Šachová simultánka s Robertem Cvekem aneb pokračovatel Aljechina...

20.09.2022 06:03 | Domácí zprávy

V sobotu 17.9.2022 zavítal na úrodnou Hanou, konkrétně do Prosenic, šachový velmistr Robert Cvek. Shodou okolností tomu bude v roce 2023 80let, co do nedalekého Přerova v roce 1943 zavítal v rámci svého šachového turné mistr světa Alexandr Aljechin.

 - video se souhlasem TV Přerov publikováno na Robert a Petr šachy - 

Této se simultánky se zúčastnilo 27 šachových nadšenců od 11 do 81 let věku nejen z okolí, ale i Prahy, Brna, Vyškova a Bratislavy, takže akce měla punc mezinárodní simultánky. Akce se konala v příjemném prostředí sálu Obecního úřadu, kde organizátor připravil k nahlédnutí i malou retro výstavku na téma šachy. Bylo možné navštívit i krásné zdejší muzeum. Byla připravena i bohatá tombola.

Po slavnostním zahájení a předání krásných dárků pro velmistra a hráče z rukou pana Krause z Prahy byl proveden úvodní tah , který provedl na první šachovnici host akce, předseda muzejní komise pan ing.Otakar Dokoupil.

K překvapení všech přítomných i velmistra provedl tah pěšcem h2-h4 (dle slov hosta je to nejoblíbenější úvodní tah jeho ženy při partiích s vnoučaty). Začátek partie byl na této šachovnici zajímavý ... 

Maďarská hra

1.h4 Jf6,2.g3-g6,3.Sg2-Sg7,4.Jf3 0-0 ……atd., a tak bylo na velmistrovi, jak se s tím popasuje.

Následně se pak 23 hráčů a 2 hráčky (2 partie se kvůli onemocnění hrály online vs šachovnice) ponořily myšlenkami do svých partii s tím  jak uspět proti velmistrovi?Po více jak třech hodinách bojů na šachovnicích a náročném přemýšlení v různých podobách.....

skončila akce tímto výsledkem.......

24 výher , 2 remízy (Zdeněk Nedoma a Jiří Čala ) a jen jednou musel Robert Cvek kapitulovat s Bořivojem Novákem.

Text: Tomáš Klimecký, organizátor akce, foto Lenka Voráčová


Můj pohled (Robert Cvek):

Asi nejobtížnější okamžik celé akce nastal ráno, když jsem nemohl najít opasek. Nějak jsem zapomněl na to, že někdy je to třeba.

Nakonec pomohla žena a tak jsem mohl šťastně vyrazit s Tomášem na simultánku. Za chvíli jsme byli ve vesnici Prosenice. Každá vesnice má tu dobrou vlastnost, že je všechno blízko. "Tam je kostel, hned vedle je hospoda a kousek je muzeum a tam za barákem bydlím". Asi tak nějak mi přišel popis Prosenic, ale nutno přiznat, že v autě špatně slyším. Mohlo to být i jinak. Navíc Tomáš neoplývá češtinou, která by se dobře slyšela.

Místo na hraní bylo super. Stejně jako zubr, kterého jsem během chvíle otevřel a vyřídil. Musím Tomáše pochválit, protože organizačně to dal na jedna hvězda.

Pak přišli první šachisté a zahráli jsme si, popovídali. Za chvíli se začala místnost plnit. Byl jsem mile překvapen, kolik lidí přišlo.

Na začátku simultánky mě velmi mile překvapil pan Kraus z Prahy (zde na nss pod přezdívkou srdce), který rozdal spoustu pěkných dárků! To jsem snad ještě nikdy nezažil. 

A pak se mohlo jít do akce. Jak popisoval Tomáš, tak slavnostní výkop byl tah 1.h4! Je pravda, že jsem byl tázán na to, co se má hrát, ale netušil jsem, že to dopadne tak, jak to dopadlo, když jsem odvětil: "to je jedno". (Ps.: Měl jsem dojem, že ten pán je šachista).

A tak jsme hráli a hráli. Hrálo se mi dobře. Byl jsem přesně v té koncentraci, v jaké jsem potřeboval být. Jen mne trochu rozhodil Tomáš, který obsluhoval online. Protože dvě partie se přenášely online. Tomáš omylem udělal špatný tah a mně se vyplnila nejhorší (šachová) noční můra - že přijdu k partii a pozice stojí jinak. 

Byly to tvrdé boje. Kde dvě partie skončily remízou a jednu jsem prohrál, s panem Bořivojem Novákem - partii zde rozebírám. Hodně zajímavá partie byla ta poslední, kde jsem měl obtížnou a velmi zajímavou věžovku s panem Antonínem Továrkem. Mimochodem, s jeho tátou jsem měl doslova brutální partii, kde jsem se nakonec radoval, ale myslím si, že jsem stál na prohru. Obě partie byly asi nejzajímavější a kdybych se k nim někdy dostal, budu rád. Protože stárnu a nedokáži je přesně poskládat.


-
. kolo -

Akce byla skvělá. Doufám, že se všem líbilo a že se někdy v Prosenicích zase uvidíme. U šachovnice se zubrem.

RC 

10x 2707x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
srdce

Dobrý den všem šachovým nadšencům. Jako hráč mám velmi slabé úspěchy, ale jako fanoušek jsme velmi spokojen. Když byla šance jet na MČR do Ústi nad Labem a zúčastnit se doprovodného turnaje. Tam sem tam jel a jako fanoušek super akce a byla pro mě čest vidět š pičkové hráče. Turnaj se mi líbil a supert raut na konec pro všechny hráče . K de sem se chvíli bavil i se svým oblíbeným šachistou panem Navarou. Další akce v Praze Suchdol, kterou sem si nenechal ujít byla 12.9.2022  simultánka s panem Navarou= to byla další šachová paráda. H ned další akce 17.9.2022 v Prosenici u Přerova, simultánka s panem Robertem Cvekem= to byl šachový ráj. Poprvé jsem ho viděl na živo= pro mě další šachová osobnost, které si vážím. Pan Robert je charismatický šachový virtuóz. O této akci se ještě zmíním samostatně. A nakonec  turnaj v rapidu v Písku 24.9.2022. Dobře organizovaný turnaj, kde zase pro mě byl největší zážitek= když sem si chvíli povídal s panem Jansou. Opravdu výborný člověk, šachista, mistr světa. V jeho letech hats off jakou má výkonost jako hráč. Přeji mu dalších spoustu let v šachovém kolosu a hlavně pevné zdraví. Toto jsou šachy, ktere mám rád. Já jezdím na turnaje ne kvůli cenam, ale pro šachové zážitky . V tomto jsou šachy nádherným uměleckým sportem. Šachu zdar. P.Kraus

+0 /-0 | 26.09.2022 15:33

sarmatam
....ta volééé nééé ? ....sem stratil dámu ....a bum ! bum ! ...dal jsem po haluzi mat ....plus sto bodů....okej ..jeduuu dááál :-) .....
+0 /-0 | 24.09.2022 00:36

sarmatam
....dooobréééé s kooooréééé mááám ,,,,prohrálll jsem fšechnooooo....oooo ? ....no nic du hrááát dááál .... mámm tam nšco kolem litru .....a jajajajjjjjj ....SAKRA ! ..... si připadááám jak pitomec..... :-) ...
+0 /-0 | 24.09.2022 00:29

sarmatam
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 23.09.2022 23:30

sarmatam
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 23.09.2022 22:55

Robert Cvek

JIří Kadlec: děkuji :-)

hejdic: děkuji :-) Jj, bylo to super

ciki333: Jak píše Tomáš. Rozhodně bych byl nerad, aby to vyznělo, že se chci nějak srovnávat s A.A.A. který byl tak asi 100x silnější než já. Ale potěšilo mne, když jsem slyšel, že jsem druhý po velkém Aljechinovi, kdo tam hrál simultánku.

+2 /-0 | 21.09.2022 08:08

Tomáš Klimecký
to ciki33 , špatně jste si to vyložil......název má být chápán tak že Robert Cvek je pokračovatelem v simultánkách ve městě a okolí kde žiju a organizuji šachový život.To skoro 80 lité výročí byla taková souhra náhod... od té doby se tady opravdu tak nic šachové takhle velkého nedělo.Robert i já se šachově velkému Aljechinovy rovnat nemůžeme a uznáváme ho . Ten název článku byl můj nápad a připadalo mne to zajímavé Robert přidal jen své postřehy z akce.
+1 /-0 | 20.09.2022 18:39

hejdic

Hezká akce. příště zkusím si zahrát!

+1 /-0 | 20.09.2022 17:26

ciki333

Pane Cveku, blahopřeji ke skvělému výkonu v simultánce. Nicméně zarazila mne jedna poznámka: "pokračovatel Aljechina?!" Požíváte mou úctu, ale trocha skromnosti by neuškodila.

Aljechin byl jedinečný originál a Kasparov pouhý plagiátor. Vaše herní síla při vší úctě, Roberte, leží níže...

 

 

+0 /-0 | 20.09.2022 16:54

Jiří Kadlec

Moc pěkná akce, článek, videjko i fotky a na počest  pana Nováka, jediného vítěze nad velmistrem Cvekem i zajímavá partie. yes

+1 /-0 | 20.09.2022 14:34