TEPLICE OPEN po patnácté

26.04.2022 20:19 | Turnaje

Patnáctý ročník mezinárodního šachového turnaje TEPLICE OPEN se měl původně konat v roce 2020. Plány lidí však tehdy znenadání změnil neviditelný zákeřný nepřítel.

Mnoha lidem vzal život, mnoha lidem život navždy změnil a zasáhl do všech lidských činností. Šachy nebyly výjimkou. Virus dal šachistům mat a bohyně Caissa byla bezmocná. Turnaje se rušily, nebo v lepších případech se přesouvaly na jiný termín.

Také my jsme museli přesunout turnaj na rok 2021 v naději, že situace bude již dobrá. Mýlili jsme se. Zůstalo jen při naději a šachisté nemohli do Teplic přijet ani v loňském roce. Jubilejní ročník je tedy naplánován po dvouleté přestávce na letošní červen a my jen doufáme, že se nenaplní pořekadlo "Do třetice všeho dobrého i zlého".

Jednalo by se samozřejmě o to zlé. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že osmnáctého června dá hlavní rozhodčí v Estrádním sále Domu kultury v Teplicích pokyn ke hře. Byla by škoda, kdyby tomu tak nebylo.

Na startovní listině jsou totiž hráči ze čtyřiceti zemí a přes dvě desítky velmistrů jimž k dnešnímu dni vévodí Maďar Ferenc Berkes (2660). Před třemi lety startoval z prvního místa a skončil čtvrtý. Teplickou premiéru budou mít m.j. velmistři Dmitrij Kollars (2637), S. P. Sethuraman (2610), Sergei Azarov (2586), Jose Martinez Alcantara (2598), Eduardo Iturrizaga Bonelli (2594) i Eltaj Safarli (2589).

Opět do Teplic zavítá GM Daniel Fridman (2622), který tu hrál v roce 2018. Tehdy však hrál hluboce pod svými možnostmi když ze šestého místa na startovní listině skončil na místě třicátém sedmém. Jistě se bude snažit napravit si reputaci.

Vidíme i vítěze posledních dvou ročníků. GM Evgeny Vorobiov (2475) vyhrál čtrnáctý ročník a GM Evgeny Romanov (2573) ročník třináctý. Velmistři Vlastimil Babula (2574), Jiří Štoček (2557) a Izraelec Evgeny Postny (2571) jsou již na teplickém turnaji stálicemi.

GM Jiří Štoček hraje v Teplicích od roku 2015 a vždy získal cenu pro nejlepšího hráče z České republiky. Letos je však z českých šachistů na startovní listině nejvýše GM Babula. Po sedmi letech bude hrát v Teplicích i GM Bartlomiej Heberla (2568). Ten jako zázrakem přežil železniční neštěstí u Studénky v roce 2008. I když seděl v prvním nejvíce zdemolovaném vagonu, vyvázl jen s lehkými zraněními a ještě ten den byl z nemocnice propuštěn.


Teplice Open 18.6.-26.6.2022 


Velmistrů je tedy na startovní listině mnoho. Cena pro vítěze turnaje ve výši 50 000,-Kč je jistě lákavá a v případě samostatného prvního místa obdrží ještě 5 000,-Kč navíc. Toto se povedlo GM Vorobiovovi v roce 2019 když v posledním kole porazil GM Santose.

Ze zahraničních hráčů je kupodivu nejpočetnější skupina Indů, které následují Němci. Nechybí hráči ani z takových zemí jako je Čínská Tchaj-pej, Irák, Malajsie, Peru, nebo Jižní Korea. Šachisté z Izraele jsou v posledních letech na turnaji samozřejmostí. TEPLICE OPEN  se hraje opět jako Krajský přebor Ústeckého krajského šachového svazu.

Kdo bude tentokrát nejlepším hráčem Ústeckého kraje?

Je také naplánována soutěž o 5 000,-Kč, které se mohou zúčastnit šachisté, kteří jsou zaregistrováni v Šachovém svazu ČR. Vyhraje ten, kdo uhádne vítěze turnaje a jehož jméno bude vylosováno ze jmen všech lidí, kteří tipovali stejně. Vyhrát tedy může i tipující, který v turnaji nehraje. Soutěže se nezúčastní členové Šachového klubu Teplice. V minulém ročníku v soutěži nevyhrál nikdo. Zvítězil totiž GM Vorobiov, který byl na startovní listině na 14. místě a nikdo netipoval, že z tohoto místa se dostane na 1. místo v konečné tabulce.

TEPLICE OPEN ještě nikdo dvakrát nevyhrál. Zatím. Připomeňme si vítěze od prvního ročníku, tedy od roku 2006. Byli to: GM Vokáč, IM Dziuba, GM Likavský, IM Doležal, IM Bernášek, GM Sergeev, GM Fier, GM Mamedov, GM Melkumyan, GM Stefansson, GM Movsesian, GM Turov, GM Romanov, GM Vorobiov. Kdo bude patnáctým vítězem? Tipnete si? Startovní listina ještě není definitivní a jméno vítěze na ní třeba ještě není.

Pavel Kirs, Šachový klub Teplice.
www.tepliceopen.com

Foto TEPLICE OPEN 2019 

Video TEPLICE OPEN 20192x 1763x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
Pavel Ch

Playboy:

 

To není žádná novinka, když předejdeme nešťastnou covidovou dobu....

(2 roky se Teplice nehrály a Pardubice covidem  utrpěly)

 

... tak před covidem  už bylo v roce 2019 při srovnání obou turnajů 2019:

Teplice Open měly silnější startovku než Czech Open do 30.místa.

Třeba na 1., 5., 10., 20. místě startovky byl vždy hráč v Teplicích o několik desítek s vyšším elem než na Czech Openu.

Až od 30. místa startovky se to začlo lámat ve prospěch Pardubic.

+1 /-0 | 27.04.2022 12:23

Playboy

Je zajímavé, že Open Teplice je silněji obsazen, jak loňský Czech Open.

+1 /-0 | 27.04.2022 02:27