Singapur vybrán jako místo pro mistrovství světa FIDE mezi Dingem a Gukeshem

03.07.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

Mistrovství světa FIDE 2024, jehož rozpočet činí 2,5 milionu dolarů, se bude konat v Singapuru od 20. listopadu do 15. prosince.

 Tento zápas, ve kterém se utká stávající mistr světa Ding Liren s vyzyvatelem, velmistrem Gukeshem Dommarajuem, se měl původně konat v některém z indických měst, New Delhi či Chennai. Singapur však nakonec získal přednost, jak oznámila FIDE v pondělí.

Když mladý indický talent Gukesh překvapivě zvítězil na turnaji kandidátů FIDE 2024, okamžitě se objevily spekulace o možném zápase v Indii, nové šachové velmoci. Již při Gukeshově triumfálním návratu do Chennai byly oznámeny nabídky, přičemž jak New Delhi, tak Chennai měly zájem hostit zápas.


Taková místa by byla obrovským přínosem pro indický šach, ale není jasné, zda by domácí tlak a podpora byly pro Gukeshe výhodou nebo nevýhodou. Patnáctý mistr světa Višvanáthan Ánand například prohrál svůj titul proti Magnusu Carlsenovi v Chennai v roce 2013.

I když Gukesh prohlásil, že je připraven hrát v Indii, Ding, který získal titul proti velmistrovi Ianu Nepomniachtchimu v Astana v Kazachstánu v roce 2023, již vyjádřil obavy ohledně zápasu s velkou místní podporou pro svého soupeře. Preferoval třetí zemi, jako je právě Singapur.

Singapur podal svou nabídku 31. května a ta byla schválena po inspekcích 11. a 12. června. Zápas na 14 partií je naplánován na období od 20. listopadu do 15. prosince tohoto roku, přičemž přesné místo konání zatím není určeno – FIDE zvažuje čtyři možnosti.

Prezident FIDE Arkadij Dvorkovič komentoval:

„Jsme potěšeni, že poprvé v historii FIDE se mistrovství světa bude konat v Singapuru. Singapur není jen jedním z nejikoničtějších světových turistických a obchodních center, ale také prosperujícím šachovým centrem s velkými ambicemi a talentem.“

Někteří indičtí šachoví fanoušci a hráči, například velmistr Vidit Gujrathi, vyjádřili zklamání z toho, že se tento zápas nebude hrát v Indii.

Dvorkovič dodal ohledně indických uchazečů, kteří nebyly vybrání jako pořadatelé této akce:

„Chtěl bych také poděkovat ostatním uchazečům – New Delhi a Chennai. Obě města jsou známá šachová centra s bohatou historií pořádání šachových událostí a jsme si jisti, že se tam v budoucnu uskuteční velké šachové akce.

Pro Singapur je to obrovská příležitost hostit nejdůležitější událost ve světě šachu. Dvaadvacetiletý singapurský velmistr Tin Jingyao řekl pro The Straits Times:


„Pro mnoho šachových hráčů zde to bude něco opravdu zvláštního. V Singapuru totiž sotva máme nějaké šachové události, natož obrovské akce jako tato. Pokud nejste vážný šachový hráč, který cestuje na soutěže do zahraničí, většina šachistů a fanoušků zde nikdy nebyla na mezinárodní šachové akci.“

Pokud jde o šance na výhru v tomto zápase, situace je velmi zajímavá. Gukesh, ve svých 17 letech, má šanci stát se nejmladším mistrem světa v historii šachu. Jeho mládí a energie mohou být klíčovými faktory, které mu pomohou v boji proti současnému mistrovi. Na druhé straně, Ding Liren, i když má za sebou titul mistra světa, se nepotýká s formou hodnou mistra světa. Poslední výsledky naznačují, že Ding prochází náročným obdobím, což by mohlo Gukeshovi poskytnout výhodu. Bude tedy zajímavé sledovat, zda mladý vyzyvatel dokáže využít této situace a překonat zkušeného šampiona.

Zbývá nám 142 dní do začátku! Jak to vidíte vy? Kdo bude příštím mistrem světa? 


0x 1367x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované