Nepřetěžují rodiče své děti?

28.06.2009 12:26 | Přečetli jsme jinde

Známá americká velmistryně a propagátorka šachu, Susan Polgárová (foto), odpovídala nedávno na svém vynikajícím blogu na zajímavou otázku od jednoho tureckého reportéra ohledně přístupu některých rodičů ke svým šachovým rat...

Známá americká velmistryně a propagátorka šachu, Susan Polgárová (foto), odpovídala nedávno na svém vynikajícím blogu na zajímavou otázku od jednoho tureckého reportéra ohledně přístupu některých rodičů ke svým šachovým ratolestem a co mohou šachové federace udělat, aby takovému chování předcházely. Nebudou děti účastnící se mistrovství světa a Evropy do 8 let pod příliš velkým tlakem? Přečtěte si vyjádření Susan, jedné ze 3 slavných sester Polgárových, a podělte se o svůj názor na věc.

Nemám problém s těmito mistrovstvími pro malé děti. Problém není s malými dětmi, ty se dokáží se stresem ze soutěží v klidu vyrovnat. Problém je s některými rodiči, což se ale stává ve všech sportech, nejen v šachu.

To je i důvod, proč nejsem kritická k výsledkům svých dětí v šachových turnajích. Dokud si hru užívají, soustředí se a snaží se podat co nejlepší výkon, jsem spokojená. Jsem přesvědčená, že když rodiče přetěžují své děti, vede to k opačnému efektu – láska a vášeň pro hru se vytrácí, je po zábavě.

V USA nesmí rodiče během důležitých žákovských akcí do hrací místnosti, to pomáhá. Stále to ale ještě nezamezuje tomu, aby se někteří rodiče nechovali neadekvátně po skončení partie a během kol.

Federace nemohou tento problém úplně vyřešit, obvykle se starají o naléhavější záležitosti. Proto jedinou věcí, kterou můžeme udělat, je lépe vychovávat rodiče. To je i důvod, proč jsem nedávno zveřejnila tipy pro rodiče a trenéry - šachová etiketa.

1x 1472x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
29.06.2009 20:05 | Autor neznámý

Tak co? Nikdo se nechce podělit? Možná by bylo zajímavé zeptat se Gaty Kamského, co si o tom myslí. :-) Anebo.... Vojto, slyšíš mě? :-)