Mitropa, 7. kolo, bojovná remíza se Slovinskem

15.05.2007 08:00 | Turnaje

Dostihy o první místo pokračují – Francouzi i Italové vyhráli shodně 2,5:1,5 nad Rakouskem, respektive Chorvatskem, odstup mezi nimi tak stále zůstává jeden bod. Výhru stejným poměrem si na své konto v zápase se Slovenskem připsali ...

Dostihy o první místo pokračují – Francouzi i Italové vyhráli shodně 2,5:1,5 nad Rakouskem, respektive Chorvatskem, odstup mezi nimi tak stále zůstává jeden bod. Výhru stejným poměrem si na své konto v zápase se Slovenskem připsali i domácí Maďaři. Přesto si Slováci připisují dílčí úspěch – Erik Pintér porazil na turnaji se trápící vietnamskou Maďarku Hoang Thanh Trang (nebo maďarskou Vietnamku?, rating 2472, ovšem při obdobném průměru soupeřů pouze 1,5/6) a neochvějně míří za normou mezinárodního mistra.
Při průměru 2473 má 4,5/7 a k normě mu v podstatě stačí 2x nastoupit k partii…

Přestože o posledním místu Švýcarů je již jasno, tak Švýcaři ještě nerezignovali a notně potrápili Německo – v partiích, kde byli ELOvě slabší, dokázali vyhrát 2:1, ale v té jediné, kde byli favorité, zaváhali. A opět u toho byl německý IM Bogner, který sice v úvodu 2x v řadě prohrál, ovšem druhá polovina mu vychází lépe a po výhře nad Martinem Petrem se dostává zpět na 50 %. Inu, bílé figury hrají na této úrovni velmi důležitou roli. Chcete důkaz? Tím je pro mě… zápas Česko – Slovinsko.

Podstatná změna se v našem týmu udála již před zápasem – Pavla Šimáčka, který zažívá velmi perný měsíc (ME v Drážďanech, Ostravský koník), nahradil Marek Vokáč a obdobně v jako předcházejících ročnících Mitropy si sedl za černé figury s úmyslem trpělivě bránit, případně využít soupeřovu příliš optimistickou hru. Nevybral si však příliš dobrý zápas, protože černí vůbec neměli na růžích ustláno a všechny partie prohráli. V řeči výsledků to dopadlo takto:
IM Bernášek (2509) – IM Borisek (2519) 1-0
IM Sakelsek (2487) – GM Vokáč (2482) 1-0
IM Petr (2443) – IM Šebenik (2483) 1-0
IM Skoberne (2440) – Příborský (2370) 1-0
A co to znamená pro případné české normy? Ivo Příborský přišel i o teoretickou šanci poprat se o IM-normu, zato situace Honzy Bernáška je daleko radostnější – s průměrem soupeřů 2494 a 4,5/7 má stále reálnou šanci na normu GM. Držíme palce!

Výsledky 7. kola
Česko – Slovinsko 2:2
Itálie – Chorvatsko 2,5:1,5
Švýcarsko – Německo 2:2
Rakousko – Francie 1,5:2,5
Maďarsko – Slovensko 2,5:1,5

Jestliže soutěž mužů včera proběhla prakticky bez větších překvapení, pak v soutěži žen se děly věci! Největší překvapení se urodilo na účet největšího favorita – Maďarsko I ztratilo v průběhu předcházejících 6 kol pouze 1,5 bodu. O stejný počet bodů je však včera dokázalo obrat Slovinsko, které výhrou 1,5:0,5 zdramatizovalo situaci na čele. Využít vzniklé situace mohlo Maďarsko II, ale i zde překvapil papírový outsider. Lucku Hodovou totiž turnaj zastihl ve výborné formě, včera dokázala dokonce černými porazit WIM Rudolf (2301) a proti soupeřkám s průměrem 2224 uhrála pěkných 4,5/7, což znamená útok na normu WIM! Jen tak dále. Na Lucčin výkon bohužel nenavázala Kristýna Novosadová, která i přes výhodu bílých figur prohrála s WIM Ignácz (2238). I tak je remíza s tímto silným týmem úspěchem, který značně zamotal situaci na prvních místech. Stále vede Maďarsko I, s půlbodovou ztrátou následuje Maďarsko II a další půlbod zpět jsou Slovinky a Slovenky.

Výsledky 7. kola
Německo – Rakousko 1:1
Maďarsko IV – Slovensko 0:2
Maďarsko I – Slovinsko 0,5:1,5
Maďarsko II – Česko 1:1
Maďarsko III – Chorvatsko 2:0

Zítra se opět začíná v 15:00 a vzhledem k nasazování družstev na on-line přenos očekávám, že si pořadatelé nenechají (stejně jako dnes) ujít souboj o první místo a uvidíme tedy zápasy Francie – Maďarsko a Česko – Itálie v soutěži mužů, ze soutěže žen to vypadá na zápas Slovensko – Maďarsko I. Určitě se tedy bude na co dívat a o čem diskutovat!
0x 784x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat