Robert James „Bobby“ Fischer ve vyprávěních Roberta Cveka

14.09.2021 06:00 | Zprávy

Když zavřete oči a představíte si Bobbyho Fischera co vás napadne jako první? Když si otevřete tento článek, pak v něm najdete video reportáž, kde Robert Cvek bude vyprávět o Bobbym . Možná po tomto vyprávění, vás napadne něco z tohoto vyprávění.

 Víte proč uměl Bobby Fischer dobře rusky? Proč ve své době byli ruští hráči nejlepší na světě? Kdo mohl být největším šachovým přítelem Bobbyho Fischera?  Který český hráč měl nejlepší výsledky právě s touto šachovou legendou? 

A ta nejtěžší otázka na závěr! Bylo správné, že Bobby Fischer odešel na vrcholu své šachové kariéry a nebo je to škoda? 

Napište vaše názory do komentářů. A buďte tím, kdo bude psát tento článek. Tento článek nemusí skončit poslední větou a posledním odstavcem. Zkuste pokračovat a třeba napište co vás doopravdy napadne, když zavřete oči a řeknete si v duchu jen sami pro sebe jméno: Robert James Fischer!?


A pro pobavení. Našel jsem čtyři roky staré video na Youtube, kde se fanoušků ptáme na to, jaké jméno by nám na Youtube slušelo? Říkáme si zatím dočasně Robert a Petr šachy a to slovíčko dočasně jsme mysleli vážně. Prostě to bylo takové nouzové řešení a nakonec víte jak to dopadlo. Ale mohli jsme se jmenova například takto: 

czechchess, ŠACH-MAT, Po stopách Capablancy, Šachy - taktika a dovednosti, Pat a Mat hrajou šachy, Chesslife, Hra Králů, Chess R&P, Šachová mágie, Šachové hrátky, Budoucí Šachy, Šachování, Moravský Gambit, Česká šachová akademie, Veža na D7, Na 64 polích, Šachová školička, Šachový experti, ŠACHY LEHCE - DALŠÍ LEKCE, Liga šachu, Šachové rozbory,Šachy hrou, Šachová škola Petra a Roberta, Czechmate, Abeceda šachových mistrů, Černobílá strategie, Magický svět Šachu na dosah, Zlatå strategie šachu, Šachy pod pokličkou, Šachy nás moc baví!, ŠACHY POD LUPOU, Šachy jako terapie, MoravianChessBrothers, Šach je kus našeho života, černobílí kouzelníci....

Ale my si tenkrát vybrali Robert a Petr šachy. Chtěli jsme by to bylo upřímné a aby náš název říkal přesně o čem tento projekt bude. Za ty roky, už nám tento název přijde přirozený a občas to zkrátíme na RP šachy. Stále za tu dobu jsme ti stejní kluci, co si tenkrát sedli před kameru a řekli si, že přiblížíme šachy fanouškům a ukážeme jim, jak je tato hra krásnou hrou. Zní to neuvěřitelně, ale začínali jsme na primitivních web kamerách, na primitivních programech, se zabudovaným mikrofonem, na starých počítačích, kde chladič nechladil a jenom rušil a přitom jsme tenkrát věřili, že to co děláme, to má smysl.  

Dnes oslovujeme  desetitisíce šachistů měsíčně, máme tisíce fanoušků na facebooku a na Youtube sníme o dalších metách. Ne, toto není vychloubání. Toto je obrovské poděkování našim fanouškům! 

Protože tento sen můžeme prožívat jenom díky vám! Každý váš lajk, každé přečtení těchto stránek, každý komentář, každý odběr, každé členství, každý nákup u nás na e-shopu a každá minuta vašeho života, kterou nám dáváte je neskutečnou energií, která nás žene stále v před! 

Věřím, že i z tohoto videa to jde vidět! 


Děkujeme!

Robert a Petr šachy

15x 2056x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat
15.09.2021 04:22 | lykan

HvW: Jo jasně, být aktivní v noci je ten největší zločin. smiley Já bych naopak nenechal svoje dítě dopoledne toulat se bůhvíkde. Dnes už naštěstí máme alternativy, jako waldorfské a jiné školy.

14.09.2021 19:50 | HumphreyvanWeiden

@ lykan: Proti gustu žádný dišputát! Osobně jsem ale rád za svoje rodiče, kteří do mě nehustili politiku a nenechali mě toulat se po nocích bůhvíkde. 

14.09.2021 18:27 | lykan

Umělečtí a jiní géniové bývají ve svém oboru oslavováni mj. za nekonvenční inovativní přístup. Za to, že uvažují jinak, než stádo. Když stejně postupují i v osobním životě, stádo je vnímá jako výstřední podivíny.

 

HvW: Způsob, jakým většina dětí tráví čas, je sice "normální", ale z části úplně na hovno. V mém dětství bych raději vyměnil spoustu zmařeného času ve špatném vzdělávacím systému za to Fischerovo vysedávání v šachových klubech.

14.09.2021 17:01 | HumphreyvanWeiden

Dost se zapomíná na to, jaké měl Fischer dětství. Matka byla levicová progresivistka, která do dětí od mala vtloukala politiku. A proto taky Fischer nenáviděl komunisty. Navíc se o něj starala spíš sestra než matka. Taky není normální, když 14leté dítě tráví noci v šachových klubech. To se na něm muselo moc podepsat. Ten antisemitismus není hezký, ale on měl moc těžký život.

14.09.2021 16:52 | Pavel Ch

ciki, ad Izrael:

dík, zrovna včera jsem potkal Izraelce, na Polském hřebeni, nabízel jsem mu společně na Vých. Vysokou 2429mnm. Natolik jsme si rozuměli, že vím, že měl obavu a já že cesta pro normální turisty, na to odpověděl, že pro normální našince či pro mne, on raději pokračuje dál dolů na Slezský dom.

---

K tématu: Je škoda, že Bobby předčasně skončil, nebyl za zenitem nebo na jeho kraji, ale větší škoda by byla, kdyby šachy nehrál vůvec. 

 "Správné" tomu slovu bych se vyhnul, fanoušci řeknou, že to nebylo správné (z jejich pohledu), spíše, že to nebylo dobře. Ovšem, bylo to jeho rozhodnutí, které pokládal v té chvíli za správné.

A už  dávno se říká a psal jsem to, že pomohl  A.Karpovovi i pak Garrimu  a dalším, k penězům, které si "vystávkoval". Vystávkoval pro následovníky, že  šachisty je třeba na turnajích o levely lépe platit než tomu bylo dříve.     

14.09.2021 15:34 | ciki333

14.09.2021 15:32 | Pavel Ch

yes

Izrael forever!

14.09.2021 15:33 | Pavel Ch

ciki: Česká republika má daleko lepší vztahy s Izraelci než tzv. "západní demokratická Evropa", četl jsem mnoho tezí, proč tomu na západě tak je.

 Je potřeba toho využít až zas budou czech flagČeši nálepkováni ze západu jako rasisté. 

14.09.2021 15:26 | ciki333

Vyhrocená nenávist Fischera vůči židovskému etniku, nemusela být nutně projevem duševní choroby. Antisemitismus se vine lidskými dějinami jako červená nit a jen ztěží lze kupříkladu všechny nacistické potentáty považovat za blázny. Jen podotknu, osobně si Izraelitů nesmírně vážím. Je to jediný národ, který nebojácně a s odhodláním čelí přesile kozomrdů. Pokud situace vyžaduje rázný zákrok, neváhají střílet. Na rozdíl od zdegenerované Evropy napřed konají a až následně řeší lidská práva...

14.09.2021 14:36 | Robert Cvek

Magiland: Bobby byl (duševně) nemocný. Právě šachy ho držely v duševní "rovnováze". Ty jeho výroky z pozdější doby, jsou výroky hodně nemocného člověka. ciki333: normální člověk neexistuje :-) Co nebo kdo je normální člověk? A jak je správné využít čas? Sedět v hospodě, dívat se na TV, číst knihy? Nebo hrát šachy? Každý má svůj život. PK Martin: Každý má nějaký problém. Pokud někdo dělá něco vrcholově, je to nálož a může vybuchnout, obzvláště pokud to je zápřah na nervovou soustavu. Jinak Steinitz nebyl duševně nemocný. Rubinstein byl svéráz, ale hodně moc ho postihla ww1. Morphy a Fischer zřejmě už měli dědičně předpoklady k duševní nemoci, otázka byla kdy se objeví.

14.09.2021 13:25 | ciki333

Každej z nás, kdo hraje šachy, je psychicky narušenej. Bez výjimky. "Normální" člověk netráví mraky hodin popotahováním dřevěných sošek po 64 černobílých polích.

14.09.2021 12:35 | Magiland

všechno, všechno bych u něho toleroval a všechny výstřelky bych mu odpustil ... a vzhlížel k němu jako k nepřekonatelnému šachovému geniovi. Ale s tím svým stále se rozvíjejícím a ke stáru zcela nepopiratelným antisemitismem mě úplně otrávil ... co je to platné když za šachovnicí genius ...

14.09.2021 10:11 | Krolop

Já bych tro viděl asi takto: Být psychicky narušeným není žádným předpokladem pro dobré osvojení a zvládnutí šachové hry. Na druhou stranu, není normální být, či stát se šachovým géniem.

14.09.2021 09:22 | Pavel Ch

ad  8:19 Petr Koutný

Petře, viděl bych to jinak.

 

Géniové svého oboru to byli, jenže příroda často někde dá a někde vezme.

Vzpomeň na romány, filmy o legendách,  geniálních malířích, spisovatelých, hudebnících....konce jejich života jsou také neslavné, někdy i celý život krom vlastní tvorbu.  

 U  vrcholových sportovců bývá problém, když se nechytnou ve svém sportu po skončení kariery (trenéři, manažeři, skauti, bafuňáři), tak také končej nezřídka neslavně a to bez ohledu kolik peněz si vydělali, prostě byli zvyklí jet na full-time a teď co.  Samozřejmě jen u některých.

 

Takže určitě nelze zobecňovat, že šachisté jsou tím výjimeční. Lepší příklady jsou poslední dva mistři světa, kteří se udržují i ve sportovní kondici, mají pohyb rádi (Viši psal, že chodil 4x týdně do posilky) a samozřejmě nemalo roli hrají i peníze, aby byli v klidu. A aby nemuseli řešit, mnohatýdnové/měsíční turnaje/zápasy sice fajn, ale jak se uživím, za co koupím lodní lístek - jako před +/-100 lety (jak uvádíš jména,  Bobby, později, ale ten se tak narodil a byl by takový, ať by dělal cokoliv).

14.09.2021 08:19 | Petr Koutný

Zajímavá otázka je na Youtube pod tímto videem od Martina. " Napadá mě jedna otázka. Když vezmu hráče zmiňované v posledních videích tedy Morphy, Steinitz, Rubinstein, Fischer, všichni mají jedno společné - trpěli duševní nemocí nebo měli min. velké psychické problémy. Je to dáno tou extrémní náročností šachu na činnost mozku, nebo tím že lidé s dispozicí narušené psychiky se věnují šachu, nebo je to jen náhoda? Díky za názor a za skvělá videa."

14.09.2021 07:08 | sarmatam

videjko SUPER,a gdo ho zkukne,tak bude vědět ,gdy obětovat, střelca,v drakovy ...jj.....aj o půlnoci,gdyš ho zbudíja :-)