Šachové dostaveníčko v GRANDHOTELU po šedesáti letech

20.11.2007 08:00 | Turnaje

Poohlédneme-li se do historie šachu v Novém Boru, nalezneme poměrně dosti míst, kde hráči skládali svá "prkýnka" a hledali nejlepší tahy. Dle zatím dostupných materiálů se začínají psát první řádky historie ještě před II.sv

Poohlédneme-li se do historie šachu v Novém Boru, nalezneme poměrně dosti míst, kde hráči skládali svá "prkýnka" a hledali nejlepší tahy. Dle zatím dostupných materiálů se začínají psát první řádky historie ještě před II.světovou válkou v kavárně Schubert, nebo v současné době již zavřené restauraci Na poště. V letech války se boje samozřejmě přesunuly na jiná pole, na těch šachových zavládl klid.
V roce 1947 je klubová činnost obnovena a dvacetšest tehdejších členů nálézá nové útočiště - Grandhotel.

Bez jakých koliv myšlenek na historickou návaznost jsme se rozhodli uspořádat extraligové zápasy v posledně jmenovaném hotelu, v současnosti nazývaným GRANDHOTEL PRAŽÁK. Cílem je umožnit šachové i širší veřejnosti zažít souboje extraligových hráčů v pěkném a doufejme příjemném prostředí. Oddělení hrací místnosti od místnosti určené pro příchozí přináší perfektní možnosti, jak průběhy zápasů pěkně okořenit. Aktuální pohyb figur po šachovnici můžete sledovat na projekčním plátně, v případě potřeby nasátí tiché a soustředěné atmosféry "na place" můžete samozřejmě do hracího prostoru zavítat. Kávu a ostatní občerstvovací vymoženosti však raději zanechejte v restauraci. Do ní se jistě rádi vrátíte, aby Vám neušel případný komentář některého z našich hráčů, který buď již partii ukončil nebo má v zápase volno.

Kdo dorazil již na páteční předehrávku, jistě nelitoval. Rychlá remíza na druhé šachovnici v partii Falco Bindricha s naším Jiřím Štočkem předznamenala, kdo bude průvodcem partiemi v dále probíhajícím zápasu. Jirka Štoček v úvodu svého "koncertu" před nástěnnou šachovnicí rozebral svou 15-ti tahovou remízu. Věru, netušil jsem kolik historie se skrývá v této variantě. Postupně, různě na požádání, procházel Jirka jednotlivé pozice a věnoval se především rozborům jak se partie mohly ubírat v úvodních tazích jiným směrem. Po očku neustále sledoval vývoj souboje na první desce, kde nastoupil proti domácímu Hráčkovi nedávný jubilant Lubomír Ftáčnik. Považoval tuto partii za nejzajímavější.


GM Jiří Štoček rozebírá průběh partie Hráček-Ftáčnik

V tandemu s Jiřím Štočkem se komentářů věnoval také IM Petr Pisk, který přijal naše pozvání. Druhý den nastupoval za Zlín, takže šlo příjemné zpestření.


IM Petr Pisk u rozboru s GM Jiřím Štočkem

V sobotním zápase si vzal oddychový čas kapitán Marek Vokáč. Zpočátku si vzal na paškál páteční zápas s Turnovem a přinesl divákům svůj pohled jak na jeho průběh, tak i na svou remízovou partii s Leonidem Vološinem. Pokud chcete alespň trochu poznat atmosféru jeho povídání, přečtěte si kapitánské reporty ze zápasu s Turnovem a se Zlínem.


seminář s Markem Vokáčem

Nedělní zápas se seběhl v hodně rychlém tempu. Do komentářů v restauraci zasáhli snad všichni protagonisté zápasu, postupně, jak zakončovali své partie. Vzhledem k velmi nejasnému a napínavému průběhu zápasu s BŠŠ Frýdkem-Místkem se v prostoru tomu vyhraženém tvořily spíše skupinky, diskutující o možnostech dalšího vývoje.


soustředěné pohledy


v restaurační boxíku proběhla analýzy Zbyňka Hráčka a Viacheslava Dydyshka

Za nerozhodného stavu 3,5:3,5 závěrečnou partii mezi Tomášem Dvořákem a Pavlem Šimáčkem prožívaly oba týmy společně.


společné čekání na výsledek


né všichni měli stejné starosti


Tomáš Dvořák a Pavel Šimáček měli na svou partii klid


o hráče se starala věčně usměvavá Martina


návštěvníky vítaly Katka s Hankou

On-line přenos je dobrá věc, ale osobní setkání to nemůže nahradit. Věnujte své zálibě trochu více času a přijďte se pobavit, třeba i s rodinnou a zažít zápasové napětí na vlastní kůži.
Již za necelých 14 dní, 1. a 2.prosince, proběhnou v Grandhotelu Pražák další dvě utkání domácího týmu 1.Novoborský. V sobotu s Labortechem Ostrava, v něděli přijede Třinec. Těšíme se na Vaší návštěvu.
0x 1282x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat