Srpen 2009

01.08.2009 07:00 | Pravidelný přehled

Podnadpis by mohl znít např. Šachové žně pokračují, protože po záplavě turnajů v červenci nás domácí pořadatelé i v srpnu zásobují další širokou možností uplatnění originálních šachových myšlenek. Přelom měsíců je v...

Podnadpis by mohl znít např. Šachové žně pokračují, protože po záplavě turnajů v červenci nás domácí pořadatelé i v srpnu zásobují další širokou možností uplatnění originálních šachových myšlenek. Přelom měsíců je ve znamení Czech Openu v Pardubicích, po jehož skončení se opět šachisté rozprchnout do všech částí republiky k menším turnajům. A které si již v úvodním odstavci zaslouží vyzdvihnout? Bezpochyby Olomoucké šachové léto (5. – 13. 8.), které vedle turnajů otevřených nabízí i dva velmistrovské a tři mistrovské uzavřené turnaje. Stranou nemůžeme nechat ani Rakovník, kde se v obdobném termínu (8. – 15. 8.) vedle tradičního Jiráskova memoriálu hraje podruhé taktéž velmistrovský uzavřený turnaj. Ze zahraničních událostí je volba hlavních zpravodajských událostí také poměrně jasná – chodící mrtvola, kostlivec ve skříni, nazývejte si FIDE Grand Prix, jak chcete – přesto seriál s původně velkými plány pokračuje. Dějištěm dalšího turnaje je arménské hlavní město Jerevan (8. – 24. 8.), což předznamenává i účast domácí hvězdy Levona Aroniana. Na konci měsíce se pak přeladíme věkově o několik kategorií níže a budeme držet palce českým mládežníkům na Mistrovství Evropy v italském Fermu (30. 8. – 10. 9.).

Kromě výše zmíněných se v ČR hraje samozřejmě velká řada dalších turnajů. Již probíhá další turnus pražské Mezinárodní šachové dovolené (18. 7. – 8. 8.), zítra se k němu připojí i Open Tábor (2. – 9. 8., upoutávka). O necelý týden později začíná sídlu našeho serveru turnaj nejbližší – liberecký Metalmex Open (8. – 15. 8.), kde díky účasti Bolka i Viktora budeme moci servírovat materiál přímo z centra dění. Další týden jsou v kalendáři zapíchnuty tři špendlíkové hlavičky reprezentující turnaje ve Starém Městě (14. – 22. 8.), Znojmě (15. – 22. 8.) a Jeseníku (15. – 23. 8.). I kdybychom k nim však připojili ještě slovenský Putovný pohár priateľstva z Nových Zámků (12. – 16. 8.), tak nejnabitějším termínem zůstává závěrečný srpnový týden. Informovat totiž budeme minimálně o sedmičce turnajů – Prostějov (22. – 29. 8.), Říčany (22. – 29. 8.), Havířov (22. – 30. 8.), Brno (23. – 30. 8., upoutávka), Rychnov n/K (24. – 30. 8.) a Ústí n/L (27. – 30. 8.) doplňuje ještě slovenský Open Brezová (22. – 29. 8.).

Z důvodu skutečně velkého množství domácích událostí budeme ty zahraniční muset pečlivě vybírat a uvádět jen ty nejvýznamnější. K těm bezpochyby patří v těchto dnech finišující festival v německé Mohuči, kde můžeme držet palce Davidu Navarovi. Možnost změřit síly se zahraničními nadějemi nabízí každoročně i Mistrovství Evropské unie mládeže (4. – 13. 8.), a i když věhlasu ME nedosahuje a nikdy ani nedosáhne, je to pro naše mládežníky jistě vítaná zkušenost. Dalšími událostmi budou Arctic Chess Challenge (1. – 8. 8.), turnaj v Norsku i s IM Štefanem Mačákem, vzpomínka na vynikajícího šachistu minulosti v podobě Stauntonova memoriálu (7. – 17. 8.), amsterdamský NH Chess (20. – 31. 8.) aneb mladí proti starým se členy klubu 2700+ Svidlerem a Nakamurou jakožto jednoznačnými lídry svých týmů a také Curyšská šachová, ale možná více společenská událost (22. – 23. 8.) – simultánky a rapid turnaje s elitními šachisty současnosti i nedávné minulosti (za všechny jmenujme Garri Kasparova nebo Alexandera Morozeviche).

1x 1275x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
04.08.2009 10:45 | Autor neznámý

Dovoľujem si Vás pozvať na 1.ročník turnaja Open Brezová. Stále máme voľné miesta, do uzávierky prihlášok zostáva ešte týždeň. Zatiaľ máme prihlásených 7 GM a 11 IM, pre silnejších hráčov je tu slušná šanca na uhratie normy IM alebo GM! Okrem atraktívnych hlavných cien máme pripravené ceny v rôznych vekových a výkonnostných kategóriách!

V rámci doprovodného programu bude bleskový turnaj, turnaj v stolnom tenise, v plážovom futbale, ochutnávka vín, posedenie pri klobáske a pive a ďalšie podujatia. Krásnu okolitú prírodu je možné využiť na turistiku. Priamo oproti budove školy je letné kúpalisko, k dispozícíí budú aj tenisové kurty. Určite sa nebudú nudiť ani nehrajúce osoby.

Pobytové náklady na turnaj (ubytovanie a plná penzia) vás vyjdú len 92 eur! Využite možnosť zahrať si kvalitne obsadený turnaj v príjemnom prostredí.

Za organizátorov

Rastislav Diviak