Skandál ve světě šachu rezonuje médii

07.10.2022 06:46

,,Když světová šachová jednička obvinila svého soupeře z podvádění, rozpoutalo to nejedno vyšetřování. Podle toho nejnovějšího Hans Niemann, devatenáctiletý velmistr, možná podváděl při více než stovce online zápasů.„,

přesně takto začíná článek ke kauze mezi současným mistrem světa Magnusem Carlsenem a americkým mladíkem Hans Niemannem v Seznam Zprávách.

Velmi rozsáhlý článek, ve kterém situaci komentuje také předseda ŠSČR Martin Petr, si můžete přečíst na webu Seznam Zpráv.

4x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
08.10.2022 11:16 | Pavel Ch

Playboy:

S úvodem u Vás souhlasím.

Bohužel šachisté spadli mezi ostatní sporty a už to nejsou vždy ty rytíři a gentlemani. Je to samozřejmě vždy o lidech, jako ve všech oborech i mimo sport. Někteří ve stejném oboru jsou takoví a někteří takoví. To tak bylo, je a bude.  

 Vzal-li by se průměr sportovců každého sportu, mám obavu, že nejen šachy nejsou na špici, ale kdoví, zda se nezachraňují ve středu tabulky.  Snad ještě jo.

  

 Nicméně Vámi uváděné případy se mi nezdají, to by mi nevadilo. Jsou horší věci proti fair-play v šachu. Umění postavení vyhraného postavení v 25.tahu se sekundou na hodinách a soupeř hafo času a chtít po něm "vzdej se". Bych si myslel, že něco bylo zandbáno v jeho šachovém růstu. I blicky se hrají, že musíš dát mat, než překročíš čas, ve vážných také myslet bez ohledu na čas je i potrenérské sránce špatně. Prostě hodiny patří neodmyslitelně k šachovnici, již více než 100 let, kdy byly vymysleny. Nicméně máme tu Fischerovy hodiny a tam má každý 2s až půlminutu na tah. Říkám, že u nás v ČR, kdo pořádá "po staru" (+0s) si zadělává na zbytečné řešení sporů.  

  Velmistři na TOP turnajích v poslední době si opravdu občas nechají dát hezký mat. Dříve jsem to neviděl, pokud ho fakt nepřehlédl. Ale než nesportovní chování to beru naopak jak fér dárek soupeři a divákům, na který spíš posměchem doplatí sami a vědí to dopředu.  

   

   Kdy partii vzdát, říkám vždy, když hráč hledá ještě nějkou možnost záchrany. Nejde kvantifikovaně poradit, kdy. Nesportovní je to tehdy, když hráče přestala partie bavit, dívá se na jiné partie, jen tak něco potáhne, jen aby soupeře zdržel.

08.10.2022 10:48 | Rigid

Zacina se pritvrzovat. Kvuli podvadeni odstoupil sef norske sachove federace... https://www.chess.com/news/view/norwegian-chess-federation-president-nilsen-cheating