Skončilo Mistrovství Evropy družstev 2021

23.11.2021 20:33

Pohled ŠSČR na Mistrovství Evropy. První hodnocení, které určitě stojí za to si přečíst.

V neděli skončilo ve Slovinsku Mistrovství Evropy družstev 2021. Oba naše celky skončily na 19. místě – muži po závěrečné remíze s Norskem a ženy po prohře 1:3 s Arménií. Od obou týmů jsme očekávali více (dvanáctí nasazení muži uhráli 50 % bodů – 9, šestnácté nasazené ženy o bod méně – 8).

Kapitán Zbyněk Hráček druhou polovinu turnaje ohodnotil takto:

„Naše poslední čtyři kola se výsledkově moc nevyvedla. V 6. kole prohráváme s Polskem (1,5-2,5), i když zápas nebyl z mého pohledu tak špatný. Prohrává nakonec Vojta černýma s Morandou, v ostré pozici, kde ho možná většina z nás favorizovala. Další kolo proti Dánsku (1,5-2,5) je asi náš nejhorší zápas. Honza prohrává v podstatě hned po zahájení a bílýma jsme tentokrát bohužel nic nevytvořili. 8. kolo proti Islandu zvládáme 3-1, i když průběh je opět dost divoký. Vítězí David a Štěpán v partii, která se několikrát otočila.

Vojta bohužel onemocněl, a tak na poslední kolo nastupuje opět Honza. Poprvé v soutěži remizujeme 2-2. Štěpán to sice popáté rozsvěcuje, ale Honza bohužel za stavu 2-1 pro nás kolabuje ve vyhrané pozici. Celkové tak končíme na 19. místě. Je to škoda, protože tentokrát jsme měli tři opravdové tahouny Davida (5,5/8 perfo 2760), Vana (5/9 perfo 2639) a Štěpána (5,5/8 perfo 2662). Premiéra se ale bohužel vůbec nevyvedla Honzovi (0.5/6) a Vojta (2/5) hrál také spíše průměrně. Tentokrát paradoxně nebyl takový problém ve vyhraných partiích 10 z 36 je solidní číslo (je to více než vítězná Ukrajina, byť pochopitelně proti jiným soupeřům…), ale na druhou stranu 9 proher je opravdu hodně a tohle by se mělo zlepšit.“

 

Závěrečná kola Mistrovství Evropy družstev okomentoval i kapitán ženské reprezentace Tomáš Polák:

„Po ne zcela vydařené první polovině se náš tým ještě více semknul a do všech dalších zápasů dal ještě více srdíčka.

Odneslo to hned v příštím kole družstvo Makedonie. Po výhrách Magdy, Nataši a Kristýna přidává i trochu šťastný bodík také Karolína a vítězíme 4:0, což je i vítaná vzpruha před volným dnem.

Jediný den bez šachu strávil ženský a částečně i mužský tým pohromadě, po dvouhodinovém pěším výletu na místní kopec jsme nepohrdli hotelovým termálním bazénem.

Dalším soupeřem bylo mladé a ambiciózní družstvo Švýcarska. Zápas byl hodně vyrovnaný a dramatický. Karolína se úplně nevypořádala se vzniklou pozicí a koncovku již udržet nedokázala. Kristýna stála po zahájení lépe, ale soupeřka se z tlaku důraznou hrou vymanila a partie spěla k remíze. U Magdy to bylo napnuté nejvíc, horší časy překonala a pozici udržela. Nataša hrála partii podle svých not a s menším přispěním protihráčky ji dovedla bezpečně k výhře – celkově 2:2.

Derby se Slovenskem jsou v každém sportu ošidné, před zápasem se oba týmy v dobrém popichovaly. Pro tentokrát šlo kamarádství stranou, však také ani jedna partie neskončila dělbou bodů. Nataši se partie bohužel nepovedla, a kromě časového manka se brzy objevily i potíže na šachovnici. Kontrovala Karin, která soupeřku tlačila i na čas, což vyústilo v neřešitelné problémy. Magda nevyužila možnosti k aktivní obraně a drtivému útoku podlehla. A v prestižním souboji na první desce prokázala Kristýna své šachové dovednosti a zaslouženě svou zvučnou soupeřku přestřílela. Bojovná remíza 2:2.

Zápas proti silné Itálii se nesl ve znamení oboustranně nevyužitých šancí a dělbou bodů v každé partii. Karolína své známější soupeřce v časové tísni zle zatápěla a mohla asi i několikrát vyhrát. Kristýna čelila nepříjemnému pozičnímu tlaku, vytvořila však zajímavou protihru a partii s trochou štěstí udržela. Pozici Magdy rozuměl málokdo, koncovka byla velmi nejasná a plná taktických motivů, přinejmenším jednou mohla Magda forsírovaně vyhrát, ale nestalo se. Karin v partii dlouho šlapala vodu, ale v nesnázích zabojovala a v těžké věžovce předvedla velmi slušnou obranu. Cenná remíza 2:2.

Los posledního kola nám přidělil favorizovanou Arménii. Magda rozehrála velmi ostrou variantu s obětí kvality, partie mohla dopadnout jakkoli, ale nakonec se soupeřka vypořádala i se silným časovým presem a zvítězila. Skóre srovnala Karin, která hrála dobře a aktivně, svou sokyni k ničemu vážnému nepustila. Kristýně se tentokrát zahájení úplně nepovedlo a zkušená soupeřka brzy získala příjemnější pozici, kterou přetavila v celý bod. Karolína dlouho odolávala pozičnímu tlaku soupeřky, ta si ale vše podstatné pohlídala a vyhrála. Celkově 1:3.

 

Konečné 19. místo nehodnotím jako neúspěch, prakticky po celou dobu turnaje jsme byli v těsném kontaktu s naším startovním nasazením. České lvice zaslouží pochvalu – příkladně bojovaly, prokázaly houževnatost i dobrý týmový duch, neprodaly svou kůži v žádném zápase lacino a přes rostoucí únavu hrály všechny partie na doraz.

Z jednotlivkyň lze vyzdvihnout výkony Kristýny (5 z 8) a Karin (4,5 ze 7), ostatní hráčky zůstaly mírně za očekáváním.“

Michal Konopkavíce na: https://www.chess.cz/zacina-mistrovstvi-evropy-druzstev/

0x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat