Talent, píle a pracovitost 4.díl

22.12.2022 06:31 | Trénink

Jakou šanci má naše mladá generace? To je velmi těžká a složitá otázka. Upřímně řečeno nevím, možná ano, možná ne. Je to odvislé od mnoha věcí, které dávají ve výsledku jednu rovnici. Tvrdá dlouhodobá práce = (velký) úspěch.

Dokáže někdo z našich mladých tuto rovnici dát do praxe?

Akiba Rubinstein se narodil 1.prosince 1880. Šachy se naučil až ve 14 letech (!) Což na dnešní, ale i tehdejší poměry bylo dost pozdě. Třeba J.R. Capablanca (1888) se naučil šachy již ve 4 letech. Přesto Akiba mezi roky 1907 až 1912 patřil mezi úplnou špičku na světě a možná byl v té době ještě silnější než Emanuel Lasker.

M.M. Botvinnik také nezačal zrovna brzy. Bylo mu 12 let, když se naučil šachy. Přesto dokázal vystoupat na šachový Olymp a stát se mistrem světa a dokonce ještě jako 50 letý jím stále být (!) Což je rekord, který asi už nikdo nepřekoná. Navíc Botvinnik patří mezi nejlepší hráče všech dob.

S věkem je to komplikované, stejně jako s šachovým progresem. V dnešní době máme několik velmi talentovaných šachistů, kteří mohou mít před sebou velkou budoucnost. Na druhou stranu, jsou na začátku, čeká je ještě mnoho a mnoho práce. Navíc konkurence nespí. Sám z vlastní praxe vím, že třeba progres z ela 2400 na 2550 je velmi těžký. A meta 2550 v dnešním šachu není nic extra. 

Nicméně může i někdo, kdo nyní zdaleka není v "1.lize talentů", být za pár let nejsilnější. 

Jako největší problém vidím ten, že málokdo vydrží roky intenzivně pracovat. A další velký problém vidím a to s tím souvisí, udržet si nadšení až "závislost" na šachu. A po celou dobu. A to není snadné, protože dříve či později přijdou neúspěchy a je velmi těžké takové období přestát. 

klíčem je hrát turnaje, hodně a se silnými soupeři. Vyjel jsem si schválně Magnuse Carlsena v roce 2004, tedy když mu bylo 13-14 let.

1) Na začátku roku má elo 2484 a hraje Wijk C který vyhrává (je tam dost elově lepších hráčů něž MC)

2) Ani ne za měsíc hraje Aeroflot, přestože první partii prohrává, maká a krásně zde vyhrává památnou partii se Sergejem Dolmatovem, kde po partii Nikitin prorokuje "ten kluk bude mistrem světa". Celý turnaj hraje s hráči co mají větší elo

3) Ani ne za 14 dní hraje super silný open Reykjavík. Tam alo moc dobře nehraje. Hraje tam pak blicák a hlavně slavný zápas v rapidu s Kasparovem. Video je zde:

4) Pak po měsíci hraje Dubaj open. Magnus už má elo 2552. Od 4. kola až do konce hraje se silnějšími (elově) velmistry.

5) Za dva dny po skončení Dubaje, hraje silný uzavřený turnaj Sigeman & Co 12th. Kde má také dost elově lepších hráčů, končí na 3.místě s perfem skoro 2650

6) Za 10 dní hraje asi norskou ligu, kde hraje několik partií jen se slabšími

7) Za necelý měsíc hraje FIDE mistrovství světa KO, kde v prvním kole má super silného Levona Aroniana, se kterým prohrává.

8) Zhruba za 14 dní hraje přebor Norska, kde dělí první a druhé místo.

9) Za 14 dní hraje silný open Politiken Cup 26th. Má už elo 2567, nicméně tam moc dobře nehraje a hraje jen s jedním hráčem elově silnějším než on.

10) Pak dvě partie norské ligy

11) Asi měsíc a půl po posledním turnaji hraje KO turnaj Lausanne YM 5th

12) Tři dny na to hraje uzavřený turnaj mladých velmistrů Gausdal Classic, kde je nasazenou jedničkou, ale končí až na 5. místě

13) Pak hraje asi po 14 dnech dvoukolý uzavřený turnaj Hoogeveen Essent Crown, kde hraje Short, I.Sokolov a mladík Stellwagen. Magnus hraje špatně a je poslední, když má jen 2 body ze 6 partií.

14) Dva dny po posledním turnaji hraje Olympiádu a hraje tam 5 partií. 

15) pak hraje asi po 20 dnech turnaj ve Španělsku a nyní nevím, zda to je liga nebo otevřený přebor země, ale velmi silný, kde hraje Magnus 8 partií s elově silnějšími.

16) A za měsíc hraje uzavřený turnaj Drammen Smartfish Masters, kde jsou velmi silní hráči jako Shirov, Nielsen, Korčnoj, McShane, Macieja, Chalifman atd. Zde se ale Magnusovi moc nedaří a dělí poslední a předposlední místo.

A tím, ufff, je konečně hotovo, tento turnaj se hraje na přelomu let 2004 a 2005.

A zde vidíte správnou cestu MC a není to nějaká zvláštnost. Podívejte se na největší talenty jak hodně hrají a se silnými hráči. Vím moc dobře, že třeba Van hrál hodně moc partií (zápasů) se silnými velmistry. A teď, u nás v České republice, hráli dva naši největší talenti partie s hráči s cca 2200 elo. Tudy cesta skutečně nevede. Vede přes (velmi) silné turnaje s (velmi) silnými hráči.

Robert Cvek 
18x 3694x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Darkness

Zapomněli jste na důležitý aspekt celé věci: peníze. Představte si, že mládežník pochází z normální rodiny učitelů a bydlí v paneláku. Kde má sebrat peníze na to, aby hrál Wijk, Aeroflot a pak Rejkjavík? Šachový svaz se v posledních letech snaží o nějaké podpory, ale na Wijk to tedy není. A, pokud vím, zrovna Vaše skupina Šachový svaz za podpory vyplácené mladým šachistům dost tepala. Ve volebním programu Richtrové a spol. jste měli odklonění podpory od mladých a přiklonění k šachistů, kterým je 50+. A co se týče Luhačovic: tam museli hrát mladí MČR ve svých kategoriích a ne Mistrovství amatérů, protože právě umístění mezi mládežníky jim umožňovalo získat finanční podporu na ME nebo Msvěta. Rodiny mnohých z nich si totiž nemohou dovolit zaplatit ME jen tak ze svého rozpočtu.  

+2 /-1 | 22.12.2022 09:38

Robert Cvek

Píši to sám. Nezapomněl jsem. Není to moje skupina ve smyslu, že bych je jakkoliv ovlivňoval, držím jim palce, to je vše. Osobně mohu napsat, ne za nějakou skupinu, že peníze z hlediska podpory mladých by se měly zefektivnit. Velkou věc dělají sponzoři, které by, myslím, že Váš svaz, měl umět vyhledat, oslovit a angažovat. Vašek Finěk, třeba, prý, sponzora (už) má, nešlo to před 2-3 lety? Nemyslím si, že je správné, opět mluvím za sebe, aby podstatnou část peněz mělo jít na mladé, když třeba věkově 50 let a vice šachistů tvoří 50% všech šachistů. Ale pevně věřím, že nějaký schopný člověk, který umí skutečně pracovat, například jako ... (raději to nebudu psát :-) ) by sponzory našel velmi rychle. Jinak peníze jsou důležité, ale nemyslím si, že number one. A jinak hráči, kteří mají určitou sílu už dostávají někde peníze, například ligy atd. Takže mladý Magnus s elem 2500 už... .

+1 /-1 | 22.12.2022 14:14

lykan

Ale prdlajs, dítě, které šachově nemá na borce z vlastního města, nepotřebuje jezdit hrát na druhý konec světa. To je jen turistika, v horším případě za peníze svazu.

+3 /-1 | 22.12.2022 10:50

Darkness

Asi máme na mysli různé mládežníky. Já vím o několika, kteří rozhodně vedou žebříčky svých krajů a to nejen ve své kategorii, ale bez finanční podpory by se do zahraničí podívali těžko.  

+1 /-0 | 22.12.2022 12:45

Jirikovka@post.cz

Botvinnik když přemýšlel jak by se zlepšil dospěl k jednoznačnému závěru : Prací !

+3 /-4 | 22.12.2022 10:45

Rubinus

Ne že by nepracoval, ale tlačil ho i sovětský systém a on sám k tomu zřejmě aktivně napomáhal. Kromě odkazu níže jsou i zmínky v jiných knihách, ať již od Sosonka, nebo Kasparova.

Barbora Umancová: Vrcholoví šachisté a sovětská společnost - případ Michaila Botvinnika

+1 /-1 | 22.12.2022 17:38

honzales77

Tedy spojení práce a talentu!A nejen to nikdy nekouřil a nikdy nepil,dokonce ani černou kávu.Asketa?Snad,ale bez velkých obětí není velkých výkonů.

+1 /-0 | 22.12.2022 17:19

Kamil Mihálik
"Jako největší problém vidím ten, že málokdo vydrží roky intenzivně pracovat. A další velký problém vidím a to s tím souvisí, udržet si nadšení až "závislost" na šachu. A po celou dobu. A to není snadné, protože dříve či později přijdou neúspěchy a je velmi těžké takové období přestát."  Pod toto sa podpisujem. Bohužiaľ ani mne sa nepodarilo viac rokov makať. Resp. trénoval som 4 roky nonstop a ten piaty sa mi makať už nechcelo. Turnaje v okolí nie sú, a tým pádom v tréningu som nevidel veľký význam. Verím, že ďalší rok bude už po všetkých stránkach lepší a pôjde mi nejako aj tréning... Do nového roka prajem každému veľa tréningu...
+1 /-0 | 22.12.2022 17:12

Jirikovka@post.cz

Tu mínus 2 k mému komentáři o Botvinnikovi v 10:45 mohli dát jen blbové,nebo mi nepřátelé! Samozřejmě že hlavně praci se může šachista zlepšit! Botvinnik nemyslel práci s lopatou,ale šachový trénink!

+2 /-7 | 22.12.2022 15:50

Jirikovka@post.cz

Mele se to tady pořád! Aby talentovaný mladý šachista něčeho v šachu dosáhl,musí šachy tvrdě trénovat,nejlépe více hodin denně! Pokud trénuje málo,nebo jen občas,ač je talentovaný,nikam vysoko to nedotáhne!

+2 /-3 | 22.12.2022 16:19

Jirikovka@post.cz

Takový trénink jak jsem uvedl je nutný dnes! V minulosti WGM Květě Eretové stačilo,aby šachy trénovala jen 1 hod denně! I tak dosáhla titulu WGM a hrála 2x v ženském turnaji kandidátů ( Plovdiv 1959 a vSuchumi 1964)! ,také v mezipasmovem turnaji v Rio de Janeiro v r.1973! Svoji vlast reprezentovala na 5 ženských šachových Olympiádách! Získala 32,5 bodů z 50 ti partií! R.1957 získala individuální stříbrnou medaili na 2. šachovnici a v r.1969 bronzovou medaili na 2. šachovnici a také s celým mužstvem! 10x Mistrině Československa v šachu žen!!

+2 /-3 | 22.12.2022 16:41

RW

Drobná technická poznámka - Emanuelovi Laskerovi bylo 52, když ztratil titul mistra světa.

A ještě následujících 10 let na všech turnajích, kde hráli spolu, se umístil nad Capablankou.

+1 /-0 | 22.12.2022 10:36

Robert Cvek
Ano, na to jsem zapomněl, ačkoliv Botvinnik byl MS ještě v roce 1963 a také Lasker to měl s tím věkem daleko snadnější, když si mohl hrát "kdy chtěl o MS", tím ale, v žádném případě, nechci shazovat jeho šachový um, byl to génius a možná vůbec nejlepší hráč všech dob. Jj, jak píšete.
+2 /-1 | 22.12.2022 14:19

Kamil Mihálik
Super článok, ono zápasová prax je ťažká pre takých hráčov, keď jazdí niekto len doma (čiže v ČR alebo na Slovensku). Je skutočne ťažké si vybrať veľmi silný turnaj doma. Môže ísť na MČR, prípadne na ten Pražský, pokiaľ dostane pozvánku aspoň do béčka a to je skoro všetko. Tiež možno mladí 12-13 roční chlapci (neviem koľko rokov má Finěk). Myslím si, že je lepšie hrať pre takýchto aspoň nejaký turnaj ako žiaden turnaj. Aj to z hľadiska sily nemajú na to, aby vyhrali aj taký ľahší turnaj. V článku je napísaný Magnus a myslím si, že vo Vaškovom veku by už také turnaje vyhrával možno pravidelne... Ale čo mladí Česi?
+1 /-0 | 22.12.2022 08:28

lykan

Hmm, hezký. Jak s tím ostře kontrastuje "koncepce" pronikavých myslitelů z řad českých trenérů mládeže, kde jim zřejmě jde o to hrát co nejvíc s těmi nejslabšími soupeři.smiley Protože nejde o to, co z hráče nakonec bude, jde hlavně o to posbírat co nejvíc bezcenných dětských medailí.smiley Realita je taková, že když si mládežníci mají vybrat mezi slabým turnajem mládeže a silným openem, který se hraje ve stejnou dobu, často si vyberou ten mládežnický turnaj. Hezky to bylo vidět na MČR amatérů 2022 v Luhačovicích, kde mládežníci běžně preferovali slabší turnaj, i když měli pod jednou střechou turnaj mnohem kvalitnější. 

 

 

http://chess-results.com/tnr617462.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE

+4 /-0 | 22.12.2022 08:22