Představujeme Nijat Abasov (2665) Pražský šachový festival 2021

13.06.2021 06:00 | Domácí zprávy

Dnes představím tohoto hráče a využiji jedné pěkné partie s Davidem Navarou. Bude určitě zajímavé sledovat jejich odvetu. Protože v této partii to bylo na jednu branku a to ještě v brance nebyl brankář.

Ne nadarmo Bolek Polívka v jednom filmu řekl: " Bez Bab" a ne nadarmo se říká, že Dáma by neměla chodit do hry moc brzy, protože pak může být taktickou slabinou. A né náhodou je David Navara nejlepší a už dnes i legendární český šachista. 


Bílý samozřejmě ví, že tahem Sg5 nevyhraje partii. Ale taky moc dobře ví, že Sb7 je nechráněná figurka a ta může být taktickou slabinou. Představte si tuto pozici bez této figurky a hned uvidíte dámské křídlo černého plné slabin. 


Přesně tak, Tah Jh4 je na první pohled jen výměna Sg5 za Sb7. Ale Sb7 je určitě pro černého důležitá figurka, která brání slabá bílá pole a bez něj? Bez něj to bude jiný příběh!


A pak už jen stačí vylepšovat figurky. Stačí věřit staré šachové pravdě, která říká něco o tom, že jedna špatná figurka bortí naše snahy o výhodu. David Navara tuto část partie zahraje neuvěřitelně. Dáma na a4 není žádná princezna, Jh4 není žádný Šemík a Vf1 není žádný Karlštejn. Při troše fantazie, co není může brzy být. 


Poslední obrázek a co nebylo, to se stalo. Taková pozice je snem každého šachisty. Rozdíl mezi aktivitou bílých figurek a neschopností černých figurek je přesně ten důvod, proč tato partie nepokračuje už moc dlouho.

Ano, byla to jasná práce. Možná proto mě bude zajímat jejich odveta. Oba dva hráči od té doby co se hrála tato partie, už ušli pořádný kus cesty a odveta může být hodně zajímavá. -
. kolo -
4x 1667x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
13.06.2021 14:51 | Pedro Morales

Proč debilní? videa RP jsou super!

13.06.2021 13:25 | sarmatam

co še ? :-)

13.06.2021 10:49 | Pedro Morales

Bude přímí přenos?