, že ani to by nemuselo stačit. Představuji si jako jednu z variant podmínku, že nutné je být členem nějakého jiného šachového svazu, například tedy polského, ukrajinského, případně našeho... 

+0 /-3 | 24.06.2022 13:21

OldřichKuželka

Ještě tu je možnost, zatím teoretická, že i když Něpomňaščij vyhraje, bude ze zápasu o titul vyloučen kvůli pokračující ruské agresi na Ukrajině. Tedy pokud bude zvoleno nové vedení FIDE a přikročí vedle již uplatňovaného zákazu startu Ruska v týmových soutěžích také k akcím individuálním. 

+1 /-4 | 24.06.2022 13:05

kraken8

Tak ono citáty no, nebo přísloví, rčení ... To kdyby všechno měla být jakože pravda, tak plnokrát jedno neguje druhý. Já mám asi nejmíň rád, že pro pravdu se každej zlobí, to je úplnej nesmysl. Minimálně v tom smyslu, v jakým ho hodně lidí používá. A to o tom štěstí, to si taky každej vyloží po svým, ostatně jako všechno ostatní vlastně. 

+3 /-1 | 24.06.2022 12:25

chess64geek

K tomu bych si dovolil 2 známé citáty: Jak pravil jeden velký velmistr: Dobrý šachista se pozná podle toho, že má (téměř) vždy štěstí.

A druhý: štěstí přeje připraveným :)

+1 /-1 | 24.06.2022 11:33

kraken8

Radjabov je (nejenom) na tomhle turnaji až moc podceňovanej, on vůbec nehraje špatně. Ne, k favoritům tady rozhodně nepatřil a nepatří, ale vyloženě špatně nehraje. Při troše štěstí, který na tomhle turnaji každej potřebuje, tak mohl mít klidně +1 (a to i bez přímé pomoci soupeřů). Zatím doplácí na špatný hospodaření s časem, respektive na špatný rozhodnutí pod časovým tlakem. Caruana včera předvedl co? Solidní hru, kde by se nebránil remíze, však měl taky černý figury. Prostě solidní pevná hra, akorát s tím rozdílem, že mu soupeř v podstatě sám naběhl na vidle. Tohle je to, co v takovým turnaji potřebujete - štěstí. Bez toho se to vyhrát nedá. Podívejte se na Harikrishnu a jeho letošní pražskej turnaj - vyhrál to jak? Samozřejmě svou dobrou hrou, to je základ, ale aby to samostatně vyhrál, tak k tomu potřeboval to, že jeho soupeři v posledních dvou kolech hráli tak jak hráli - jeden úplně nesmyslně obětoval (?) materiál a druhej měl vyhranou pozici, kterou nakonec ještě prohrál, i když tam byla i pro mě jasná remíza ještě potom.

No, chtěl jsem jen napsat, že Radjabov je tady podle mě neprávem branej jako někdo, kdo tam nemá co dělat. 

+3 /-1 | 24.06.2022 11:07

kraken8

Neříkám, že to vím. Nevím. Ale podle mě Carlsen bude hrát zápas o mistra světa. Prostě bude. Už jen kvůli sponzorům, už jen kvůli lidem okolo něho. I kvůli jeho byznysu. Myslím, že tohle byla od něho tak trochu psychologická hra (alibi, nebo může se Firouzji opravdu bát, takže vyvolání co největšího psychologického tlaku na něj atd.), ze které se stalo něco, co se možná ani stát nemělo. Uvidíme. Ale kdybych si musel vsadit, moje volba by byla jasná. 

+4 /-0 | 24.06.2022 10:56

Petr Koutný

Mě hodně zajímá co se stane. Je jisté, že Alireza tento turnaj nevyhraje a že nebude příštím soupeřem Magnuse. Právě Magnus řekl, že ztrácí motivaci bojovat o titul mistra světa a že kdyby turnaj kandidátů nevyhrál Alireza, pak naznačil, že nemusí obhajovat titul. Tedy mě zajímá, jestli Magnus opravdu nebude obhajovat a nebo bude? Protože kdyby ne, pak první dvě místa jsou vstupenku do zápasu MS.

+0 /-0 | 24.06.2022 09:54

kiklos

To jak se Radžabov ani nepokusil hledat výhru, vypovídá samo za sebe.

Od Nepa i Fabiho to byla čistá práce. Takhle si představuju hru o vyzývací židli. Jan Kryštof se už tímto vyjádřil, jak to s ním je. Poslední, kdo ještě může zkoušet honit zajíce je Ríša. Potřebuje k tomu maličkost - vyhrát v příštím kole bílými s Nepem.

Jsem velmi zvědavý, jestli Fabi půjde v příštím kole tvrdě na výhru bílými nad Tejmúrem.

+1 /-0 | 24.06.2022 09:38

Tomáš Klimecký

Vojto, myslím že Svidlera v týmu má , viděl jsem ho na nějakém záběru vystupovat z auta spolu s Nepem.

+3 /-0 | 24.06.2022 09:15