Rozhovor s trenérem stříbrného indického družstva

18.09.2022 06:00 | Zprávy

Šachová olympiáda skončila, přesto stránky chess.com přinesly už druhý zajímavý rozhovor, který vám dnes volně překládáme. Je to rozhovor s GM Rameshem, který vedl stříbrné indické družstvo s názvem Indie 2.

GM R.B. Ramesh je jméno celosvětově uznávané v šachové komunitě díky své pověsti šachového trenéra. V průběhu let pomohl mnoha šachistům získat tituly a zajistit medaile na mezinárodní úrovni. Je jediným indickým trenérem, který získal dvě bronzové medaile na šachové olympiádě. V rozhovoru pro Chess.com India se indický trenér podělil o své zkušenosti s s týmem Indie 2.

Ramesh začal svou trenérskou kariéru poměrně brzy a je s tím spojena historie.


"Svou trenérskou kariéru jsem začal v roce 1998. Bylo mi 22 let a pozvala mě indická šachová federace. Tehdy byl sekretářem pan Ummer Koya a zeptal se mě, jestli bych neměl zájem být trenérem indického juniorského týmu na asijském juniorském šampionátu v Íránu. Tejas Bakre a Vijayalakshmi Subbaraman vyhráli chlapecký a dívčí titul – ne kvůli mému tréninku nebo tak něco, ale protože jsem tam prostě byl. To bylo poprvé, co jsem dostal roli trenéra."

"Ihned po návratu z Íránu jsem byl požádán rodiči Aarthie Ramaswamy, zda bych neměl zájem s ní pracovat. Tehdy koncept trenéra ještě nebyl – byl velmi neformální. Hrát partie, ukazovat nějaké pozice a tak dále. Tak jsem s ní začal pracovat. Příští rok vyhrála mistrovství světa do 18 let ve Španělsku. Byla nasazená jako třináctá a neměla mít šanci na vítězství.

Po skvělém výsledku Aarthieho začal Ramesh dostávat mnoho nabídek na koučování od jiných hráčů a to znamenalo začátek jeho trenérské kariéry. Rozhodnutí proměnit se v profesionálního trenéra přišlo o pár let později.

"Nebylo to jednodenní rozhodnutí. Někteří z mých studentů se během krátké doby začali stávat národními šampiony, mezinárodními mistry a velmistry. Bylo mi čím dál jasnější, že jsem úspěšnější jako trenér než hráč. Také mě bavilo více trénovat než hrát, hraní bylo čím dál více stresující a začal jsem věnovat více času prácí s ostatními hráči."

"V roce 2008 jsem opustil svou práci v Indian Oil Corporation a také odešel ze šachu ve věku 32 let. My [R.B. Ramesh a jeho žena Aarthie Ramaswamy] jsme založili Chess Gurukul v Chennai."


"Miloval jsem učení šachu malých děti. Tato zkušenost je mému srdci blízká. Chtěl jsem položit pevný základ v myslích malých dětí. Cesta stát se lepším hráčem by měla být příjemná. Chtěl jsem je naučit, že se musí samy učit. Neměly by se příliš spoléhat na trenéry a myslet si, že ostatní z nich udělají lepšího hráče. Mělo by být jasné, že musí hodně pracovat a zodpovídat za svůj šachový růst.“

Když se ho zeptali, co se mu na koučování hodně líbilo: „Obecně je to čest a privilegium a skvělá příležitost mít možnost ovlivňovat a být součástí individuální šachové cesty v průběhu let a formovat je správným způsobem. "

Práce s Praggnanandhou

Ramesh začal pracovat s GM R Praggnanandhaaou, když bylo zázračnému dítěti téměř 8 let. Byl již národním šampionem U-7 a mistrem světa U-8. V té době byla jeho sestra IM Vaishali R silnější a byla mistryní světa U-12 dívek.


"Od prvního dne bylo jasné, že Pragg a Vaishali jsou talentovaní na šachy. Co mě zarazilo, byla jejich zemitá pokorná povaha. Úspěch jim nevlezl do hlavy. Viděl jsem, jak mnoho dětem leze úspěch do hlavy. Oni byli ochotni extrémně tvrdě pracovat. Nepřišli s myšlenkami jako: ,Ach, Ramesh je dobrý trenér a udělá ze mě mistra světa.'Mnoho dětí ke mně takto přichází, věděli, že na nich záleží nejvíc"

(RC - přesně toto co píše Ramesh také vyznávám)

"Mnoho studentů za mnou přichází a říká, že pracují 8 hodin denně nebo 10 hodin denně. Myslí si, že tvrdě pracují. Ale cítím, že tvrdá práce není jen o množství hodin, které investují do šachu, ale také o kvalitě času. "


"Pragg není z proher příliš smutný. Má schopnost rychle se otřepat z proher a to je něco, co obdivuji."

Na otázku, jak Pragg tuto dovednost rozvinul, Ramesh sdělil, že věnuje velkou pozornost mentálnímu aspektu tohoto sportu. "Jsem mezi svými studenty velmi oblíbený pro své rady a dlouhé přednášky." Zdůrazňuje zaměření na související učení a směřování k pokroku, aniž by ztratil ze zřetele případné dlouhodobé cíle.


Když už mluvíme o měnících se časech, Ramesh řekl, že za posledních pět let se toho hodně změnilo. "Během pandemie se všechny koučovací úkoly přesunuly do online světa. Počet studentů se zvýšil s tím, jak se zvýšila schopnost oslovit mnoho studentů, ale také jsem cítil, že kvalita drasticky klesá. Interakce se studentem nebyla osobní a nebylo možné být efektivní jako trenér online ve srovnání s osobním tréninkem. Cítím, že jsem efektivnější jako osobní trenér než online trenér. Hráči jsou stále silnější, zejména Praggnanandhaa a GM Aravindh Chithambaram, se kterými jsem pracoval mnoho let. Hráči vyžadují můj čas a pozornost a jsou tu i mladší děti. Takže takové žonglování mezi mnoha studenty bylo těžké."

"Koučování je vyvíjející se proces. Nikdy nejsme stejní jako jednotlivci, neustále se měníme k lepšímu nebo horšímu. Po několika desetiletích práce trenéra mám pocit, že roli psychologie trenéři po celém světě drasticky podcenili." Chci se na to více zaměřit spolu s technickými aspekty hry. Pokud něco brání jedinci učit se věci, je třeba tyto problémy řešit.“

(R.Cvek - moje řeč)

Indie 2
V souladu s předpisy může hostitelská země postavit další tým v otevřené a ženské části. Indie tak nasadila do každé akce druhý tým. Celoindická šachová federace stanovila jasná pravidla, jak budou vybírat hráče do týmu. Při rozhodování o týmu se pro výběr pěti hráčů bral průměrný tříměsíční rating.

"Když jsem byl v Reykjavíku s Praggem na Reykjavik Open, oslovilo mě AICF, abych byl trenérem druhého týmu. Ochotně jsem souhlasil!"


V průběhu let byly vyzkoušeny různé metody výběru. Pro tuto událost se AICF rozhodla, že nejlepších pět hodnocených hráčů země bude reprezentovat Indii na šachové olympiádě . Hodnocení je odrazem síly hráčů v daném okamžiku. Při výběru týmu byl před olympiádou vzat v úvahu tříměsíční ratingový průměr.

"Je velmi důležité, aby byla zavedena pravidla, aby politika nepřebírala klíčové aspekty, jako je například to, kdo bude reprezentovat zemi. Důležitá jsou dobře stanovená a transparentní pravidla. Jsem hrdý, že AICF má taková transparentní pravidla na místě. 


Koučování Indie 2

"V Chennai byly dva tréninkové kempy. Praggnanandhaa, GM Raunak Sadhwani a GM Baskaran Adhiban se zúčastnili prvního . GM Nihal Sarin se k nám připojila na druhý kemp. GM Gukesh D se nemohl připojit , protože měl nějaké jiné závazky. Gukeshe jsem před akcí nemohl poznat, v případě Nihala jsem ho začal poznávat přes kemp."

"V prvním kempu jsme pracovali na výpočtech a psychologických aspektech. Raunak byl dobrý s výpočty, ale spoléhal se více na intuici než na zacházení do detailů. Cítil jsem, že v Raunakově celkové síle by mohl být rozdíl."

"Má smysl spoléhat se na intuici ve složitých pozicích, kde není možné počítat nebo když máte nedostatek času. Když máte čas a pozice je rozumně v mezích vašich analytických schopností, má smysl jít do detailů."

"Nihal a Adhiban měli nějaké drobné problémy. Nihal je extrémně silný hráč, ale jeho rating poslední rok stagnoval. Měl také tendenci remizovat proti hráčům s nižším hodnocením. Adhiban klesl z 2700 na 2598 v posledních letech a také procházel těžkou fází. Pro trenéra to byla zajímavá výzva a příležitost změnit životy hráčů, kteří se snaží o comeback."

"Před naším prvním kempem jsem mluvil s Adhibanem na Reykjavik Open. Požádal jsem ho, aby přehodnotil a přepracoval své priority a závazky. Během kempu jsem byl překvapen, když řekl, že přestal používat sociální média. Bylo povzbudivé vědět, že je ochoten ve svém životě přinést nějaké oběti pro své šachové zlepšení. Vždy rád pracuji s takovými hráči, kteří jsou ochotni změnit sami sebe . S oběma kempy jsem byl velmi spokojený!"

Ramesh shrnul kritické aspekty hráčů takto:

Gukesh: Sebevědomí, odvážná hra, riskantní přístup, úzký úvodní repertoár, dobře brání v těžkých pozicích a zajímavý time management.
Nihal: Velmi stabilní a solidní, ne široký repertoár, spolehlivý, málo riskující, zajímavý time management.
Pragg: Dokáže hrát jakoukoli pozici, má univerzální styl, široký repertoár.
Raunak: Solidní repertoár, může být víc odvážný s bílými [vyhrál proti Dominguezovi a Nisipeanu], může být velmi agresivní [což vyhovuje jeho stylu lépe než Berlín, ve kterém hraje], velmi emotivní [pokud získá lepší kontrolu nad zvládání emocí, může se velmi brzy dostat opravdu vysoko]
Adhiban: široký repertoár a velmi optimistický.


"Za prvé, Gukesh během celé akce pracoval sám . Chtěl své vlastní soukromí, které jsme všichni respektovali. Zpočátku jsem měl určité obavy, protože neměl moc zkušeností na úrovni 2700+. Nebyli jsme si tedy jisti, jak to dopadne. Ale vzal na sebe zodpovědnost. Řekl: „Raději bych hrál dál první stůl .Ukázal světu, že si poradí se všemi úrovněmi hráčů, když porazil GM Fabiano Caruana .Jsem za něj velmi šťastný!"

"Požádali jsme vedení hotelu, aby nám poskytlo více stolů v místnosti. Všichni ostatní hráči se shromáždili v našem pokoji od 9:30 do 10:00. Zvláštní zmínku bychom měli věnovat GM Stany G.A. a GM Arjunu Kalyanovi, kteří během turnaje opravdu tvrdě pracovali. Jakmile bylo známé nasazení soupeřů, probírali jsme možná zahájení na každé desce a rozdělili si práci. Navíc se přidal i ten, kdo ten den nehrál a pomohl nám s přípravami. Měli jsme čtyři pomocníky, kteří pomáhali čtyřem hráčům, aby bylo možné pokrýt spoustu moností. Zajistili jsme, aby byli všichni dobře připraveni."

Ramesh řekl, že Nihal a Raunak měli tendenci chodit spát velmi pozdě, vstávat pozdě a vynechávat snídani. V noci hráli hodně šachy, během toho vyhráli spoustu online turnajů, ale tato událost vyžadovala jiný druh rutiny. Vzhledem k harmonogramu turnaje, zejména v posledním kole, cítil, že změna by mohla týmu udělat hodně dobře. Oběma poradil, aby během tábora pomalu změnili svůj spánkový cyklus, aby byli odpočinutí na partie.

K rozpracování tématu dodal: "Je jim ke cti, že oba poslechli. Nihal chodila zpočátku spát ve 3 nebo 4 hodiny ráno, ale postupně začala chodit i na snídaně. Jsem opravdu rád, že to byli Nihal a Raunak, kteří vyhráli své partie s bílými figurkami ve finálovém kole, které začalo v 10 hodin ráno."

Ramesh věřil, že týmové propojení je nanejvýš důležité. "Všichni v týmu k sobě měli velmi blízko a důvěřovali si. Hráči také po zápasech hráli stolní tenis. Chodili jsme spolu na večeři a poté jsme měli týmovou schůzi."

Před turnajem měl Ramesh pocit, že tým má dobrou šanci získat medaili. "Není to tak, že když jeden hráč hraje dobře, získáme zlato. Musí to být kolektivní práce. Nějaké vyjímečné výsleky jaké měl Gukesh týmu pomůžou, ale nakonec stejně rozhodně celý tým. Každý musí přispět a hrát za naše sny. Neřekl bych, že jsme věděli, že získáme zlato. To byloasi zbožné přání. Ale hráči předváděli dobré výkony, a pokud každý dokáže zvýšit svou úroveň během turnaje, medaile byla určitě možná."

 Když Ramesh mluvil o tom, co ho po celou dobu akce drželo v chodu, prozradil, že chodil ráno do posilovny a obvykle si udělal čas na meditaci.

"Snažil jsem se během akce zůstat v klidu. Hráčům pomáhá, že pro ně po celou dobu akce někdo je. Je to psychologická záležitost. Jsou to mladí hráči a nemají moc zkušeností s hraním na týmových akcích. Je důležité, abychom se nenechali unést tím, co se děje na ostatních šachovnicích To je také něco, o čem jsme diskutovali. Moje rada hráčům byla, aby se soustředili jen na své vlastní partie"

Prohra proti Arménii a Gukeshova prohra proti Abdusattarovovi


"Prohra proti Arménii byla neočekávaná, protože jsme vyhořeli na třetí a čtvrté desce. Bylo to těžké, ale měli jsme dostatek času na zotavení, protože jsme měli ještě několik kol do konce. Toho času jsme dobře využili a získali  zpět naši důvěru."

"Řekli jsme si: buď se můžeme vzdát naděje, nebo zvýšit bojovnost  a makat do posledních zbytků sil. Řekl jsem hráčům, že je to naše volba a nemůžeme to zabalit. Všichni se statečně zvedli. Jsem na ně velmi hrdý!"

Ramesh okomentoval kritickou partii mezi Gukeshem a GM Nodirbekem Abdusattorovem . "Remíza nám mohla zajistit náskok před ostatními. Byli bychom před Uzbekistánem. Všichni jsme byli naštvaní, ale ráno nás čekalo další kolo. Nebyl čas na truchlení a bylo pro nás důležité, abychom se nevzdali a hráli na maximum, jenom tak jsme měli nějakou šanci na medaili."


Podpora Viswanathana Ananda
"Po remíze proti Uzbekistánu nás generální ředitel Viswanathan Anand informoval nám pomohl tím, že šel hráče motivovat. Nejprve se setkal s Gukeshem a promluvil s ním. Později jsme se s ním všichni setkali a krátce diskutovali. Všichni v týmu byli po setkání velmi motivovaní." Anand!

"Bylo velmi důležité, abychom nepropadli panice. Německo bylo nasazeno výše než my. Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Ale když budeme hrát dobře, věděli jsme, že je můžeme porazit."

"Další den fantastický výsledek! Jak Raunak, tak Nihal hráli věrně svému stylu. Nihal svého soupeře postupně přehrával a Raunak hrál velmi okázalou hru a předvedl dobrou úvodní přípravu. Navíc jsme měli dvě solidní remízy Gukeshe a Pragga a zajistili si bronz."

Dvě bronzové medaile na šachových olympiádách. Jaké jsou některé věci, které GM Ramesh udělal správně?


Ramesh: "Není to, co jsem udělal správně. Medaili získali hráče. Náš úkol bylo udržet hráče v dobré formě, udržet jejich koncentraci v turnaji až do konce. Je velmi snadné vzdávat se, když jde do tuhého, nebo je snadné začít obviňovat někoho druhého. To se stává často. Pokud je v týmu hodně vnitřní politiky, mohlo by to být škodlivé. Prostor se těmto věcem nedával. Také jsem zajistil, aby hráči dodržovali zdravou rutinu a dobře spali."

5x 2742x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Jiří Kadlec

Moc pěkný rozhovor s vynikajícím trenérem, děkuji! yes

+0 /-0 | 19.09.2022 11:47

SiccoOne
Evidentne GM Ramesh je super trener, niekedy sa zo zveranca stane az manzelka :) Inak su prvym GM parom v Indii, ale Aarthie Ramaswamy sa uz sachom velmi nevenuje, kedze klesla postupne z urovne elo 2350 na 2074...
+0 /-0 | 18.09.2022 22:00

SiccoOne
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 18.09.2022 21:46

Paul

Zajímavý rozhovor, jeno chci upozornit, že i když se mluví o Indii 2 na olympijském openu,

tak Nihal Sarin je muž (junior)

 

+0 /-0 | 18.09.2022 16:24

Pavel Ch

yes

+0 /-0 | 18.09.2022 13:09