Rozhovor s Viktorem Lázničkou

02.09.2020 03:00 | Zprávy

Mám pro vás dnes rozhovor s Viktorem Lázničkou. Věděli jste, že Viktor nebude hrát za Nový Bor, ale za Pardubice? Víte co pro Viktora znamenaly šachy dříve a dnes? Aktuální rozhovor pro šachové fanoušky.

Ahoj Viktore, jak se máš, jak se Ti vede?

Dobře se mám a stále lépe. 

Kde nyní žiješ?

Tak různě, převážně v Krkonoších, blízko krásné přírody. Zatím nic trvalého nemám.

Určitě hodně šachistů zajímá zda trénuješ šachy, respektive jaký máš nyní vztah k šachům? Naplňují Tě šachy?

Občas sleduju nějaké turnaje na internetu, jinak věnuji čas šachu především na turnajích, přípravě zahájení a samotné hře, jinak je moje příprava spíš na psychické úrovni. 

Baví mě zejména soutěže družstev, kde je zpravidla výborná atmosféra. Jinak dlouhodobě pro mě bylo hraní klasických turnajů spojeno se stresem, velmi mě během turnajů omezovaly, nyní už snad méně, myšlenky na elo, cenový fond, umístění atd. Což člověku bere hodně energie a turnaj si pak neužívá a tedy šachy jej příliš nenaplňují, snad se to nyní mění a jsem během turnajů víc uvolněný.

A naplňovaly Tě šachy někdy v minulosti? A proč jsi v minulosti opustil kariéru borce 2700+ ?

Ve skutečnosti jsem měl v šachu asi vždy nevhodnou motivaci, jako touha po slávě, po penězích, elu, úspěchu a s takovou motivací se vše jednou zbortí, když člověk aspoň trochu prozře. Zřejmě proto jsem i ztratil motivaci po dosažení 2700, což byl i asi můj sen, když jsem byl malý. Šachy jsem měl a mám rád, jenže turnaje pro mě byly velké stresy a kolem tak 23 jsem si definitivně uvědomil, že to, jak žiju mě nedělá šťastným, ba naopak. A od té doby, či již nějakou dobu před tím, jsem se začal pídit po tom, jaké jsou příčiny mého neradostného života. Do řekněme těch 23 let byly pro mě šachy vše, pak postupně ztrácely na významu. 

Chceš se do budoucna živit šachem? Nebo přemýšlíš o jiné práci? 

Příjem z šachu je pro mě poměrně snadný, aniž bych musel hrát hodně, proto to asi tak nějakou dobu zůstane. Nějaké myšlenky, že bych mohl dělat něco jiného tu byly, ale myslím, že už jsou zase fuč. 

Studuješ nějakou školu? Vím, že jsi toho už zvládl hodně. Kolik VŠ jsi zvládl a kolik máš titulů? :-)

Nestuduji. Už bylo dost studia, asi 10 let. Dokončil jsem 3 vysokoškolská studia. Nyní je na čase žít.   

V poslední době máš image "přírodních lidí", jaký máš vlastně vztah k přírodě? V co věříš? Jaká je Tvé nešachová cesta?

Příroda je pro mě velkou učitelkou. Návrat k přirozenosti hlásám kudy kráčím. V tom spatřuji cestu ke štěstí a radosti. Lidé mohou mít spoustu materiálních statků, přetvařovat se, jak jsou šťastni ve svých životech. Ale hlouběji ve svém nitru cítí velkou prázdnotu a utrpení. I já jsem vedl takový život, naštěstí jsem mu dal asi v těch 23 letech sbohem. A stále více chápu a zakouším, že život může být jedna velká neustálá radost, která není závislá na ničem vnějším, skutečná radost a štěstí v životě pramení z našeho nitra, z toho v jakém stavu je naše duše, co cítíme, jak smýšlíme. Naše společnost to však nechápe, je doslova chorá. Chorá zejména tím, že lidi nejsou sami sebou, ale pořád si na něco hrajou. O tom bych mohl psát dlouze, v tomto duchu vedu svůj život poslední roky.

Jen doplním, že na otázku v co věřím, bych uvedl, že nevěřím v nic, každá víra je zavádějící. Vycházím z vlastní zkušenosti, která mě vede k tomu, že v životě jediné, co má smysl je láska, a vím, že skrze meditaci se člověk může stát vědomější, pochopit, jak je ovládaný svou myslí, svým egem, tedy poznat pravdu. A tím uvědomováním roste jeho láskyplnost. Ve zkratce, láska, pravda, meditace.  

Slyšel jsem, že budeš hrát extraligu za "rodné" Pardubice, je to tak? 

Ano, s Borem jsem se nedomluvil na podmínkách a taky už jsem cítil, že je čas na změnu.  

Nyní jsi hrál na MČR mužů v Plzni. Jak hodnotíš svoji hru? Jsi spokojen se stříbrem?

Měl jsem dost energie a proto si myslím, že i moje hra byla dobrá a energická. Chyby se nikomu nevyhnou, avšak, když se člověk cítí dobře, udělá jich méně než soupeř a to pak i rozhoduje o úspěchu. Se 2. místem jsem spokojený, třebaže jsem v průběhu pomýšlel i na titul.
Jakou šachovou a nešachovou knihu bys doporučil? Co nyní čteš?

Těžko říct, určitě jich je spousta dobrých, moc to poslední dobou nesleduji, ale třeba od Gelfanda něco.  

Nešachového doporučím cokoli od Osha, indického mystika minulého století.

Kdy a kde Tě uvidíme na dalších šachových akcích?

Pokud nezruší chorvatskou ligu koncem září, tak tam. Pokud bude řecká liga koncem října, tak tam. Ale je dost možné, že obojí neproběhne. Jinak v extralize. 

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho hvězd na nebi
Robert Cvek
- fotky: archív nss.cz
6x 7212x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan

Osho, o kterém se Láznička zmínil, je opravdový poklad. To vás může vytáhnout z nejhorších sraček, ve kterých mnozí žijete. Pro šťastné otroky to ale není. Osho je pro lidi, kteří nadevše milují svobodu.

+0 /-0 | 02.09.2020 22:23

ciki333

Viktor Láznička učinil mistrovský tah, když přestoupil z 1. Novoborský šachový klub do GASCO Pardubice. Firma AVE, hlavní sponzor novoborských šachistů, čelí v současné době podezření ze stamiliónových podvodů. Ekonomická budoucnost "odpadářského giganta" je tedy nejistá. Celá kauza viz:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/male-mesto-podezira-skladkovou-firmu-z-podvodu-jde-o-stamiliony-113407

Nechci předbíhat vývoj událostí, ale pokud firma AVE soudní při prohraje, 1. Novoborský šachový klub uslyší "do roka a do dne" zvonit umíráček. Nebyly by v extralize koneckonců první ani poslední, komu se něco podobného přihodilo. Oddíl saturovaný žoldáky zvučných jmen (Pentala, Bartel, Shirov...) je jakousi výkladní skříní Romana Mužíka, ukojením jeho nabubřelého ega. Mnohamilionová roční režie snobského klubu by nevadila za předpokladu, že by tam Mgr. Mužík cpal výhradně své peníze. Evidentně tomu tak ale není, neb se jedná o peníze ukradené občanům města Čáslav (viz. link). Na závěr si dovolím parafrázovat hlášku feldkuráta Katze (za něj dosaďme novoborské hochy):" To se nám to hoduje za kradené peníze."

+0 /-0 | 02.09.2020 17:53

pushtaq
Dejte sem alespoň jedno aktuální Viktorovo foto, ať čtenář vidí, jak jeho návrat k přírodě vypadá :-) A opravte si hrubku v úvodníku.
+0 /-0 | 02.09.2020 17:29

MaX

Každý si tím prošel, než se našel. Jak přijde rodina, práce a druhá dovolená v Jugoslavii, tak by bylo fajn ten rozhovor zopakovat.

+0 /-0 | 02.09.2020 09:44

Agent Voňavka

Chlast, gembl, 2700, víra, sekta, svatba, rozvod, prána, potkani, 2.místo na MČR. To jest život Viktora Lázničky ve zkratce. Co bude dál?

+0 /-0 | 02.09.2020 09:02

Vladimír Štěch
myslim, ze by stacilo, aby si nasel zenskou a ta by ho co se tyce vzhledu srovnala do late :D jinak ale za me je dulezite co clovek predvede na sachnovici a ne jak se oblika nebo vypada a Viktor ma svatou pravdu, ze clovek musi byt hlavne sam se sebou a svym zivotem spokojeny a stastny :) takze pekny rozhovor s nim, tleskam a dekuji :)
+0 /-0 | 02.09.2020 08:36