Turnaj kandidátů 13.kolo

04.07.2022 06:13 | Zprávy

O prvním místě je rozhodnuto, vítězem se stává - zcela zaslouženě - Ian Nepomniachtchi. O druhé místo se dneska rozhodne v partii Ding Liren - Hikaru Nakamura, kde Ding musí vyhrát. A Magnus Carlsen v Madridu, to jsou nejdůležitější věci turnaje kandidátů

Magnus skutečně přijel do Madridu a zdá se, že má skvělou náladu. Abdikuje nebo ne? To zajímá každého, na rozuzlení si musíme počkat. Zatím mohu nabídnout tuto partii s Judit Polgár

Ian Nepomniachtchi měl bílé figury s Richardem Rapportem. Bude opět krátká remíza? Zvolí RR Berlína? Nic takového. Hrála se sicilská, ale i zde po relativně krátkém boji skončila partie remízou a Nepo může slavit. Zcela zaslouženě vyhrál tento atraktivní a nesmírně těžký turnaj. Závěrečný moment partie je zde:

A takto si Nepo užil zaslouženého potlesku:

Fabi Caruana měl těžkou úlohu, jak černými porazit Tejmoura Radjabova? To se mu nepovedlo a partie skončila po korektním průběhu remízou.


Zajímavá pozice vznikla v partii Ali Firouzja - Ding Liren. Chvíli jsem se ani nemohl vyznat v tom, kolik je pěšců na šachovnici. Bílý měl pěšce více, ale zase černý lavinu centrálních pěšců. Po zajímavé přestřelce partie skončila remízou.

A borec na konec je určitě Hikaru Nakamura, který porazil JK Dudu. To byla drsná partie, kterou Naka hrál docela tvrdě na výhru - ostatně musel vyhrát, pokud chtěl bojovat o druhé místo. Dokonce obětoval pěšce (nebo ho přehlédl? :-) ). Jeden moment Naka zahrál rychle/povrchně 31.Vfd1 na což JK reagoval skvěle a po 32...b5 se Naka na dlouho zamyslel. Jeho fanoušci to asi (tento moment) moc dobře neviděli, ale pak JK chyboval a v koncovce udělal další chybu a Hikaru partii pěkně vyhrál. Závěr partie jde zde:

A analýza partie od samotného vítěze je zde:

-
. kolo -

Dnes poslední kolo a vysoce atraktivní duel Ding Liren - Nakamura. Podaří se partii Nakovi neprohrát? Uvidíme.

Los 14.kola: Rapport-Radjabov, Caruana-Firouzja, Ding Liren-Nakamura, Duda-Nepomniachtchi.

Robert Cvek

27x 4599x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (27) Aktualizovat
James

Gratuluji Nepovi a doufám, že Magnus (za upravených pravidel) k zápasu o MS nastoupí. Pak věřím v zajímavý mač a ve vítězství Magnuse.

+1 /-1 | 05.07.2022 02:18

Lopez

Já mám velmi laický dotaz:Ona nejsou dána dopředu pravidla dalšího zápasu o šachovou korunu?Ta se teprve budou domlouvat?

+2 /-0 | 04.07.2022 23:56

wlk
Zápas bez Carlsena o Majstrovstvá sveta bude mať rovnaký dopad ako zápas Karpov-Timman, v Jakarte 1993. Karpova ako víťaza šachová verejnosť neuznala, stále bol majster sveta Kasparov. A tak to bude aj dlho po tom, co sa Carlsen zda titulu. Cize treba aby hral, lenze to vedia vsetky strany...
+2 /-0 | 04.07.2022 23:42

Šach

Mám radost, že Rus vyhrál.

+3 /-0 | 04.07.2022 23:41

wlk
Magnus uz v sucasnom formate s Nepom hrat nebude. Nedava to zmysel. Myslim, ze Magnus neodstupi, hoci tiez nedava zmysel format zmenit na spravodlivejsi, teda predlzenie zapasu aspon na 16 partii, co by vsak obaja odmietli, lebo peniaze. A Nepo na to pristupi, lebo peniaze, a lebo o druhy zapas uz bojoval dost (a dost do neho aj investoval). A nesuhlasim s Cvekom, Magnus nie je Fischer, nemusi vsetko vyhrat, inak by nehral a neorganizoval online turnaje pocas korony. Ma svoj biznis zalozeny na sachu, musi hrat tento forsir variant. Magnus hrat bude, ked sa mu vyjde v ustrety a Nepo tiez hrat bude, lebo chce (a jeho sekundanti a sponzori tiez). Dvorkovic to musi takto uhrat, ked nie, konci. A on to vie tiez, ma slabu poziciu, potrebuje spojencov. Cize tento zapas bude bude podla Magnusovych pravidiel, alebo nebude.
+2 /-0 | 04.07.2022 23:34

Petr Koutný

Zápas mistrovství světa bez Magnuse by mohl být pohromou pro sponzory, pro fanoušky a proto jak Bobby na vrcholu slávy, si stejně může Magnus diktovat podmínky a díky ním měnit šachy k lepšímu...Kdo jiný než on, kdy jindy než teď? 

+2 /-1 | 04.07.2022 21:11

Cnc-profi
Magnus mal súkromný 40 minútový rozhovor s prezidentom FIDE, rokuje sa o novom formáte. Magnus na 99,9% hrať bude.
+2 /-0 | 04.07.2022 20:59

Carlos

Věřím, že Magnus bude obhajovat, ale bude mít nějaké podmínky, jak pravidla upravit, aby byl zápas atraktivnější pro hráče i diváky.

 

+2 /-0 | 04.07.2022 16:54

xdavx x

na druhou stranu, ja jsem taky zmenil zamestnani, protoze po zajimavych vyzvach to zacalo byt o rutinnim odskrkavani policek checklistu misto nejake invence a nastavil jsem si podminky za jakych bych zustal, jinak budu delat to same, ale jinde a jinak... vzdyt na tom nic neni a pokud se magnus sachy zivi, i on ma pravo rict, za jakych podminek zustane v soucasnem zamestnani, nebo bude delat to co umi, ale jinak... 

+2 /-1 | 04.07.2022 14:53

pavelno

Pochybné prohlášení Magnuse, že bude obhajovat titul pouze, kdyby vyhrál Firouzja, si vysvětluji jeho opravdu velkou únavou ze zápasu. Bylo to nešťastné vyjádření, které bohužel nijak nekorigoval. Je trapné, že před závěrečným kolem turnaje kandidátů ani Ding, ani Nakamura nevědí, zda se v případě úspěchu stanou účastníky finále či nikoli. Před turnajem se to týkalo prakticky všech hráčů. Carlsem tím ovlivnil celý turnaj, ale i zpochybnil vážnost bojů o šachovou korunu. Pokud nemá ztratit svoji tvář, měl by se všem omluvit a titul neobhajovat. Nedovedu si představit, že by mistři světa ve fotbale Francouzi řekli, že titulů mají dost, a že do Kataru se jim fakt nechce, ale pokud bude ve finále Brazílie, tak jo.

 

+3 /-3 | 04.07.2022 14:45

kraken8

Šachy jsou jako sport na dnešní dobu úplně mimo. Ale úplně. Myslím tím klasický tempo. To snad už ani nemůže někoho bavit, sledovat to živě? Naučený varianty až do rovné koncovky a ... remíza po x hodinách hry. Zítra? Remíza s obrácenýma barvama? Hráli jste někdy počítačový hry? Vždyť ty jsou mnohem zábavnější a to mám šachy rád. Rychlý tempo tomu pak trochu pomůže, ale pořád je to nuda. Elo hodnocení tomu všemu dalo korunu, když hráč místo toho, aby když se mu nedaří a mohl už pak třeba hrát pro diváky, pro fanoušky, pro sebe trochu otevřenější šachy, tak nemůže, protože by odepsal ještě víc bodů? Vždyť je to všechno postavený na hlavu. Ne, tohle nemůže hodně děcek bavit, pak ale na tom šachy nikdy nebudou líp. Nepo vs Naka. Fanoušci natěšený na boj, že se Naka pokusí zabojovat o první místo, jasně, šance malá, ale tak proč to aspoň nezkusit, takže fanoušek se těší na to kolo a co uvidí? Nic. Neuvidí vůbec nic, jen dva vysmátý borce a to ještě jen tehy, když si ten přenos zapnou fakt v čas, protože je po pár minutách konec. To je přece z marketingovýho pohledu něco strašnýho ... To je v podstatě jak kdyby si někdo sedl k tv k fotbalu, otevřel lahváč, brambůrky ... a pak se díval na to, jak tam těch 22 fotbalistů stojí a čekají, kdy to rozhodčí odpíská ...

+3 /-0 | 04.07.2022 14:42

Petr Koutný
Jak změnit formát mistrovství a neriskovat rozkol Fide a odliv fanoušků? Šachisté jsou často silně konzervativní a jakákoliv změna vždy narazí na nesouhlas zastánců současného stavu. Přesto i pro amatéry týdenní turnaje začínají být méně zajímavé, než kratší turnaje, například bohužel plná dvoukol. Vše se zrychluje a i ve fotbalu se ptají, jak dál... takže jak dál?
+3 /-0 | 04.07.2022 14:29

Lighting08

Dobrý den všem ještě jednou. Nějaká taková šachová revoluce by určitě znamenala změny v žebříčku. Bohužel je to tak, že se šach změnil na hru strojů a se strojem je každý velmistr. V šachu je kladen obrovský důraz na paměť, což při skvělé paměti Carlsena jen podtrhuje to, proč je nejlepší. V šachu vždy byly důležité 4P - Paměť, Propočet, Příprava a Psychika. S příchodem strojů se poměr důležitosti mezi nimi hodně změnil. A je stejně až fascinující jak se i přesto spousta tahů starých mistrů shodují se strojem i přesto, že to vymysleli vlastní hlavou. 

 

+4 /-0 | 04.07.2022 13:46

PanPohoda

Ano, přechod na Fischerovi šachy (Chess 960) je nutný. Velmistry už nebaví učit se nazpaměť zahájení do 25. tahu a studovat následné pozice ještě do mnohem větší hloubky. Diváky nebaví sledovat naučené varianty. I kluboví hráči by si oddychli: Potkal jsem na zastávce 15. letého kluka s Elem cca 1500, který se chlubil, že vyhrál partii díky tomu, že se naučil zahájení do 18. tahu. Profíci by sice studovali zahájení stejný počet hodin, ale nebylo by to učení dlouhých variant, ale studium typických pozic v zahájení.

+2 /-0 | 04.07.2022 13:28

Petr Koutný
Je pravda, že poslední zápasy mistrovství světa byla většinou remízovou smršti s nádechem očekávání toho, že se něco stane. Už se začíná hledat kouzla v remizových partiích a obdivuje se vše to, co zůstalo za oponou, protože před oponou toho už moc na koukání není. V době, kdy se všechno kolem nás mění, je možná dobře přemýšlet o změnách, dříve než bude pozdě.
+2 /-0 | 04.07.2022 12:03

ciki333

Staří mistři používali vlastní hlavu, vlastní invence...Jakákoli novinka v zahájení byla produktem jejich píle, úsilí...Brutální vpád enginů do pohádkové říše šachu (copyright Štoček) vše změnil. Jaký význam má cpát v "přípravě" na zápas o titul MS do hlavy zahájení od "a" do "zet" "vymyšlené" umělou inteligencí? To vše po dobu 7 měsíců, 8 hodin denně. Odpovím si sám. Žádný...Šachy na nejvyšším levelu se staly pouze a jen paměťovou hrou. Šance na změnu - veškerá žádná. Pokud se má královská hra vrátit ke svým kořenům, smysl dává soutěžit pouze a jen ve variantě "Chess 960." 

+5 /-1 | 04.07.2022 11:59

Lighting08

Dobrý den všem. Zápas Nepo s Carlsenem by určitě zbytečný nebyl. Ani bych nebyl tak přísný na Nepa. V prvních partiích měl možnosti Carlsena porazit a po šesté partii přišel psychický zlom - tam to prostě se šachovou sílou už nic společného nemělo. To, že Nepo už bude vědět do čeho jde a případně nový systém by do toho mohlo vnést šťávu. Koneckonců to jak na tom Nepo je bych komentoval až po zápase o MS, než ho shazoval předem. 

+4 /-0 | 04.07.2022 11:37

ThePot
Petře Koutný, odpověď dnes dává španělská El Pais. Magnus Carlsen se v Madridě sešel s Arkadijem Dvorkovičem a diskutovali spolu otázku změny režimu zápasu o MS. Strany věc odmítli zatím komentovat. Návrh je rozdělit zápas na 3 rovnoměrné úseky, každý má 4 klasické hry. Vyzyvatel musí vyhrát celkem 2. Je-li někde remíza, hraje se Rapid, následně Blitz. Věc potvrdil i Jan Něpomňašij ve studiu Chess.com.
+3 /-0 | 04.07.2022 11:10

Jura

To jak Judit sejmula Magnuse v parku je nádherný. Ten pocit, že jdete náhodou kolem a vidíte tyhle dva spolu blicat ... 

+4 /-0 | 04.07.2022 11:06

Petr Koutný
Jaký by byl lepší systém? Turnajový? KO systém? Opravdu mě nenapadá nic lepšího, než co je dnes. Představa, že by se hrál turnaj a vítěz by byl mistrem světa není moc pěkná. Mistrem světa byl skoro vždy nejsilnější a nejlepší hráč, ne ten nejšťastnější.
+1 /-0 | 04.07.2022 09:03

Zmestabileho

Magnus obhajovat s Nepem nebude :-). Potenciál těchto zápasů o titul MS (Anand, Karjakin, Caruana, Nepo) je vyčerpaný, pokračovat v tom nedává pro jasnou světovou jedničku MC smysl.

 

Ono to ale nedává smysl ani pro šachy jako takové a pro fanoušky.

 

Jak to ovšem změnit jasné není, takže argument proti bude ten, že nic lepšího se vymyslet nedá. Ale světový šach by se měl někam dál posunout, současnost je bohužel jen o jednom fenomenálním hráči MC, a jinak nic... 

+0 /-5 | 04.07.2022 09:00

Petr Koutný
Já jsem si jistý, že bude obhajovat. Magnus ví, že je o parník lepším než zbytek světa. Určitě si počká na Firouzju, který může být jednou tím, kdo ho porazí. Bobby udělal životní chybu, že neobhajoval. Magnus jí nebude opakovat.
+2 /-0 | 04.07.2022 08:47

Robert Cvek
MC celou dobu "bojuje" aby byl jiný systém, ten nynější je hodně o paměti a měsíce příprav. Mi osobně však vyhovuje :-) Tipuji, že abdikuje, 10 let králem, pokud odejde sám, pak neporažen, na vrcholu. Ale není to odchod z šachu, může se vrhnout na cíl 2900 ela. Šachy určitě bude hrát dále. Jsem jen zvědav, pokud by tato situace nastala, jak ovlivní jeho psychiku.
+1 /-0 | 04.07.2022 08:40

Zmestabileho

No ono nejde o Nepa ani o Naku, ale o Magnuse. Tipovačka, co s tímto nadělením Magnus udělá?

1. Obětuje se znovu pro světový šach, a bude hrát zápas s Nepem (šachy přinesly Magnusovi slávu i bohatství, takže něco jim svým způsobem dluží, ale na druhou stranu už ten dluh splatil řadou těch až zbytečných zápasů o titul).

2. Magnus to pustí bez dalších návrhů.

3. Magnus přijde s návrhem změny titulu MS. Současný stav není udržitelný - zejména tedy z jeho pohledu jasné světové jedničky. Ale i z pohledu šachu jako takového a fanoušků. 

Tipuju možnost ad 3) :-).

+0 /-3 | 04.07.2022 08:36

Robert Cvek
Zmestabileho: Nebyl bych tak přísný na Nepa, podle mne odehrál super turnaj a hraje výborně (už delší dobu). A Naka si našel "nejlepší" cestu, šachem se baví a psychika je jeho silnou zbraní, uvidíme však dnes. Ale je pravda, že MC je prostě MC, na něj nikdo nemá. Nicméně možná abdikuje, uvidíme.
+2 /-0 | 04.07.2022 08:22

Zmestabileho
Nepo první, Naka druhý - příznačný obrázek o tom, jakou "úroveň" má současná špička. Carlsen se věru nemusí obávat, že by snad měl vážnou konkurenci. Otázkou ovšem je, zda-li ho to takto ještě baví a ještě motivuje k nějakému úsilí.
+0 /-2 | 04.07.2022 07:28