Sedm ku pěti, aneb ještě to jde

07.10.2021 23:54 | Domácí zprávy

Určitě tato akce nepřepíše šachové učebnice. Pravděpodobně tato akce bude zapomenutá dříve, než vyjde zítra slunce. I když se nebudou naše partie rozebírat v denním tisku. Pak šlo o radost a pohodu a to má v životě a v dnešním světě velkou cenu.

Začneme neskutečnou partií. Opravdu mě spadla brada až na zem a dlouho jsem se díval, kde mám tu ztracenou bradu. To byla nálož! Moc pěkná partie a ještě jednou gratuluji. Už dlouho si o sobě šachově nic moc nemyslím, ale takovou čočku jsem dlouho nedostal. Opravdu udělala mi radost a pobavila mě. Tomu říkám šachy! 

Název článků není tajným kódem.  Je to výsledek jedné simultánky na internetu. Jestli budete zklamáni tím, že tady nenajdete partie českých velmistrů, pak s tím nic moc neudělám. Jestli budete mít radost z toho, že se bavíme touto hrou a máme z ní radost, pak se pojďte podívat na další partii. To jsou naše šachy! Někdy se podaří zahrát pěkná partie a někdy i Petr Koutný vyhraje.
Přiznejme si to teď a tady. Nebudou z nás nikdy velmitři a nebudeme reprezentovat Českou republiku  na mezinárodních turnajů. Teda minimálně já to o sobě můžu s klidným srdcem říct. Přesto mám rád šachy, mám rád napětí z každého tahu a šachy považuji za životní styl. V jistém slova smyslu to je jen desková hra. Je to jen hra, kterou dohrajete a chyba ve vašem životě nic nekazí. Příjde další partie a další šance. Ale není to jen hra. Je to součást našeho života a každou partii prožíváme, jako bychom hráli o život. Je moc dobře, že i remíza je výborným výsledkem. Teda teď a tady mluvím za sebe. Možná někdo z vás to má podobně a někdo to může mít jinak. Na tom nic nezmění, že tato partie neměla vítěze.
Každý má tu svojí nesmrtelnou partií. David Navara měl partii roku a pamatuji si, že jeho král prošel neohroženě celou šachovnicí a bylo to jedna z nejkrásnějších partií, kterou jsem kdy viděl. Ta moje má podobný příběh, ale jiný konec. Taky jsem se prošel a dostal mat. Dostal jsem mat, který mi udělal radost. Můj soupeř hrál krásně a já si zase počkám na tu mojí nesmrtelnou. 
 Trénuji dva talentované kluky. Matěje a Tomáše. Měli jsme před simultánkou trénink a řešili jsme diagramy. Teda kluci je řešili a já se je snažil unavit. Unavení nejsou nebezpeční. Teda podařilo se mi to jen z poloviny. Tato partie je ta lepší polovina z mého pohledu. Ta horší tu bude za chviličku. Minimálně pro kluky další zkušenost a další partie. Vlastně další trénink a další krůček v jejich šachových snech. 
 Zkoušel jsem to z jedné strany. Zkoušel jsem to z druhé strany. Zkoušel jsem to opravdu dlouho a nakonec jsem nic nevymyslel. Soupeř si vše pohlídal a já nakonec byl rád za remízu. Remíza je spravedlivá a já si i tuto partii užil. Bavila mě a jsem za ní rád. 
 Je to zvláštní pocit. Dávám na tyto stránky partie plné našich chyb a nadějí a přitom se na tyto partie můžou dívat profesionální hráči. Smích je může provázet ještě pár dní se vzpomínkou na naše tahy. A přeci na tom nezáleží. Né každý z nás může být velmistrem, ale každý z nás může mít rád šachy! Šachy nás baví ! Žijeme své životy, hrajeme své šachy a není zločin se podívat na naše partie na našich stránkách. Tento web chce být webem šachistů a proto patří sem i tyto partie. 
Tak Tomáše jsem neunavil. Zase mě taktikou přepočítal! A víte, že mám z toho radost! Začíná sezóna a za pár dní bude Tomáš hrát důležitý turnaj a každá povedená partie se počítá! I přesto si tuto partii zítra rozebereme a určitě si některé věci vytkneme a poučíme se z nich! Vždy jde hrát lépe!
Chaos, chaos a chaos. Kdo se v tom má vyznat? Každým tahem hoří pozice a každý tah pálí. Kdo se popálí nejvíc a dostane mat se nikdy neodzvíte. Remízou končí i tato zajímavá partie. 
Vojta šachy umí hrát. Jen je někdy trošičku nervózní. Přestává si věřit. Možná tato partie mu pomůže říct, že šachy umí hrát! Že se nemusí bát! Že když si bude věřit, pak může porazit kohokoliv! Věřte si i vy! Když si věříme, jsme silnější a lepší šachisté! Vojto super!
Celá tato akce je akcí pro naše fanoušky. Nezáleží na tom, kdo vyhraje a kdo prohraje. Nezáleží na tom, kdo zahraje lepší partii. Jediné na čem záleží je prožít pár pohodových minut a zahrát si šachy. Tady nejsou poražení, tady jsou lidi , kteří mají rádi šachy a užívají si je. Kteří rádi hrají šachy a baví je třeba i tato simultánka. Můžu vám říct, že nás to baví! Mě to baví! A jsem za tu možnost moc rád! Šachy nás baví a šachy nás baví s vámi! Tímto chci říct každému kdo si přišel zahrát a nebo kdo se koukal na přenos a nebo ten, kdo bude číst tento článek velké DĚKUJI!! Děkuji, že to můžeme prožívat společně!
 Kdo umí, ten umí. Kdo neumí , pak v zahájení obětuje figuru a tváří se vesele. Veselá nálada ho nepřejde ani v pozici, kdy dostane ukázkový a nebojím se říct učebnicový mlýnek.  Pobavilo mě to a soupeři gratuluji. Moc pěkná nakládačka! 
Simultánka je prostě akcí, která nás baví! Příště to bude opět s Robertem. Dnes to bylo se mnou a viděli jste, že některé partie se povedou a některé se nepovedou. Ale nejdůležitější je to, že se akce povedla. Příští týden je Meteleskum Bleskum. Poprvé bude tento turnaj komentovat Robert Cvek! A bude to další akce, kde se jdeme bavit. Jdeme si jí užít. Přál bych sem si, aby i tato akce byla ve vzpomínkách hráčů a našich fanoušků zapsána jako akce pohodová a příjemná. Já proto udělal své maximum. 

Poslední partie, poslední ukázka a poslední poděkování! Díky za to, že jste s námi! Šachy nás baví s vámi! A není to fráze!

Díky za hru borci a příště vás vyzývám na odvetu! 


partie najdete zde: https://lichess.org/simul/EazOfoBF

11x 1834x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (11) Aktualizovat
08.10.2021 18:07 | VojtaTelekes

Honzo díky moc za super analýzu, jo pěkná partie :-) Tah g5 nebyl promyšlený souhlasím, měl jsem hrát asi normálně 0-0, c5 :-) 

08.10.2021 15:26 | J V

Vítězství v simultánce mu přeju! :)

08.10.2021 15:24 | J V

Vojtu T. se mi podařilo ošidit nedávno na přátelském rapid turnájku, tu partii jsem si i rozebral, oba jsme se shodli, že se docela povedla. :-)

08.10.2021 15:23 | J V

-
. kolo -
08.10.2021 11:23 | VojtaTelekes

Majklmik aháá :) .. jasný chápu.. no ale na druhou stranu je vidět, že mě zná, ono to je velký nepřítel (psychika a nervy) a známe to všichni že ano :-) Bohužel díky mým nervům, bych dokázal zremízovat i tohle " prohrát ne, to je jasné" ... ale povedlo se vyhrát.  Jinak někdo na FB řešil muj šejd v zahájení Sxb4 tak jen i tady pro pořádek napíšu, já to měl jako zábavu a nešel jsem do té hry nějak že za každou cenu, nesmím udělat špatný tah, tak prostě a jelikož to byla simul, tak jsem to zahrál, ve vážné partii bych to nezahrál a asi bych zahrál postup Dc2-b3-Vb1 :-)

08.10.2021 11:01 | Majklmik

VojtaTelekes - my jsme se v tomto případě smáli Petrovi (snad nám odpustí), jakým způsobem to komentoval, i když byl jasně prohraný. Ale v hlavě měl nastavené, že vyhraje, protože určitě uděláte v koncovce chybu. Vám patří samozřejmě gratulace k výhře.

08.10.2021 09:47 | Petan

Tyhle simultánky jsou super hlavně díky komentářům - od Roberta spíše odbornějších, od Petra spíše vtipnějších. Bez toho by to možná bylo šachově o malinko kvalitnější, ale podle mě je důležitější to aby se všichni dobře bavili a to se u obou simultánek naplnilo.

08.10.2021 09:37 | sarmatam

taki jsem se hodně nasmál,ty komenty PK,a občas jak byl hodně překvapený ? ,, že tento tah jsem teda vůbec nečekal anebo tento tah jsem ale vůbec ale vůbec neviděl,tak s toho jsem šel občas smíchy do kolen........a to je fajn,bere to s humorem a tak to má být......ty simultánky spojí hodně šachistů dohromady,a hodně lidí to bude do budoucna využívat ,si zahrát,to jsou partie na celý život.....jj......

08.10.2021 08:38 | VojtaTelekes

Majklmik, tak já vám to tam jdu vyhrát a vy se mi smějete? :D :D 

08.10.2021 07:35 | Majklmik

Vypadá to, že nejvíce energie a nejméně unavený byl právě Petr Koutný. Odehrál Simultánku s 15 hráči, celé to skvěle odkomentoval a ještě udělal článek s celkovým zhodnocením, který pověsil na web ještě ten den. Klobouk dolů, to dokáže snad jen Petr Koutný. Byl to super večer a moc jsem si ho užil. Hlavně partii s Vojtou Telekešem, ty hlášky, to jsme brečeli smíchy. Ale právě i tyto věci dělají ty Simultánky atraktivní.

08.10.2021 07:27 | PanPohoda

Velmi pěkně propojeno s lichess.org!