OSTRAVSKÝ KONÍK: ředitel Marek Jelínek - "Nebudu tolerovat domlouvání partií....."

05.05.2008 08:00 | Turnaje

Jistě už jste zaznamenali události kolem partie v posledním kole Ostravského koníka. (viz. článek z posledního kola) Závěrečné nedělní vyhlašování výsledků se samozřejmě neobešlo bez vysvětlení organizátorů, kteří sklidi...

Jistě už jste zaznamenali události kolem partie v posledním kole Ostravského koníka. (viz. článek z posledního kola) Závěrečné nedělní vyhlašování výsledků se samozřejmě neobešlo bez vysvětlení organizátorů, kteří sklidili potlesk přítomných. Hráči tak dali jasně najevo - šachy jsou hra královská!

Ředitel turnaje Marek Jelínek vydal na stránkách Ostravského koníka oficiální stanovisko. S jeho svolením úvádíme v plném znění:

Oficiální stanovisko organizá
torů k partii Maník - Talla

Na základě podnětů z řad hráčů FIDE Openu jsme se museli začít zabývat podezřelým průběhem partie na šesté šachovnici devátého kola: GM Mikuláš Maník - IM Vladimír Talla.
Byla ustanovena námitková komise ve složení:

Marek Jelínek (ředitel festivalu)
GM Evgeny Gleizerov (nejvýše nasazený hráč ve FIDE Openu)
IM Jan Sikora-Lerch
FM Neklan Vyskočil (oba šachisté se silným morálním kreditem, nezainteresovaní na výsledku partie)

která po shlédnutí partie a po vyslechnutí svědků jednomyslně konstatovala, že výsledek partie musel být domluven. S odkazem na článek 12.1 mezinárodních pravidel šachu FIDE (hráči budou jednat tak, aby nepoškozovali dobré jméno šachové hry) se rozhodla postupovat podle článku 13.4 e) a odebrat Vladimíru Tallovi bod získaný v této partii.

Ředitel festivalu Marek Jelínek rovněž rozhodl, že uvedeným šachistům nebudou vyplaceny ceny z cenového fondu turnaje.

„Je mi nesmírně líto, že jsme si do našeho turnaje pozvali hráče, pro které je možnost získání finanční odměny nadřazena smyslu pro fair-play. Nebudu tolerovat domlouvání partií a tím poškozování nejen ostatních hráčů, ale i dobrého jména našeho festivalu. Náš organizační tým se snaží v reprezentativních prostorách ostravského Domu kultury navodit všem hráčům i přihlížejícím příjemný pocit šachové pohody a nepřeji si, aby šachisté od nás naopak odjížděli s pocitem, že si skupina ‘vyvolených’ může manipulovat s výsledky. Doufám, že letošní precedens bude i jasným vzkazem podobným chytrákům - nejezděte k nám!“

Marek Jelínek
ředitel festivalu
145x 3547x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (145) Aktualizovat
09.05.2008 12:27 | Autor neznámý

to apac: ty delas do grafiky ? protoze ja taky.... delame na jednom filmu a pokud jsi zbehly v osvetlovani tak se ozvi na david.brazina@osu.cz to opozdilek: nikdy by me nenapadlo se navazet do hracu jako je chlevistan jakub. pokud jsi to udelal jsi chudacek. zkus popremyslet o to jestli pro tebe neni lepsi hrat pexeso....

09.05.2008 06:09 | Autor neznámý

ad 15:30: Opozdílek se ve volný den s posilněním v restauračním zařízení neopozdil.

08.05.2008 15:30 | Autor neznámý

Tak co sem píšeš, ty koncentráčnická vychrtlino, když neviděl jsi, neslyšel jsi... Radši přemejšlej nad svejma prodanejma partiema a pamatuj si, že na každý prase se vaří voda :-(

08.05.2008 10:12 | Autor neznámý

Prostě kdo podvádí v šachu, podvádí především sám sebe. A kdo si to neuvědomuje, není u mě žádný šachista.

08.05.2008 10:08 | Autor neznámý

Bohužel obdobnou situaci - "prodej" partie či zápasu - jsem zažil i mezi "amatéry". Takže: děkuji, ale nechci! Bohužel ta šachová etika se v poslední době nějak vytrácí - viz např. zapsání tříleté (!) dívenky do základní (!) sestavy jednoho druholigového týmu v této sezóně. Obdobně: děkuji, ale nechci!

08.05.2008 04:33 | Autor neznámý

Jako takovadle diskuze to ja si dam si no:-) Jako todle proste nemuzu dat!

07.05.2008 22:38 | Autor neznámý

Ano, se Štěpánem Žilkou souhlasím. Názor truthful cheatera, že podvádět je normální, už přestřelil. Ano, možná, že se podvádí často; ale nemá se. To, že nedosáhneme ideálu (zde nepodvádění), neznamená, že ten ideál nemá smysl.

07.05.2008 22:36 | Autor neznámý

Jinak já jsem zmiňovanou partii neviděl a ani mě nezajímá. Není to moje starost. Vycházím jen z předpokladu, že se o podvod jednalo, jak zde všichni píšete. Pokud tomu tak není, pak se Mikimu a Vladimírovi omlouvám.

07.05.2008 22:30 | Autor neznámý

Tady se ale rozběhla plamenná diskuze :-) Všechny články jsem nečetl, tolik času nemám. Nejsem z těch, kteří by si dělali iluze o poctivosti lidí. Jestli někoho překvapuje, že se podvádí, mě ne. Nebudu kritizovat ani jednoho ze zmiňovaných hráčů, neznám jejich důvody k takovému jednání. Organizátor podle mého rozhodl správně. Přestože se nám podvody (nejen) v šachu množí, zlegalizovat bychom si je neměli.

07.05.2008 21:55 | Autor neznámý

Pánové a dámy, nevíte náhodou, jak to vypadá v zahraničí s podobnými excesy a jaká je proti nim prevence? Jsou už v cizině nějaké precedensy které se týkají prokazatelného prodávání zápasů? PS: nechci se radši k celé události jinak vyjadřovat, protože jsem u toho nebyl. Jako nezúčastněný musím takhle ctít presumpci neviny pro Vladimíra Tallu a zároveň skládám velkou poklonu pro Marka Jelínka za velice odvážné rozhodnutí. Tzn. fandím jim oběma.

07.05.2008 21:42 | Autor neznámý

Ad registace: Me se libi treba jak je to udelane na forum.grafika.cz - registrace je dobrovolna, ale je mozne si vyhradit prezdivku, ze ji muzu pouzivat jen ja a nikdo za mne. Navic se vzdy zobrazuje konec IP adresy, takze se pozna, kdyz nekdo pise za vic lidi. Kouknete na to. Jmeno vam stejne kazdy muze udat vymyslene.

07.05.2008 21:30 | Autor neznámý

To ještě není definitivně rozhodnuto. Zvažujeme např. zachování přezdívek s tím, že bychom jako admini ale znali i jméno a e-mail.

07.05.2008 18:58 | Autor neznámý

Turýn má naprostou pravdu ! Nikdo se nemůže hájit, že je to běžné. Četli jste například ETICKÝ KODEX FIDE. Tak si ho na stránkách svazu přečtěte. To by měl znát každý šachista jako pravidla šachu. V takovém opravdu džentlmenském sportu jako je golf, je znalost kodexu podmínkou a jsou z toho i zkoušky. Porušením prostě hráč končí. Je znemožněn u soupeřů, pořadatelů. Spíše si to nikdo netroufne. Tak se nad tím pro šachy zamyslete.

07.05.2008 17:57 | Autor neznámý

DOTAZ Jaký bude formát registrace?

07.05.2008 17:30 | Autor neznámý

Jo, Viktore, i moje stará (dáma) to čte s velkou chutí. Koho by nepotěšilo, že toho druhého načapali na hruškách a ne mě, žejo. Máme podvádění v genech všichni, někdo víc, jiný míň a od nepaměti se proti tomu společnost snaží bránit. A vo tom to je.

07.05.2008 16:57 | Autor neznámý

Už by to opravdu chtělo mít k diskuzím tu povinnou registraci, tohle jak si tu někdo napíše existující cizí jméno a všichni tomu věří, je dost odstrašující. Jinak k téhle diskuzi - dost mě zaráží ty názory, že podvádět (čili v tomto případě krást) je normální. Radši to ale nebudu moc komentovat nebo se tu na mě zase vrhnou supi, že tu moralizuju. Jinak by bylo zajímavé v rámci investigativní šachové žurnalistiky pokusit se získat vyjádření obou zainteresovaných pánů.

07.05.2008 16:35 | Autor neznámý

Asp*ň tak:-). Mezi naše čtenáře patří i nezletilci a dámy, tak, prosíme, na to myslete.

07.05.2008 16:10 | Autor neznámý

je to diskuse tak mluvim jak mi zobak narost a ze me vyjadrovaci schopnosti obcas sklouznou do systamatickeho uzivani vulgarismu je spis potrebou vyjadrit sve naproste znechuceni nekterymi prispivateli :P no co uz snad uz tu bylo receno vse :) ale aspon je sranda ku*va :)

07.05.2008 15:52 | Autor neznámý

Myslim z eto bylo dost podivne rozhodnoti ale pokud tak poradatel rozhodl muselo to byt velice odvazne ,ale nevim jestli i pres to ze je manik primitiv da tvrdit ze by nemohl rict ze to prodal a on byl teda hodne opily takze tezko soudit....Alespon je to vzkaz vsem sachistum jak lehke je byt velmistrem když to dokazal i pan Manik....A doufam že pan Talla bude stale dobry trener a časem si zpravi i sve moralni kredo jako ten mezinarodni rozhodči a hrač...Ale byt panem Talou tak jim tam rozbiji huby jak se řka po lidově...Tak všechna čest šachu

07.05.2008 14:34 | Autor neznámý

naprostý souhlas

07.05.2008 12:44 | Autor neznámý

Dobrý den, pánové! Rád bych se taky vmísil do Vaší diskuze na téma domluvených partií. Nerad mluvím pravdu, ale tady se nejspíš bez upřímnosti mně nevlastní zkrátka nemůžu obejít. Obecně platí, že občas podvádí každý - mně a Vás nevyjímaje. Pokud někdo tvrdí opak, pak je navíc ještě lhář, nebo je unikátní - tedy nenormální "pitomec". Přiznám se, že jsem již taky domluvil nejednu partii a nestydím se za to. Vždy jsem tím něco získal - ať už materiální nebo čistě pocitovou hodnotu a vždy jsem tím poškodil pouze lidi, které nemusím, a kterých si nevážím. Ale nikdy jsem se tím nechlubil a nikdy (aspoň tomu věřím) to nikdo nepoznal. Jak psal David Bražina podvádíme od narození a na každém krůčku, usnadnit si život bez obvyklé námahy je jednou ze základních lidských přirozeností a stojí na tom veškerý pokrok lidstva! Tonda se svojí poznámkou ohledně (ne)legálnosti windows běžných uživatelů mě skutečně nadočekávání pobavil a chci věřit tomu, že ani nečetl, co napsal za utopickou větu. Ale zpět k pánům Tallovi a Maníkovi. Maník je standardní sociálně přímočarý a v podstatě jednoduchý druh homo sapiens. Všichni, kdo ho trochu znají, mi musí dát za pravdu. Snažit se do tajného podvodu zahrnout takovou osobu je jednoduše řečeno stupidně sebevražedné a u někoho tak zkušeného v domlouvání utkání jako je Láďa Talla naprosto šokující. Proto jsem tomu ani po shlédnutí oné partie nechtěl věřit. Jenže Mickey Maník prý také mluvil a před několika svědky se "snad" chlubil, že má s Láďou domluvenou partii. U takového "sociálního primitiva" bez špetky mimošachové fantazie jakým je p. Maník je vyloučeno, aby si něco podobného vymyslel. Tím je tedy vše jasné. Na samotné partii není ani tak neuvěřitelné, že oběma silným šachistům uteklo několik silných tahů - to může jít i na vrub zmiňované podnapilosti a euforie, ale vícetahové dobrovolné a systematické zjednodušování pozice s kvalitou méně ze strany Maníka. To že super velmistr nastaví jednotahově dámu je možné, ale něco takového jako vyhledávat s kvalitou méně co největší a nejrychlejší výměny ostatních figur jsem neviděl nikdy ani u výrazně slabších a opilejších hráčů. Resume: podvádět je lidské, ale musí se to dělat poctivě! Nesnáším amatéry, hanba Tallovi! Takhle okatě flinkat podvod už prostě nemohlo být tolerováno!

07.05.2008 11:40 | Autor neznámý

Ále ubudou, alespoň s Maníkem. Po pularitě 4444 přečtení v takovéto pozici asi nikdo nestojí.

07.05.2008 11:03 | Autor neznámý

zajímavá diskuse :) Každopádně od teď bude na domluvené partie nutná pořádná domácí příprava a ne se před posledním kolem jít ožrat jak dobytek:)

07.05.2008 09:41 | Autor neznámý

ja myslim ze pocet dohodnutych vysledkov ostane rovnaky, akurat o tom nebudeme vediet :)

06.05.2008 23:12 | Autor neznámý

Chtěl bych obou hráčům poděkovat,neb nastavili svou partií a svým chováním zrcadlo všem křivým charakterům,domlouvajícím si výsledky.Tak úžasnou parodii, kterou předvedli,není možno,bez zjevného úmyslu sestavit.Díky Pate a Mate,máte u mne zjevné sympatie a já doufám,že se podvodníci chytnou za nos a ubyde spousta domluvených výsledků.

06.05.2008 22:47 | Autor neznámý

Já nevím, na Ukrajině se domlouvají celé turnaje (jak myslíte že si třeba Karjakin uhrál GM normy?), a jak jim to krásně funguje. Afromeev, Malinin, Crisan, Indrák, vyšší Buchholz u sovětských velmistrů v posledních kolech vyhrává v podstatě na všech letních openech (kromě těch, kde je první pomocné hodnocení Progres). A tvrdím, že kdo nikdy nebyl aspoň v pokušení domluvit poslední kolo, tak nikdy o žádnou pořádnou finanční cenu nehrál:) Já bych se soustředil na elektronickou nápovědu, a až pak na tyhle nevymýtitelné záležitosti.

06.05.2008 22:30 | Autor neznámý

Možná to zní podivně, ale souhlasím s podvodníkem:-).

06.05.2008 22:05 | Autor neznámý

Na Mistrovstvi Noveho Zelandu si svaz i reditel turnaje jiz dopredu jasne definovali, ze i pri pouhem podezreni na domluveni partie (remis nebo prohra) muze reditel turnaje rozhodnout o nevyplaceni pripadne vyhry. Tak to ma byt. Podvodniky je treba hnat bicem. A kdyz vidime ten upadek a zacinajici demenci nekterych sachistu mezi nami (viz nize), je potreba i prisneji merit ve vlastnich radach.

06.05.2008 21:58 | Autor neznámý

Dost dobre nechapu, jak se nekdo muze stale zastavat podvodniku. Sponzori davaji do Konika obrovske prostredky a takovy sajrajt, ktery kazi jmeno celemu turnaji, je treba vycistit. Pokud je nekdo profesional, je to jeho volba. Pokud potrebuje k uziveni podvadet, ostatni se na to snad divat nemusime. Natoz to tolerovat. Sachy jsou sport jako kazdy jiny a plati nejen klasicka pravidla FIDE, ale i eticky kodex Fide. Sachisti jsou bohuzel dost casto ne jen podivini, ale vubec, jak vidno z diskuze, ponekud omezeni jedinci a moralne na Gausove krivce casto v jeji leve casti. Slysite same GM a posvatnou uctu, jako by GM neco ve skutecnem zivote znamenalo. Prodani partie je poplivani vsech ostatnich hracu, kteri hrali v turnaji fair.

06.05.2008 21:31 | Autor neznámý

Gleizerov byl v komisi až po skončení sve partie a tudíž už ho Talla nemohl předstihnout. Už to tu sice bylo, ale je to asi treba pripomenout, treba scratchymu.

06.05.2008 21:23 | Autor neznámý

Scratchy007: jinak s tvými názory souhlasím

06.05.2008 21:09 | Autor neznámý

Kroťte se, prosím, alespoň ve výrazech, přiděláváte nám zbytečnou práci s promazáváním vulgarismů....obzvlášť David Brazina.

06.05.2008 20:55 | Autor neznámý

Takže, milý pane Bažino, umíš počítat??? Kdyby Gleizerov plichtil a Talla by vyhrál (jakože by měl), kdopak by byl před kým, co? Ty používáš nějaké velmi složité rovnice, protože 6,5 je míň než 7. Byl bys klidnější, kdybys měl o jednoho konkurenta míň nebo víc? Jde taky o umístění, ty snad víš, co bude? Jdi si věštit s věšteckou koulí imbecile. +_=: Možná ne, ale je to vyhrané.

06.05.2008 20:40 | Autor neznámý

to Scratchy007: pišeš, že si všiml matu až po tahu, já tam po ...Vxe8 Dg6 žádný mat nevidím, jen pozici lepší pro bílého

06.05.2008 19:52 | Autor neznámý

Legalni Windows uz ma vetsina uzivatelu, pokud si pocitac nesestavite sami, tak je povetsinou dostanete. Ale to je off-topic :)

06.05.2008 19:42 | Autor neznámý

hehe :))))

06.05.2008 19:39 | Autor neznámý

Bohužel mi za to Velička nedal ani floka :-(

06.05.2008 19:31 | Autor neznámý

jj. ale to neexistuje nikde... jde o to ze takhle okate to proste pojebe celej turnaj. taky by se dalo rict ze si nechal vyhrat velicku v remizove pozici tim ze jsi to otevrel :) ale prave ze vzhledem k prubehu partie toto nikdy nenapadlo. :)

06.05.2008 19:25 | Autor neznámý

Souhlasím, že systém švýcarských turnajů není spravedlivý a přímo hráče vybízí k takovýmto podvodům. Jenže jak jinak navzájem porovnat X hráčů během jednoho týdne? Ideální systém neexistuje a nikdy asi existovat nebude :-(

06.05.2008 19:20 | Autor neznámý

to bondiJames. vetsina z nas uz urcite zazila domluveny zapas... souhlasim. ale tomuto proste zabranit nejde.... jde o to, ze kdyby vlada s mikulasem to neudelali tak aby to mlatilo do oci, tak se nic nedeje. tu slo vylozene o zkrat.. btw, kdo z vas ma legalni windows na kompu ??? vidis....

06.05.2008 19:17 | Autor neznámý

to scratchy007> jak jsem psal k tvemu vylevu k predchozimu clanku si dement. takze znovu, glaizerov byl vzdy pred manikem i tallou at jejich partie skoncila jakkoli. clenem namitkove komise se 99 procent vzdy stava i hrac s nejvyssim elem v turnaji. manik byl ozraly a talla potreboval vyhrat. jen tak na okraj. v pripade vyhry kdyby sli na pul tak talla je tratny 2000kc. tak o cem to tu meles ? kdo koho poskodil ? jdi masturbovat nekam jinam clovece...

06.05.2008 19:17 | Autor neznámý

Pokud si někdo po přehrání oné partie stále myslí, že její průběh byl regulérní, tak je u mě padlý na hlavu minimálně z výšky deseti metrů.

06.05.2008 19:14 | Autor neznámý

Podle mého odhadu se za sezónu odehrají takových zápasů v celorepublikovém měřítku minimálně desítky (nemyslím tím přímo podplácení, ale třeba jen přátelskou výpomoc v podobě remízy 4:4, která taky narušuje regulérnost soutěže)

06.05.2008 19:10 | Autor neznámý

Saša: Že by, že by :-P ? Nu co říci na tuto diskuzi, snad jenom looool. Dobrý, je to typická diskuze, ale zkuste otevřít oči a dát průchod dalším možnostem. Když se setká hráč s dvojkou v žile a vynervovaný hráč, který se bojí o každou příčku a kilo navíc a poté podlehne euforii, když se setká se soupeřem, tak to nedopadne dobře. Já osobně NESOUHLASÍM. Je to hezké, jak se do všech navážíme, ale uvažujte. Většina z Vás patrně nehrála turnaj na předních deskách a nepociťovala nervozitu, profesionálové (!) potřebují prostředky, kterých je nedostatek (existují jisté výjimky v podobě elity), mají těžký život. Takové chyby jsou velmi časté. Vám bych doporučoval přehrát si některé partie z velmistrovských turnajů (napadá mě právě Bacrot s dámou či Širov, který hloupým tahem v koncovce nechal soupeře jednotahově (!) postavit dámu). Nikdo, skoro nikdo se tady nesnaží obhajovat Tallu a Maníka (ten si to možná nezaslouží). Všechno jsou nervy. Velmistři dělají v podstatě stejné chyby jako děti (nechci je ovšem nijak pomlouvat), chyby jsou lidské. Slováci chytali jackpoty v Kartáči a určitě v zábavě pokračovali. No a Talla mohl býti čistě teoreticky v euforii, když viděl, že Maník je out... Hrál lehkomyslně a matu si asi všiml až po tahu. Ředitel turnaje jednal zbytečně zbrkle a k tomu Glezerovovi radši... V zájmu zájmů zahraničních hostů poškodil Čechoslováky. Otázkou je, co je důležitější, jestli více cizinců, nebo opravdová česká špička, co? PS: Pane Plát, nezahazujte skvělého trenéra a uposlechněte rady zainteresovaných. No a teď pojďte do mě, chlapci...

06.05.2008 19:06 | Autor neznámý

to rozhodne neni na dennim poradku. myslim tim domlouvani zapasu. nerikam pokud o nic dvema muzstvum nejde a jedno ma dojet nekdo 100km daleko tak proc ne. ale pokud jde o postup nebo sestup tak zase az tak moc domluvenych zapasu neznam.(znam snahy)

06.05.2008 18:58 | Autor neznámý

ale nejsem v tom nejak zbehlej...

06.05.2008 18:57 | Autor neznámý

Zamysleme se především nad domlouváním výsledků družstev, tam je to na denním pořádku a jedeme v tom prakticky všichni (já sám už jsem pár domluvených zápasů "sehrál"). Takže každý by měl začít především u sebe a svého oddílu.

06.05.2008 18:09 | Autor neznámý

Díky za upozornění, já jsem si vždycky myslel, že to Mirek P. nepíše, přece by neurážel všechny trenéry, funkcionáře, pořadatele, či hráče takhle veřejně...

06.05.2008 16:34 | Autor neznámý

no jestli to nepise tatik od plata ale nejakej trouba jeho jmenem tak ten trouba je vlastne cyp...

06.05.2008 16:33 | Autor neznámý

Viktore, napiš mi přes icq IP adresu toho, kdo to píše za tátu. Dík.

06.05.2008 16:19 | Autor neznámý

Táta je mimo internet. Nevím, proč tady píše někdo pod jeho jménem. Viktore, prosím, vymaž to! Psal jsem si s tebou dnes ve škole.Takže víš, že nelžu.Přes icq.

06.05.2008 15:40 | Autor neznámý

zabavna diskuze :) porad se neco deje

06.05.2008 15:15 | Autor neznámý

Kornel Frindt: Tak já vím, no, ja východě jsou asi na fair play jiná měřítka...

06.05.2008 14:52 | Autor neznámý

To Nimrod: možná kdybych pracoval jako ošetřovatel psychiatrické léčebny Bohnice, tak by mně Plát sr. taky připadal celkem v pohodě :-)

06.05.2008 14:48 | Autor neznámý

Pan Plát je celkem v pohodě, porovnejte si ho například z Kamského otcem - všechno je jenom o úhlu pohledu :-)

06.05.2008 14:41 | Autor neznámý

Sveto: Tak proc ty sachy hrajes hergot? To pak tu nema kvest korupce....

06.05.2008 14:41 | Autor neznámý

Plát sr. je skutečně drzý jak opice, sám sotva zvládne rošádu a bude si brát do huby GM, IM, trenéry, rozhodčí atd.

06.05.2008 14:38 | Autor neznámý

To opravdu neznamená , že když se představíš tak můžeš házet špínu nalevo napravo.

06.05.2008 14:25 | Autor neznámý

Pan Plát se mylně domnívá, že jeho synáček je již prvotřídní hvězda, před kterou se budou všichni klanět. Ano je to obrovský talent, ale do hvězdy mu zbývá ještě hodně dlouhá cesta. Těžko říct, zda ji pod vlivem svého duševně chorého otce vůbec může zvládnout...

06.05.2008 14:20 | Autor neznámý

to je ale ubohe skontumovat to... bola to cisto ich vec, aj ked to je nesportove, co by mohli organizatori urobit ak by sa Manik vzdal po prvom tahu ? Ja si myslim, ze vzdat partiu mozem kedykolvek a komukolvek a je to cisto moja vec, ci tak urobim alebo nie....

06.05.2008 14:09 | Autor neznámý

Pokud je někdo takový idiot jako ty, tak by fakt tady neměl hrát žádné turnaje. No a v zahraničí si je hrej , o takovou nulu tam je jistě zájem_________Druhý Carlsen......

06.05.2008 14:07 | Autor neznámý

Ze jsou v nekterych sportech podvody snazsi nez v jinych, prece neni argument proto, aby se podvod legitimizoval (jen proto, ze je to snadne). V Ostrave rozhodli spravne. Uz jsem take byl poradatelem turnaje a vim, ze nekdy muze byt podezreni, ale dokazat to je spise nemozne. V tomto pripade, i diky vysoke hladine alkoholu v krvi jednoho z hracu, se to podarilo. Sam za sebe navrhnu, aby oba panove meli 5 lety zakaz ucasti na turnajich poradanych nasim klubem. Nevim, zda to projde (rozhodne vybor), ale pripad povazuji za prokazany a jako klub bychom se k tomu meli jasne postavit a vyslat signal, ze toto v sachu nechceme. // A jestli je to bezna vec? I kdyby tomu tak bylo, tak preci zadny stav neni nemenny. Cim vice se budeme snazit, tim lepsi to muze byt.

06.05.2008 14:03 | Autor neznámý

S tych prispevkov mam dojem, ze by ste oboch akterov najradsej zavreli do klietky, najlepsie na namesti v Levoci a hadzali do nich kamenmi :-) No mam dojem, ze vacsina prispievatelov nesiaha obom akterom sachovo ani po clenky :-) Takze netreba dehonestovat ich sachove umenie, ktorym po 8 kole v turnaji sa dostali do pozicie, ze mohli vobec uvazovat o vyhodnom vysledku partie. Vacsina z Vas by po 8 kole asi sotva predavala partiu lebo jednoducho sachovo nato nemate a nikto by ju od Vas nekupil. Po druhe: uz samotny system open - turnajov je nespravodlivy, lebo niekto kto mal silnejsich superov ako Vy skonci za Vami, lebo ste mali lepsi los a papierovo slapsich superov... Takze ucinme spravodlivosti za dost a podme hrat turnaje kazdy s kazdym a pre istotu bielymi aj cierymi :-) aby to bolo super spravodlive... :-)) Myslim ,ze obaja hraci boli potrestani dostatocne nulkou so vzajomnej partie a nie je najmensi dovod, aby ste si o nich otierali huby a tarali aky ste spravodlivi... Opat by som sa vratil k znamej formulke, ktoru som kdesi nizsie cital a to "hod do mna kamenom , ak si bez viny..." Takze zacnime kazdy u seba :-))

06.05.2008 13:57 | Autor neznámý

odpověď ++-vím,jak to myslíš :-).Ale ti silní hráči budou mít především strach z toho,že jim Vojta "užere" něco z finančních cen,na kterých jsou tak závislí.

06.05.2008 13:53 | Autor neznámý

To taktovidimja: a velmi silnym hracum bude chybet kontakt s vojtou a panem Platem, na to nesmime zapominat...

06.05.2008 13:17 | Autor neznámý

Nepřstávám žasnout,kolik se najednou vyrojilo moralistů a křišťálově čistých lidí.To co se stalo,je(bohužel) celkem běžná záležitost.A zkoumali jste,kolik bylo v družstvech letos domluvených výsledků? Pokud nezačnete s tímto nešvarem u sebe sama, Svaz s tím nic neudělá,on tu není od toho,aby řešil vaše morální poklesky. Situace je jednoduchá-organizátor pošle podnět na Svaz, vytvoří se disciplinární komise,která situaci posoudí,a vynese ortel. Náprava tohoto stavu bude trvat dlouho,kdo si myslí opak,je naivní blázen.A že se podvádí a krade? A co se změmilo na komunistickém heslu: "Kdo nekrade.okrádá rodinu" ? K panu Plátovi,bylo by škoda,kdyby Vojta nehrál turnaje (zmiňoval jste Teplice),všude se něco najde, a potrestaný bude jen Vojta,kterému bude chybět kontakt s velmi silnými hráči.A těch možností v Česku moc není.

06.05.2008 12:48 | Autor neznámý

Jakou bídu? Asi každý žijeme v jiném státě...

06.05.2008 11:52 | Autor neznámý

Nimrode, jsi hlupák, když nevíš, že trest smrti byl u nás už dávno zrušen :-) Z tohoto důvodou ho ani nemůžu navrhnout :-) Jinak, na svaz nic posílat nebudu, pošli si to tam sám :-) A vůbec, přestaň si z toho dělat prdel, tohle je vážná věc !!!!!!!!!!!! :-))))))))))))

06.05.2008 11:51 | Autor neznámý

Ak chcete šach očistiť tak začnite každý sám od seba. Ja už som začal, včera som po niekoľkých rokoch vyleštil šachovnicu. :-)

06.05.2008 11:48 | Autor neznámý

Za kažkou ztrátu figury jeden prst useknout na ruce, za věž celou ruku a za dámu......

06.05.2008 11:33 | Autor neznámý

souhlasím s Nimrodovo trestem smrti, ještě bych přidal ztrátu majetku... :-) nebo alespon toho co si "zakerne nakradl domlouvanim partii", protoze jak tady vsichni vi, jinak ani nehraje...:-) Domlouvani rezultativniho vysledku je svinstvo, ale opravdu si myslite ze se to jednim obetnim berankem vyresi??

06.05.2008 11:26 | Autor neznámý

Tady můžeš navrhovat třeba trest smrti, ale pokud to nepošleš na svaz, tak se opravdu nic nestane. Je to tak těžké pochopit? :-)

06.05.2008 11:21 | Autor neznámý

Právě proto je třeba vyslat jasný signál a Tallu exemplárně potrestat :-) Navrhuju zbavit všech funkcí a titulů a dále doživotní zákaz činnosti rozhodčího, trenéra, zákaz startu v jakýchkoliv šachových soutěžích ve všech šachových disciplínách počínaje oddílovým přeborem, vyloučit z Fide a exkomunikovat z ČMŠS :-))))

06.05.2008 11:10 | Autor neznámý

to ze se v sachu podvadi uz je bohuzel naprosto normalni... prijde mi ze v tomto pripade se resi v podstate akorat to, ze to udelali prilis okate...Potrestanim Tally se nic nevyresi, bude jeden exemplarni pripad a ostatni si priste nechaj pipnout mobil, neprijdou vubec, nebo se nauci nejakou klidnejsi (nenapadnejsi) variantu... a jeste bych se chtel nekterych zdejsich mudrcu zeptat, jak si predstavuji ocistu sachu? protoze zejmena u soutezi druzstev (a hlavne tech slabsich) to bude prace velmi narocna...

06.05.2008 10:36 | Autor neznámý

Tak vidím , že lidi jsou pěkní hajzli jak se pasou na cizím neštěstí, ani Talla ani Maník neudělali nic neobvyklého, v šachu je to na denním pořádku. Talla i Maník šachu věnovali mnoho úsílí a práce a je špatné , že je špiníte.

06.05.2008 10:32 | Autor neznámý

Já no to nemám vyhraněný názor. Každopádně pokud ty máš pocit, že potrestaný má být, tak to pošli na svaz. Pokud to na svaz nikdo nepošle, tak potrestaný nebude...

06.05.2008 10:16 | Autor neznámý

Blaha: Vzdělání na to možná maj, otázka je, jestli jim nebude chybět politická vůle. Ještě si živě pamatuju, jak před několika lety tehdejší a zároveň i současný předseda (RSDR) Tallu v tisku obahjoval. Myslím, že se to jmenovalo "Ke dvěma dopisům, které mě neurazily" nebo tak nějak a vyšlo to v Šachu nebo Infu... Nimrod: Ty máš snad pocit, že za to co Talla předved by neměl být potrestán ?

06.05.2008 09:56 | Autor neznámý

Žádný orgán žádného svazu v žádné zemi nerozhodne o něčím potrestání, pokud mu k tomu někdo nedá oficiální cestou popud. Pokud má někdo pocit, že má být pan Talla potrestán, tak ať pošle žádost na danou svazovou komisi (sám nevím na kterou, ale jistě to není těžké zjistit). Pokud tak neučiní, tak jenom hloupě plká :-)

06.05.2008 09:46 | Autor neznámý

+: ja myslim, ze soudruzi na Svazu vedi, jak s takovymi vykuky zatocit, maji na to vzdelani:-)

06.05.2008 09:40 | Autor neznámý

Mňo, o složení a kreditu námitkové komise si myslím svoje, ale co uděláme s Tallou, to je oč tu běží. Jsem opravdu zvědavej na reakci příslušných svazových orgánů. Jestli na Tallu udělaj aspoň ty ty ty !!!, nebo jestli se to celá zase nějak zašolichá jako obvykle. Osobně tipuju, že reakce nebude žádná a pak se to zdůvodní např. tím, že nikdo oficiálně nepodal návrh na Tallovo potrestání, nebo nějakým podobným nesmyslem. Známe svý lidi...

06.05.2008 09:30 | Autor neznámý

Uznavam,že má Talla smůlu a odsere to i za ostatní,exemplární potrestání je ale nutné...i podvádět se musí umět!

06.05.2008 09:26 | Autor neznámý

to fauajnc: ad slozeni namitkove komise.v dobe skladani clenu komise bylo jasne ze glaizerov se umisti bez ohledu na vysledek partie vzdy pred tallou a manikem, takze z jeho strany nebyl zistny zajem. co se tyce lercha je to zkuseny player nad nimz nikdo nepochybuje z hlediska ovlivnitelnosti(nema to zapotrebi). a co se tyce neklana tam o zadnem problemu nevim, a ja sam neklana beru jako dost cestneho a slusneho cloveka. takze kde byl podle tebe problem ?

06.05.2008 09:17 | Autor neznámý

to DEPman a co se ti nelibilo na namitkove komisi ? podle me byla poskladana ok...

06.05.2008 09:11 | Autor neznámý

to fauajnc :si to nejak blbe pochopil, rec byla o byvale vladove zene. trosku lepe cist a pak psat kraviny.

06.05.2008 09:09 | Autor neznámý

Diky pravidlum sachu jsou sachy jednoznacne nejzkorumpovanejsi sport. Sice se v nich netoci penize, ale podvadet je opravdu snadne. Opravdu se divim, ze nekdo dava penize na tyhle "profesionaly" s Elo 2400-2500. To podle mne uz neni ziveni se sachem, ale hazardni hrani. Nemaji trvaly prijem a zivi se pouze gamblovanim a kazda vyhra je pro ne zivotne dulezita, prodali by za to vlastni matku. Sachem at se zivi ti, kteri jsou v nem opravdu dobri a maji treba Elo nad 2600, tuhle holotu bych nahnal zpatky do prace. Talla by mel dozivotne prijit o statut rozhodciho a trenera a dostat aspon dva roky distanc jako hrac. A byt organizatory turnaju v CR, recidivistu Manika bych uz nikdy nikam do turnaje neprijal.

06.05.2008 09:03 | Autor neznámý

to faujanc: přesně tak. Všichni mluví o očistě šachu, ale kdo ví třeba domluva žádná nebyla. A námitková komise taky nebyla dvakrát v pořádku.

06.05.2008 08:54 | Autor neznámý

To už tady je jako v TV Nova; všichni všechno vědí, nikdo ale nedá do záběru ty, které se to týká. Co na to oni? Noc v Ostravském Kartáči s pokračováním na Stodolní nikomu moc nedala-to se na sále vědělo o Maníkovi. A ta číše silného morálního kreditu, Jan Sikora Lerch, ať si vzpomene, jak kvůli prachům před pár léty na jednom turnaji manipuloval s výsledkem (partii dám k dispozici dnes odpoledne), a ten Gleizerov v komisi, co chtěl peníze za druhé místo-to si pořadatel dělá legraci snad? Na druho stranu, jsou to jeho prachy, ale nevím o tom, že by mu Talla přebral ženskou. A naposledy; vlezte si do svědomí, co to čtete, kolik partií a zápasů družstev jste "dali", kolikrát jste někde vůbec nejeli a teď třeba blbě řvete.

06.05.2008 08:21 | Autor neznámý

Jsem zvědavej co provedeme s tim Tallou ? Jestli bude dál pískat turnaje a trénovat mládež jako by se nechumelilo, tak to bude docela výsměch. Jsem skutečně zvědavej jak svaz zareaguje ....

06.05.2008 07:55 | Autor neznámý

Plát má co mluvit o sportovním jednání, viz jeho simultánka s Mamedyarovem. Zloděj křičí: "Chyťte zloděje!"

06.05.2008 07:02 | Autor neznámý

To je sranda - úplně krásně se bavím. Copak se normálně nepodvádí??? Ať jsou to šachy, ať je to politika. Je to normální úkaz :-). Pak se hledá viník.... Občas to padne na někoho, kdo nikdy nic neudělal, ale takový je život.... Na ráno jsem se krásně pobavil, takových příspěvků jen houšť, aspoň není server nudný. A když chci podvádět - tak přeci jen kvalitně... viz naši politici. Talla měl jen Manika ohlídat, aby "vožralej" moc nekecal o partii, ale mluvil o jiných bludech. A s Manikem se dneska nikdo nedomluví v turnajích, když vidí, jaký je to "dub" s proříznutou hubou .... Hahahaha

06.05.2008 06:54 | Autor neznámý

Jé, šachisti mají taky reality show "Odhalení" :-)

06.05.2008 06:31 | Autor neznámý

A co takhle vyloučit úplně někoho jiného?

06.05.2008 00:00 | Autor neznámý

No Wijk 2007 tezko, to Magnus dostal prece klepec od Davidka v Acku, ale bylo to rok pred tim, tu partii si trochu pamatuju Svesnikov.., Magnus bez kvality a pak udelal nejakej haluz, ale docela peknej. Nebylo to tak ze by Naidish nastavoval figury, aby to bylo do oci bijci..

05.05.2008 23:04 | Autor neznámý

to ze manik pije, je vseobecne zname .. nie prva partia pri ktorej bol ako delo .. videl som ho tak parkrat a vobec neslo o dohodnute partie, a niektore dokonca aj vyhral .. a k tej dohodnutej partii .. ak to kazdemu vykladal, tak asi to tak bude, ale podla priebehu partie sa to usudzovat neda .. takych "preslapov" je vela a aj u ovela silnejsich hracov .. aby som stale nespominal omielaneho bacrota, tak partia napr. naidish-carlsen z wijku B 2007 (tusim ten turnaj to bol) :))

05.05.2008 22:26 | Autor neznámý

Podľa príspevkov na tomto fóre vedel o stave GM Maníka každý okrem rozhodcu. Na druhej strane, chcel by som vidieť rozhodcu, ktorý nepripustí ku partii veľmajstra kvôli alkoholu. Tým skôr, keď na skoro každom turnaji sa pije.

05.05.2008 22:25 | Autor neznámý

neco na zamyšlení - Df5?? Vxe8 ... nevypadalo by to pak snad, že partii prodal černý a kontumován by byl miki ???

05.05.2008 22:17 | Autor neznámý

Koho ještě pošpiníme? Prosím TiR aby dal ve známost své telefonní číslo, dobrých rozhodčích je málo a z jeho přehledem a nadhledem...

05.05.2008 21:58 | Autor neznámý

Celkom staci 1 rozhodca aby poznal kedy Manik predava partiu! Charakteristicke znaky su: 1. Je ozraty uz pri prvom tahu. 2. Nevydrzi pri partii dlhsie nez 5 min. 3. Ze predal povie kazdemu aj hlavnemu rozhodcovi.

05.05.2008 21:54 | Autor neznámý

to Husek Ota je perfektní rozhodčí vydá za 10 obyč. rozhodčích a turnaj měl zcela pod kontrolou!! nemůže za to že se někdo domluví...

05.05.2008 21:34 | Autor neznámý

1 rozhodca na 250 ludi :-) Tak to je potom pekná vizitka organizátora, že takto šetrí na rozhodcoch. Ten jeden viditeľne svoju úlohu nezvádal. Človek pod prezývkou Vuorin zrejme považuje za hlavnú náplň šachového rozhodcu sedieť v hracom sále a pritom čítať noviny.

05.05.2008 20:54 | Autor neznámý

Ono by stačilo, kdyby si Maník nechal zazvonit telefon, jenže proč věci dělat jednoduše, když to de složitě....

05.05.2008 20:42 | Autor neznámý

Člověk pod přezdívkou Husek je neskutečně komický. Nevím jestli je opravdu tak naivní nebo si z nás dělá srandu. To má jako rozhodčí kontrolovat všech cca 250 lidí jestli náhodou nejsou pod vlivem alkoholu? A jak by taková kontrola probíhala? Namátkový test znalostí?:))Potom ještě nezapomínejme, že by musel u všech zkontrolovat zakázanou elektroniku...jestli tento člověk myslí svoje názory vážně, je to smutné....

05.05.2008 20:03 | Autor neznámý

Manipulavanie vysledku ovplyvnuje moznosti ostatnych hracov na zisk cien. Je to velmi podobne tomu, ked si pri partii niekto pomaha programom. Bolo by vhodne keby sa toho konecne chytil nejaky pravnik. Myslim si, ze minimalne na obciansky sud by to mohlo ist. Ci je to dostatocne na trestne oznamenie neviem. Tymto sa nechcem vyjadrit k tomu, ci konkretne tato partia bola zmanipulovana...aj ked teda rad by som vedel pravdu, lebo som taka zvedava zenska:-).

05.05.2008 20:01 | Autor neznámý

Maník, ten z toho má srač chci říct srandu. Je to rebel. Teď už je na Slovači a akorát se nám směje. To talla aby chodil kanálama, jakej má z vostudy kabát. Kdo ví co tomu řiká jeho žena, takyšachistka. Přitom udělal jen to co mnozí dělaj jako samozřejmost a vždycky jim to prošlo. Teď z něj bude ještě exemlářní případ, že Oto.

05.05.2008 19:54 | Autor neznámý

... ale, ale.

05.05.2008 19:52 | Autor neznámý

Překvapuje mne lehkovážný přístup některých diskutujících. Asi jim uniklo, že turnaj stojí pořadatele hodně peněz, které v dobré víře poskytli sponzoři. Chce-li si česká šachová obec zachovat alespoň jakýs takýs kredit u širší veřejnosti, musí p. Tallu nekompromisně potrestat zákazem činnosti.

05.05.2008 19:30 | Autor neznámý

Mohl by se vyjádřit Neklan !!!

05.05.2008 19:27 | Autor neznámý

Nabídka a přijetí remízy je přirozenou součástí šachu, vzdát se taky můžu v jakékoliv pozici, ale jestliže se hráči na výsledku domluví za úplatu resp. s vidinou finančního zisku, tak je to stejně trestuhodné jako v kterémkoliv jiném sportu.

05.05.2008 18:39 | Autor neznámý

Domluvená remis Dr.Áku před partií také se má zkontumovat. Je to však ještě těžší prokázat než takovouto výhru. Proto FIDE zkouší Sofijská pravidla na Grand Prix, jak jsme viděli. Hráči si je ani během partie nesmí nabízet. Sice vše jde obejít, také u některých partií to nevypadalo úplně tak bojovné, ovšem stíženo na maximální míru. Porovnejte průběh se současně probíhajícím ME a nadšení či nenadšení diváků na inetu při sledování těchto dvou turnajů.

05.05.2008 18:33 | Autor neznámý

A co například domluvené remízy? Někdy se může stát, že jsou užitečnější než rezultativní výsledek. Bude taky postih a jaký?

05.05.2008 18:17 | Autor neznámý

Ak si Miki pustil hubu na špacír, tak je to potom iná vec. Ale aj tak už prvú chybu urobil hlavný rozhodca, ktorý podľa pravidiel nemal hráča pod vplyvom alkoholu pustit k partii. to Nimrod: Nie som si istý, či by súd naozaj prehrali. Maník by mohol vyhlásiť že tieto reči vypúšťal len z recesie aj keď on by tým pádom nemal koho a za čo žalovať, ale Talla by mal veľkú šancu vyhrať.

05.05.2008 18:12 | Autor neznámý

vzdyt jde o hovno koneckoncu. oba byli potrestani uz dost ne ? prisli o penize a na nejakou dobu i jmeno. sral bych uz na to...

05.05.2008 18:09 | Autor neznámý

Bravo pro pořadatele a komisi !

05.05.2008 17:55 | Autor neznámý

V pripade ze se Manik prokecl a je pravda ze partii prodal, tak plne souhlasim rozhodnuti komise tleskam jejich rozhodnuti.Vzdyt jak by k tomu prisli ostatni poctivi ucastnici turnaje?! Takoveto praktiky mi pripominaji Azmajparasvihliho(ci jak se to pise)

05.05.2008 17:46 | Autor neznámý

Pán Husek, ke´d vzpomenatě na šachových rytírov a gentelmanov, tak si také o nich něčo přečtete alebo nechte porozprávkovať. O Vašich názorech by mohli leda tak Čtvrtníček s Lábusem natočit druhý díl. Verím, že i k vám se tato hra donesla.

05.05.2008 17:44 | Autor neznámý

to Husek: Měl bys pravdu v případě, že by komise rozhodla pouze na základě partie. Bohužel pro aktéry Miki vykecal kde komu, že partii prodal. Tenhle spor by u soudu hráči prohráli :-)

05.05.2008 17:41 | Autor neznámý

No řeknu vám, jak tu čtu, "chudák" Vladimír, ten to tedy slízl. Nejprve mu přijde soupeř dost v náladě, pak neví, jak mu to tedy pustí, a jestli opravdu mu to opravdu pustí. Přemýšlí, komu to již venku Miki vykecal. S takovým soupeřem a myšlenkami je rázem v zahájení prohraný a pak již jen Miki splní svoji "povinnost": Nesebere figuru a odevzdá figuru. Pak komise, přijde o cenu, jde domů a vše dovrší ještě navíc ten novoborský.... Zažili jste větší den "blbec", tak už ho tolik "nebijme".

05.05.2008 17:36 | Autor neznámý

Byť na mieste dotknutých hráčov GM Manika a IM Tallu, tak p. Jelínka žalujem za finančnú ujmu a poškodzovanie dobrého mena. Šachy nie sú hokej,futball alebo tenis, kde sa výsledky zápasu nemôžu dohadovať. V šachu sú dohody povolené dokonca pravidlami. Ponuka remízy je návrh na dohodu výsledku. Takisto hráč môže partiu vzdať kedy chce a nikto mu v tom nemá čo brániť. Že sa v partii vyskytli hrubé chyby nezodpovedajúce výkonosti hráčov. No stáva sa aj lepším, napr. keď si tak z hlavy spomeniem na partiu Rubinsten-Nimcovič, San Sebastian 1912 alebo 23. partiu zapasu o MS Čigorin-Steinitz, nerozmýšľam či tie partie dohodli, aj keď tak pôsobia. :-)

05.05.2008 17:20 | Autor neznámý

steve: Asi tak nějak. Navíc to pak komentoval i Velička. Říkal jakousi storku, kdy měl (on nebo někdo jiný, až tak jsem neposlouchal) zakázano dát remízu, tak to tahali 60 tahů, aby byl kapitán spokojen (i když bylo vše předem domluveno). V té chvíli jsem netušil, že je to k tomuto případu. Dred: To je vyloženě k smíchu.Maník takhla prodává partie zcela běžně, je OK, že si to odsere zrovna on.

05.05.2008 17:15 | Autor neznámý

Ehm...je notoricky známo, že Maník partie prodává jak na běžícím páse. Ono, co mu asi zbývá, když má výkonost jakou má a šachy ho živí...Ještě k té partii. Podle mě to zahráli tak amatérsky, protože si mysleli, že jsou nedotknutelní...

05.05.2008 17:12 | Autor neznámý

Hozene to samozrejme bylo, miki byl nadratovany jak sliva a v prestavkach na cigo to vykecal vetsine osazenstva balkonu, kde se kourilo.

05.05.2008 17:00 | Autor neznámý

A co když to domluva nebyla? Mohlo se stát, že prostě přehlídli oba! Bacrot taky nechal dámu a nikdo z toho cirkus nedělal.

05.05.2008 16:41 | Autor neznámý

asi tak, manik delal co mohl aby talla vyhral... mam mikiho rad, ale tohle byl ulet. by me zajimalo od koho ten napada vzesel z nich dvou.

05.05.2008 16:39 | Autor neznámý

Paci sa mi ako sa tu teraz kazdy obuva do Manika, nikto nie je bez viny. Akurat si to teraz Manik odserie za vsetkych.

05.05.2008 16:38 | Autor neznámý

to uweprase, ve8 treba nevidel, ale ze to nevideli oba ? a navic nechat stat figuru v poslednim tahu, dyt to bije do oci ne ? navic hrali na komentovanych stolech a partie byli online. znam minimalne 4 varianty ktere jsou totalne ... za bileho ve spanelce a to nejsem nijak silnej sachista. tak meli treba vlezt do toho. navic pokud mu chcu pustit vyhru tak mi treba muze byt blbe a partii skretchuju. a to je uplne nejcistci forma ne ? toto byla fakt kravina

05.05.2008 16:36 | Autor neznámý

Dobře udělal pořadatel, tak to má vypadat. S tím Frýdkem - je známo a tak k tomu i mladí soupeři Frýdku přistupují - že i přes nespornou sílu frýdecké omladiny mají vždy větší elo, než výkonnost...

05.05.2008 16:35 | Autor neznámý

pro +. se neumis ani podepsat co vyskakujes do neklana ???

05.05.2008 16:32 | Autor neznámý

Hoši končím. Už se ke mně blíží komando a je možný, že se Viktorovi již nikdy více neozvu. Viktore, rád si v nebi poslechnu Tvou líbeznou kytaru... Pozdravuj Vojtu od Vojty.

05.05.2008 16:23 | Autor neznámý

Je tady řeč i o Indrákovi. Pan GM Vološin by měl objasnit, proč hrál za Indráka turnaje , aby mu nahrál FM. S Vološiny na věčné podvodné časy a nikdy se Sejkorou jinak.

05.05.2008 16:23 | Autor neznámý

Samozřejmě, že má teď Talla z ostudy kabát, když se to vše zveřejnilo. To je pro něj horší než sebraná finanční cenu. Pokud je to vše pravda, je správné, když se alespoň občas na něco takového přijde. Že jsou zároveň případy neprokazatelné, to každý samozřejmě ví. Záleží jen na šachistech, jak se k tomu postaví a kam chtějí svůj sport posunout.

05.05.2008 16:21 | Autor neznámý

A co když ten Miky Mandík to Vxe8 neviděl. Já když jsem nalitej a bez kvality taky vidím ještě mín než Plát M. a to už je nákej hráč.... A ve Frýdku se vždy podvádělo ve velkým - to má pan Plát pravdu. A stejně Vám my Frýdečáci ukážeme kde se tady hrajoou neljlepší šachy - už se to blíží.

05.05.2008 16:20 | Autor neznámý

Talla byl jako trenér mládeže na lonském MS mládeže v Antalyi. Znám i pana Maníka a vím, že podvod je jeho hlavním krédem. Jenom nechápu, proč se o pana Maníka v Česku ještě někdo zajímá?

05.05.2008 16:15 | Autor neznámý

Zrovna jsem si říkal, že bude jedna diskuse, ve které výjmečně nebude mít Plát M "prsty". Chválil jsem však den před večerem.

05.05.2008 16:10 | Autor neznámý

Talla byl na loňském ME mládeže v Černé Hoře jako jeden z trenérů.

05.05.2008 16:06 | Autor neznámý

Šachovým svazem a komisí mládeže mi byl panem ing.Říhou vnucován pan Tala jako jeho osobní trenér. Pan Tala ví o trénování asi jako prase o kuřeti. Odmítl jsem a stal jsem se černou ovcí. Pana Talu k mládeži i reprezentaci mládeže doporučil pan Berezjuk. Věděl jsem, že pan Tala je podvodník a vím i o dalších.Takto se podvádí i na zavřených IM turnajích ve Frýdku.

05.05.2008 15:09 | Autor neznámý

Tak Maník je známý podvodník, neudělal to poprvé, to už je na černou listinu. Když ale v roce 1999 sehrál v Pardubicích v posledním kole evidentně podplacenou partii s Votavou, který si potřeboval výhrou uhrát GM normu, nikomu to nevadilo, přitom to věděli všichni - u normy se to zřejmě toleruje, nemorální je to až u finanční výhry. Ta partie vypadá daleko věrohodněji, bylo ji třeba vidět naživo. Maník strávil tenkrát u partie asi pět minut, jinak kecal na chodbě a dával najevo, jak je mu to fuk. Už tu ta partie v diskuzi proběhla, můžete si ji přehrát třeba na online NicBase.

05.05.2008 14:54 | Autor neznámý

dobře jim tak a už by je neměli vzít znovu do turnaje

05.05.2008 14:52 | Autor neznámý

Jo, ještě na Indráka jsem zapoměl...

05.05.2008 14:26 | Autor neznámý

Podcenili to hoši, podcenili. Jenom nevim, proč se nikdo nezabývá podvodama vološinů, přibylů, medunů a jim podobných...

05.05.2008 14:25 | Autor neznámý

Prave, tohle je uplna kravina. Ze by se nenaucuili nejakou krasnou partii s ohnostrojem na konci. Nezlobte se na me, ale nehlede na to ze je to nemoralni, tak ja to absolutni amaterizmus :)

05.05.2008 14:19 | Autor neznámý

Vyjadrili se k tomu nejak oba hraci? Cekal bych, ze dva takhle silni hraci dokazou zmanipulovat partii, aby se na to neprislo

05.05.2008 14:07 | Autor neznámý

Vyskočil, že má silnej morální kredit ??? Cha cha cháááá. Tak takhle jsem se už dlouho nepobavil.

05.05.2008 13:56 | Autor neznámý

sa to tu rozmazava ako keby sa to stalo po prvy krat.

05.05.2008 13:39 | Autor neznámý

Talla se silně ohradí. Kauza nekončí, ale začíná.

05.05.2008 13:09 | Autor neznámý

I podvádět se musí umět...