Tři nabídky na Mistrovství světa 2024 mezi Gukeshem a Ding Lirenem

16.06.2024 04:37 | Zahraniční zprávy

Světová šachová organizace, FIDE, obdržela tři nabídky ve výši 8,5 milionu USD na Mistrovství světa 2024 mezi Gukeshem a Ding Lirenem. Dvě nabídky pocházejí z Indie (Chennai a Dillí) a jedna ze Singapuru.

Generální ředitel FIDE Emil Sutovsky v rozhovoru poskytl podrobnosti o tomto vývoji. S Gukeshem jako nejmladším kandidátem na titul mistra světa je o zápas velký zájem. Celý šachový svět netrpělivě čeká na rozhodnutí, kde se zápas bude konat.

Pohled do zákulisí procesu nabídek

Mnoho šachových fanoušků po celém světě netrpělivě očekává Mistrovství světa, avšak ne vždy si uvědomují rozsáhlé přípravy, které probíhají v zákulisí. Ještě než hráči začnou své intenzivní tréninky, několik lidí a organizací již měsíce předem pracuje na zajištění úspěchu akce. Tento proces zahrnuje zajišťování nabídek, hodnocení míst konání a koordinaci s místními vládami a sponzory. FIDE usiluje o uspořádání světové události na špičkové úrovni, která splní očekávání stávajících fanoušků a zároveň zapojí nové publikum, a tím přispěje k růstu a popularitě šachu na globální úrovni. Skutečnost, že dvě nabídky na Mistrovství světa pocházejí z Indie, ukazuje, že šachy v této zemi vzkvétají.

Rozhovor s Emilem Sutovským

Sagar Shah rozhovoril generálního ředitele FIDE Emila Sutovského o konci procesu nabídek na nadcházející Mistrovství světa v šachu. Sutovsky odhalil, že obdrželi tři nabídky – dvě z Indie a jednu ze Singapuru. Podrobně popsal význam těchto nabídek, standardy stanovené FIDE a kritéria hodnocení, která budou použita k určení konečného místa konání této prestižní akce.

Sagar Shah (SS): Emile, dnes je velký den, protože oficiální datum podání nabídek na Mistrovství světa skončilo. Bylo to 31. května a všichni jsme velmi zvědaví a nadšení, jaké jsou výsledky nebo jaké informace s námi můžete sdílet!

Emil Sutovsky (ES): Ano, děkuji Sagare! I my jsme nadšeni, protože to byl okamžik pravdy. Na konci dne jsem rád, že mohu říci, že jsme obdrželi tři nabídky a všechny jsou velmi vážné. Myslím, že je to rekordní číslo v nedávné historii. Tři nabídky, dvě z nich pocházejí z Indie a jedna ze Singapuru. Všechny tyto nabídky jsou podpořeny relevantními zárukami a také podporou vlády. Jsou tedy velmi promyšlené a předpokládají, že událost bude špičkovou událostí na špičkovém místě.

SS: Souhlasily všechny tři nabídky s podmínkou 8,5 milionu USD?

ES: Všechny jsou alespoň 8,5 milionu USD. Nemohu zveřejnit finanční detaily, ale všechny jsou alespoň 8,5 milionu USD.

SS: Pojďme se podívat na nabídky. Začněme tím, že dvě nabídky pocházející z Indie je samo o sobě trochu překvapivé. Ale s ohledem na to, že Gukesh je jedním z hráčů, je to pochopitelné. Ale Singapur... jaký je jejich zájem o nabídku na tento zápas?

ES: Singapur odvedl úžasnou práci při přípravě této nabídky. Byl jsem v neustálém kontaktu s Kevinem Goh Wei Mingem, generálním ředitelem Singapurské šachové federace a šachovým velmistrem. Singapur míří na využití svého geografického a multikulturního postavení. Mají komunitu, která zahrnuje mnoho etnických Číňanů a Indů. Takže je přirozené, že chtějí hostit zápas, který by zapojil indické a čínské hráče. Navíc jsou dokonalým centrem pro jakékoli události, ať už ekonomické, sportovní nebo zábavní.

SS: A s Indií jsou tu dvě nabídky, což je velmi zajímavé. Protože obecně je těžké udělat jednu nabídku.

ES: Ano. První přišla z Chennai, což bylo přirozené, protože je to domov Gukeshe. Chennai je také známé jako hostitel neuvěřitelně úspěšných šachových událostí. Šachová olympiáda byla nedávno velkým úspěchem. Chennai bylo také místem konání zápasu mezi Vishym a Magnusem v roce 2013. Druhá nabídka přišla z Nového Dillí, což je velmi prestižní nabídka s místem konání, kde se konal summit G20. Tato nabídka je podpořena AICF a Ministerstvem sportu.

SS: Existuje nějaký rozhodovací postup, který bude použit k určení hostitelského města?

ES: Existuje mnoho různých kritérií, například neutrálnost země, což je výhoda pro Singapur. Další faktory zahrnují rozsah aktivit plánovaných kolem zápasu, podporu od vlády a sponzorů a celkový dopad na šachovou komunitu a širší publikum. Budeme mít interní konzultace a jednání s nabízejícími, a rozhodnutí by mělo být učiněno v druhé polovině června.

Závěr

Zatímco vzrušení kolem nabídek na Mistrovství světa v šachu dosahuje vrcholu, šachoví fanoušci budou muset trpělivě čekat asi měsíc na konečné rozhodnutí. Pokud bude vybrána Indie jako hostitel, bude to významná událost pro indické fanoušky, kteří budou mít příležitost vidět událost na domácí půdě. Ale bez ohledu na výsledek, nabídky z Indie a Singapuru ukazují rostoucí zájem o šachy, které spojují šachisty po celém světě. 

0x 1796x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované