Šachové přednášky září/september 2022

05.09.2022 21:43 | Zprávy

Zarazilo mne, že intuice byla rozhodující. Kolikrát jsem schopen sehrát bleskovku, kde udělám docela dost dobrých tahů, a to všechno za zlomek času, a je to jen díky intuici. Prostě pozici cítím. Tuto schopnost má samozřejmě dokonalou Magnus Carlsen.

Online tréninky (září/september):

O INTUICI v šachu jsem dlouho přemýšlel. Znovu a znovu jsem hrál rychlé partie na netu, díval jsem se na svoje vážné partie a přemýšlel jsem, jak se rozhoduji a proč se tak rozhoduji a nakolik je důležitá INTUICE.  

Zarazilo mne, že intuice byla rozhodující. Kolikrát jsem schopen sehrát bleskovku, kde udělám docela dost dobrých tahů, a to všechno za zlomek času, a je to jen díky intuici. Prostě pozici cítím. Tuto schopnost má samozřejmě dokonalou Magnus Carlsen. Kolik jeho bleskovek jsou instruktivní partie. Nezapomenu třeba na jeho bleskovku s Kramnikem, kde Magnus bílými zahrál (neuvěřitelně) vzorově partii na Londýna a konkrétně na karlovarskou pěšcovou strukturu.   


-
. kolo -
Intuice ale není jenom o pozičním chápání a strategických úvahách, je také o taktice, o dynamice, je prostě všude. Intuice je v celé partii a její role je mnohdy klíčová.   

Proč?    

Protože často se nedá všechno spočítat. Je příliš mnoho možností. Zde se dost šachistů ztrácí, ztrácí čas, energii atd. Nedokážou pracovat se svojí intuicí nebo ji (vůbec) nevěří. Nedokážou také vycítit ty pozice, kde je nejlepší se rozhodnout hlavně podle intuice. Intuice je podle něj jen nějaký pojem, ale ne dovednost.

Co je vlastně intuice v šachu?    

Je to cit na pozici. Ale nemusí to být jenom strategický (nebo poziční) cit, ale i dynamický nebo taktický. Intuice je hodně o hodnocení, dokážete vycítit, nakolik je vaše rozhodnutí dobré pro danou pozici. Tedy vycítit to, zda to vylepší vaši pozici nebo ne. Jistě znáte, když silný hráč, řekne: „cítím, že toto není dobré“. A intuice je také -samozřejmě - o znalostech. Nicméně je docela dost pozicí, kde vám tolik znalosti nepomohou, hlavně v komplikovaných pozicích, kde jsou jiné než klasické zákony šachu.    

Chtěl bych vám ukázat hlavně svoje „vzorové“ partie na intuici. Jde o příklady, které jsem sehrál většinou o prázdninách, když jsem přemýšlel o intuici a zapisoval jsem si myšlenky a postřehy a posuzoval jsem je se svými starými zápisky a úvahy o intuici (a nejenom o ni). Podíváme se také na partie velkých Mistrů. 

Drtivá většina příkladů budou nové příklady, které jsem ještě nikdy nikde neuveřejnil.    

Cílem tohoto (a dalších tréninků o intuici) tréninku je ukázat vám, jak je intuice důležitá a mnohdy rozhodující. Kdy a jak ji používat. Uvidíte sami, kde je vaše intuice dobrá a kde/kdy ne. A naučím vás, že o intuici se můžete opřít jako o svého nejlepšího přítele. Mnoho silných šachistů používá intuici naprosto přirozeně a často dominuje v jejich partiích.    

Podíváme se na všechny fáze partie, kde je klíčová intuice, tedy nejenom na poziční intuici, ale i v taktice, dynamice, koncovkách atd. Prostě všude.

Všechny tréninky budou v úterý od 18,00 tedy:

1.díl      Intuice                         6.9. 2022
2.díl     Intuice                        13.9. 2022
3.díl     Intuice                        20.9. 2022
4.díl     Intuice                        27.9. 2022

Jde o čtyři díly za měsíc září/september v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase.

Online tréninky na měsíc září 2022 naleznete ZDE.

Online zahájení (září /september) 


Ještě nám chybí poslední díl v sicilské s 2.c3 a sice: 1.e4 c5 2.c3 Jf6!? Toto probereme hned v prvním díle. A tím uzavřeme za bílé figury první tah 1.e4!? z pozičního hlediska.

A jedeme dále a najedeme na nové zahájení a sice za černého. Čeká nás urychlený drak. Urychlenému draku se za cca rok až dva asi věnuji nejvíce. Chtěl bych toto zahájení tedy udělat za černého. Chtěl bych ale udělat jednu změnu nebude se probírat tolik variant, ale o to přibudou vzorové partie. Ale stále toho bude dost :-) Zachová se systém, kde budou dva soubory. Jeden klasický, druhý osekaný s více (vysvětlovacím) textem.

prvním díle bych vás chtěl seznámit s urychleným drakem. Povědět základní myšlenky a ukázat vzorové partie a motivy. Tedy stejně, jak tomu bylo, když jsme probírali KIDa za černého, kde jsme měli první díl na vzorové partie + motivy.

Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

19.díl     Pozičně 1.e4 c5 2.c3 Jf6!? (Alapin)                                                                  8.9. 2022
1.díl       Urychlený drak, seznámení se se zahájením, partie a motivy                 22.9. 2022

Online zahájení na měsíc září 2022 naleznete ZDE.

Jde o dva díly za měsíc září/september v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut. 
Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno, co se bude ukazovat na souboru chessbase. Soubory na chessbasi budou dva. Jeden klasický, kde budou převažovat varianty. Druhý pak bude obecné vysvětlení, kde bude málo variant, ale hodně vysvětlujícího textu. Druhý soubor slouží k tomu, aby se každý lépe orientoval ve variantách a pochopil z textu "o co běží".

Robert Cvek

Online tréninky na měsíc září 2022 naleznete ZDE.
Online zahájení na měsíc září 2022 naleznete ZDE.

0x 2803x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované