TEPLICE OPEN po patnácté

26.04.2022 20:19 | Turnaje

Patnáctý ročník mezinárodního šachového turnaje TEPLICE OPEN se měl původně konat v roce 2020. Plány lidí však tehdy znenadání změnil neviditelný zákeřný nepřítel.

Mnoha lidem vzal život, mnoha lidem život navždy změnil a zasáhl do všech lidských činností. Šachy nebyly výjimkou. Virus dal šachistům mat a bohyně Caissa byla bezmocná. Turnaje se rušily, nebo v lepších případech se přesouvaly na jiný termín.

Také my jsme museli přesunout turnaj na rok 2021 v naději, že situace bude již dobrá. Mýlili jsme se. Zůstalo jen při naději a šachisté nemohli do Teplic přijet ani v loňském roce. Jubilejní ročník je tedy naplánován po dvouleté přestávce na letošní červen a my jen doufáme, že se nenaplní pořekadlo "Do třetice všeho dobrého i zlého".

Jednalo by se samozřejmě o to zlé. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že osmnáctého června dá hlavní rozhodčí v Estrádním sále Domu kultury v Teplicích pokyn ke hře. Byla by škoda, kdyby tomu tak nebylo.

Na startovní listině jsou totiž hráči ze čtyřiceti zemí a přes dvě desítky velmistrů jimž k dnešnímu dni vévodí Maďar Ferenc Berkes (2660). Před třemi lety startoval z prvního místa a skončil čtvrtý. Teplickou premiéru budou mít m.j. velmistři Dmitrij Kollars (2637), S. P. Sethuraman (2610), Sergei Azarov (2586), Jose Martinez Alcantara (2598), Eduardo Iturrizaga Bonelli (2594) i Eltaj Safarli (2589).

Opět do Teplic zavítá GM Daniel Fridman (2622), který tu hrál v roce 2018. Tehdy však hrál hluboce pod svými možnostmi když ze šestého místa na startovní listině skončil na místě třicátém sedmém. Jistě se bude snažit napravit si reputaci.

Vidíme i vítěze posledních dvou ročníků. GM Evgeny Vorobiov (2475) vyhrál čtrnáctý ročník a GM Evgeny Romanov (2573) ročník třináctý. Velmistři Vlastimil Babula (2574), Jiří Štoček (2557) a Izraelec Evgeny Postny (2571) jsou již na teplickém turnaji stálicemi.

GM Jiří Štoček hraje v Teplicích od roku 2015 a vždy získal cenu pro nejlepšího hráče z České republiky. Letos je však z českých šachistů na startovní listině nejvýše GM Babula. Po sedmi letech bude hrát v Teplicích i GM Bartlomiej Heberla (2568). Ten jako zázrakem přežil železniční neštěstí u Studénky v roce 2008. I když seděl v prvním nejvíce zdemolovaném vagonu, vyvázl jen s lehkými zraněními a ještě ten den byl z nemocnice propuštěn.

Teplice Open 18.6.-26.6.2022

Velmistrů je tedy na startovní listině mnoho. Cena pro vítěze turnaje ve výši 50 000,-Kč je jistě lákavá a v případě samostatného prvního místa obdrží ještě 5 000,-Kč navíc. Toto se povedlo GM Vorobiovovi v roce 2019 když v posledním kole porazil GM Santose.

Ze zahraničních hráčů je kupodivu nejpočetnější skupina Indů, které následují Němci. Nechybí hráči ani z takových zemí jako je Čínská Tchaj-pej, Irák, Malajsie, Peru, nebo Jižní Korea. Šachisté z Izraele jsou v posledních letech na turnaji samozřejmostí. TEPLICE OPEN  se hraje opět jako Krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu.

Kdo bude tentokrát nejlepším hráčem Ústeckého kraje?

Je také naplánována soutěž o 5 000,-Kč, které se mohou zúčastnit šachisté, kteří jsou zaregistrováni v Šachovém svazu ČR. Vyhraje ten, kdo uhádne vítěze turnaje a jehož jméno bude vylosováno ze jmen všech lidí, kteří tipovali stejně. Vyhrát tedy může i tipující, který v turnaji nehraje. Soutěže se nezúčastní členové Šachového klubu Teplice. V minulém ročníku v soutěži nevyhrál nikdo. Zvítězil totiž GM Vorobiov, který byl na startovní listině na 14. místě a nikdo netipoval, že z tohoto místa se dostane na 1. místo v konečné tabulce.

TEPLICE OPEN ještě nikdo dvakrát nevyhrál. Zatím. Připomeňme si vítěze od prvního ročníku, tedy od roku 2006. Byli to: GM Vokáč, IM Dziuba, GM Likavský, IM Doležal, IM Bernášek, GM Sergeev, GM Fier, GM Mamedov, GM Melkumyan, GM Stefansson, GM Movsesian, GM Turov, GM Romanov, GM Vorobiov. Kdo bude patnáctým vítězem? Tipnete si? Startovní listina ještě není definitivní a jméno vítěze na ní třeba ještě není.