Kongres ICCF 2011 - FINSKO

11.08.2011 05:43 | Korespondenční šach

Letošní Kongres ICCF, který byl zároveň volebním kongresem, se uskutečnil ve dnech 30.07. – 06.08.2011 v hotelu Scandic, ve finském městě Järvenpää, cca 35 km od hlavního města Helsinek. Za SKŠ v ČR se zúčastnili pisatel těchto

Letošní Kongres ICCF, který byl zároveň volebním kongresem, se uskutečnil ve dnech 30.07. – 06.08.2011 v hotelu Scandic, ve finském městě Järvenpää, cca 35 km od hlavního města Helsinek. Za SKŠ v ČR se zúčastnili pisatel těchto řádků jako delegát ČR v ICCF a auditor ICCF (s manželkou) a pracovník mezinárodního úseku pan Michal Volf z Dvora Králové.

Cesta do místa kongresu proběhla naprosto hladce, na ruzyňském letišti jsme se navíc setkali se slovenským delegátem Helbichem a jeho manželkou, takže jsme společně vytvořili pětičlennou česko-slovenskou federativní úderku a společně v pohodě a bez turbulencí doletěli kolem 16.00 místního času na letiště Vantaa v Helsinkách. Tam nás kromě slunečného a teplého počasí (konstatovali jsme, že se jedeme na sever ohřát…) přivítali i finští organizátoři, naložili do dvou aut a odvezli až před hotel v Järvenpää, což bylo v obou případech velmi příjemné překvapení!

Zbytek sobotního odpoledne byl z naší strany věnován průzkumu kulinářských možností v nejbližším okolí (ceny v hotelové restauraci jsou – mírně řečeno – poněkud přemrštěné) a večer se od 20.30 konala tradiční Welcome Party, z mé strany se jednalo o přivítání se se starými známými, u Michala Volfa o navazování nových známostí, kontaktů a možná i přátelství. Velmi záhy však došlo pití, takže jsme večer s manželkou zakončili v blízké restauraci u sklenice našeho oblíbeného cidre.

Pracovat jsme začali v neděli odpoledne, dopoledne bylo věnováno oficiálním projevům, rozdělování medailí a diplomů a volbám. Kulturní vložka tentokrát sestávala ze dvou písniček zahraných místním borcem na tahací harmoniku, takže trvala pouze pár minut, což bylo přítomnými kvitováno s evidentním povděkem (zejména těm, kteří pamatovali nekonečně dlouhé taneční vystoupení v Indii před 7 lety).

Letošní kongres je kuriózní v tom, že se na něm udělují poprvé (a všichni doufají, že i naposled) tituly hned třem mistrům světa:

20. MS Pertti Leihikoinen (FIN) – zde jsem převzal diplom a bronzovou medaili pro pana Miloše Kratochvíla z Písku, který v tomto finále obsadil 3. místo; ještě jednou blahopřeji!
23. MS Ulrich Stephan (GER)
24. MS Marjan Šemrl (SLO)

Dále se udělovaly medaile a tituly mj. za:
8. MS žen – Olga Suchareva (RUS)
8.Olympiáda žen – 1. Polsko, 2. Bulharsko, 3. Itálie
11.Světový pohár – 1. Reinhard Moll (GER), 2. Hubert Zautzig (GER), 3. Lars Forslöf (SWE)
13.Světový pohár – 1. Reinhard Moll (GER), 2. Rob Kruis (NED), 3. Reiner Zajontz (GER)
1. Webchess Open – 1. Auno Siikaluoma (FIN), 2. Peter Žebre (SLO), 3. René Raijmaekers (NED)
Interzonal 2008 – 1. Europe C (družstvo bez účasti českého hráče)

Novým čestným členem ICCF (Honorary Member) byl jmenován Esko Nuutilainen (FIN), který organizoval kongres ICCF v Järvenpää už v roce 1991 (a v témž hotelu). Shodou okolností to byl právě on, kdo mne vezl z letiště svým autem, čehož si nyní považuji o to víc…;-)

Zlaté medaile Bertl von Massow za 15 let nepřetržité práce pro ICCF jdou tentokrát všechny, resp. obě do Česka našim rozhodčím ICCF. Získali je:
Karel Glaser z Českých Budějovic
Zdeněk Nývlt z Brna
Oběma přátelům srdečně blahopřeji!

Stříbrné medaile Berl von Massow za 10 let nepřetržité práce pro ICCF obdrželi:
Valer-Eugen Demian (CAN)
Attila Kiss (HUN)
Laurent Tinture (FRA)

Další část programu byla věnována financím a auditu, v této části jsem přednesl i já svou zprávu auditora ICCF, která byla přijata pozitivně.

Ještě před obědem se uskutečnily volby do výkonného výboru ICCF (Executive Board) a auditora ICCF. Jako auditor jsem byl pověřen funkcí hlavního skrutátora a vyhlašovatele výsledků. Po stručném vystoupení obou kandidátů na prezidenta Erica Rucha a Tunce Hamarata byl zamítnut návrh, aby se o funkcích, na které se přihlásil pouze jediný kandidát, hlasovalo aklamací, takže volby proběhly ve všech případech tajným hlasováním.

Výsledky voleb:
Prezident – Eric Ruch (FRA) porazil Tunce Hamarata (AUT) 36-16 hlasy
Generální sekretář – Michael Millstone (USA)
Ředitel světových turnajů – Frank Geider (FRA)
Ředitel pro služby – Jean-Christophe Chazalette (FRA)
Finanční ředitel – George Pyrich (SCO)

Auditor ICCF – Josef Mrkvička (CZE) (z 52 hlasů jsem dostal 51 a ten neplatný jsem si tam hodil sám, stále ještě nemám žaludek na to, abych volil sám sebe…)

Ve výkonném výboru zůstala neobsazena pozice Ředitele pro marketing, na kterou se nepřihlásil žádný kandidát. Některým účastníkům kongresu se nelíbila převaha Francouzů ve výkonném výboru – ale co dělat, pokud se nepřihlásí jiný kandidát…

Odpolední program byl sice pro další fungování ICCF velmi důležitý, pro národní federace však nepříliš zajímavý. Celé odpoledne jsme se dohadovali o administrativních záležitostech spojených s registrací ICCF ve Švýcarsku jako neziskové organizace (čímž začne ICCF konečně po 60 letech právně existovat) a o nutných s tím spojených změnách ve Stanovách ICCF. Byla rovněž podepsána dohoda mezi ICCF a švýcarskou federací KŠ, podle které bude sídlem ICCF poštovní adresa, na níž sídlí švýcarská federace.

V neděli večer se konal tradiční Opening Banquet v režii finských hostitelů, a sice mimo hotel v jakési dřevěné budově na druhé straně kolejiště (náš hotel stojí přímo naproti nádraží a z okna hotelového pokoje můžeme pozorovat nástupiště). Většina hlasů tvrdila, že to je hudební škola, zde se ale podle nápisů na budovách – podobně jako v Maďarsku nebo v Estonsku – nepozná, o co se jedná (mluvím samozřejmě za sebe...).

Po úvodním kulturním programu, ve kterém manželka jednoho z finských účastníků zapěla dvě písně od místního rodáka Johana Sibelia (což je jediný finský hudební skladatel, kterého znám), jsme byli pozváni k bufetovému stolu – menu popisovat nebudu, abych Vám zbytečně nedělal chutě, i když na druhé straně možná ne všichni milujete ryby a rybičky…

Po trochu rozpačitém začátku se zábava postupem času výrazněji rozjela, zejména poté, co se začal nalévat koňak ke kávě a Finové začali čarovat a odněkud vytahovat další a další láhve tvrdého alkoholu. Protože to začalo zavánět finským slalomem (=smícháním všeho, co teče a obsahuje aspoň špetku alkoholu, v jednom žaludku), museli jsme s manželkou zbaběle prchnout…

Pondělní program byl zahájen zprávou Mastrojeniho tzv. antiremízové komise. Ještě předtím Turci stáhli nabídku na organizaci Kongresu ICCF v r. 2012 v Istanbulu, což bylo všeobecně očekáváno jako reakce na nezvolení Tunce Hamarata za prezidenta ICCF.

Mastrojeniho komise došla k závěru, že řešením by mohlo být přidělení 3 bodů za výhru a 1 bodu za remízu. Nový systém by však měl být nejdříve testován na nějakém turnaji mimo systém MS, který jsou ochotni organizovat Italové. Tento návrh neprošel, resp. nebylo o něm ani hlasováno.

Dále komise navrhla, aby ve vypsaném 19. SP (poštou) o vítězi nerozhodoval S-B, ale vyšší počet výher (S-B jako další kritérium). Hlasováno bylo pouze o tomto návrhu a velmi těsným poměrem hlasů bylo rozhodnuto, že bude zavedeno nejen pro 19. SP, ale pro všechny nově startované turnaje od 01.01.2012.

Byl probrán finanční plán na roky 2011-2015, vzat na vědomí bez usnesení.

Program Direct Entry:

Byl jmenován Ian Pheby (ENG) jako nový komisař pro Direct Entry. Vysvětleno nové pravidlo pro registraci nových hráčů na serveru ICCF – DE Office už nebude vytvářet identity nových hráčů, vše bude v kompetenci národních federací (delegátů). Bude významná změna v dostupnosti suspension list – zatím ho může vidět pouze WTD, v budoucnu všichni TO. Jednomyslně schváleno.

Projednán návrh anglické federace na zvýšení rabatu pro národní federace za přihlášky DE z 30 % na 50 %. Finanční ředitel ICCF navrhl odložit rozhodnutí na příští rok, až bude zřejmé, do jaké míry ovlivní příjmy ICCF snížené startovní poplatky k 01.01.2011. Přesto bylo o návrhu Angličanů hlasováno a tento byl schválen velkou většinou hlasů. Finance SKŠ však zvýšený rabat příliš neovlivní, vzhledem k minimálnímu počtu našich hráčů, kteří se hlásí do turnajů ICCF přes Direct Entry.

Odpoledne se jednalo o změnách v pravidlech pro udělování titulů ICCF:

Bylo jednomyslně schváleno, že u serverových turnajů nebude TD hlásit kvalifikačnímu komisaři splnění norem, protože server hlásí splnění norem automaticky; u poštovních turnajů tato povinnost zůstává. Žádosti o udělení titulů i nadále podává národní federace.

Bylo jednomyslně schváleno, že možnost tzv. přeplnění normy (tj. získání potřebného počtu bodů z menšího počtu partií) bude zahrnuta přímo do Turnajových pravidel ICCF, bez nutnosti hlasovat o každém případu zvlášť na Kongresu.

Byla jednomyslně schválena změna pravidel pro udělování titulu IA (International Arbiter).

Byl jednomyslně schválen návrh na udělení statutu Vrcholového turnaje (Title Tournament) pro předkolo 19. Olympiády (poštou); turnaj totiž nesplňuje požadavek na min. 9 hráčů ve skupině (hraje pouze 8 družstev ve skupině).

Byl jednomyslně schválen návrh zahrnout do Turnajových pravidel ICCF ustanovení, že v případě dvoukolových turnajů (každý s každým 2 partie) nemusí být požadavek na 9 hráčů v turnaji splněn, za podmínky, že bude sehráno min. 8 partií.

Dále byla v pondělí odpoledne projednána situace na webserveru ICCF. Nebyla předložena žádná zpráva Ředitele pro služby (rezignoval na funkci ještě před Kongresem), pouze krátké shrnutí. Bylo konstatováno, že chybějí dobrovolníci do testovacího týmu, musel být najat profesionální tester za 1 500 EUR ročně. Náš Michal Volf se v návaznosti na toto sdělení přihlásil jako dobrovolník do testovacího týmu.

Na serveru je registrováno 10 095 hráčů (s přihlašovacím heslem), z toho 4 493 aktivních (momentálně hrajících). Nárůst oproti 2009 20 %, resp. 10 %.

Vývoj serveru: všechny položky plánu na rok 2010 byly splněny, kromě dvou – vícejazyčné verze serveru a podpora pro tzv. uzly (již není požadováno). Některé změny zůstaly nedokončeny – vylepšení turnajových tabulek, bezpečnost serveru.

Byly předvedeny záměry vylepšení serveru v letech 2011-2012 (do příštího kongresu), které však byly formulovány dost obecně a bez konkrétních detailů. Jednomyslně byl schválen rozpočet na vývoj serveru ve výši 13 000 EUR do příštího kongresu. Na běžnou údržbu serveru a ostatní provozní náklady byl navržen a jednomyslně schválen rozpočet 8 000 EUR.

Byl předložen návrh na zlepšení designu serveru ICCF s tím, že nový design serveru by pak měl být použit pro design webu ICCF. ICCF obdržela nabídku od profesionální designérky (Kirsten Witaschek), ve které není stanoven harmonogram implementace, ale vše by mělo být hotovo do příštího kongresu. Prostou většinou byl schválen pro tuto úpravu rozpočet 8 000 EUR. (Hlasoval jsem proti návrhu, protože nebyl předložen ani harmonogram, ani představa, jak by nový design měl vypadat. Kromě toho si myslím, že prioritou pro utrácení peněz ICCF by měla být webová stránka www.iccf.com , která je na rozdíl od serveru v žalostném stavu.)

Webová stránka www.iccf.com:

Stále chybí manažer projektu pro novou webovou stránku. Po obsahové stránce bude zodpovědný Eric Ruch.

Archiv partií ICCF:

Polský delegát podal informaci, že v Polsku se v pozůstalosti Witolda Bieleckého objevily partiáře ze starých poštovních turnajů (semifinále, kandidáti, možná i finále), které zřejmě chybějí v databázi ICCF.

Marketing:

V této oblasti se za poslední rok neudělalo skoro nic, pouze byl aktualizován inzerát v New In Chess, a ustanoven Panu Laine (FIN) jako zodpovědná osoba za ICCF Telechess (součást ChessBase Magazine); v r. 2011 bude za ICCF vydáno jedno vydání Telechess.

Diamond Jubilee Book: obnovený projekt by měl řídit M. Wojnar (POL), s pomocí A. Borwella (SCO).

V pondělí večer se hrál bleskový turnaj, který pro mne skončil částečným překvapením: favorité dřívějších blicáků Söderberg (loňský vítěz z Turecka) a Šemrl neprošli do play-off! Tentokrát se hrálo ve dvou skupinách o 12 hráčích, první 4 postupovali do play-off hraného vyřazovacím způsobem. Turnaj nakonec vyhrál neznámý mladý Litevec Dimitrijus Chocenka, který ve finále porazil Fina Petri Kopsu; třetí skončil další Fin Panu Laine, na veterána Fritze Baumbacha zbylo tentokrát jen čtvrté místo. Náš Michal Volf získal v předkole 2,5 bodu a do play-off nepostoupil.

Úterní program byl věnován udílení nových titulů ICCF. Za ČR nové tituly získali:
Velmistr (GM):
Zdeněk Straka z Tábora
Jan Židů z Prahy

Mezinárodní mistr vyšší třídy (SIM):
František Sochor z Pcher
Všem jmenovaným k jejich úspěchu blahopřeji!

Pak program pokračoval informacemi a diskusí ohledně oblasti turnajů ICCF.

Veterans World Cups:
5. ročník budou organizovat Němci, start 01.09.2012.

Disciplinární komise:
Bylo navrženo a schváleno zřídit 5člennou komisi, která by řešila případy podvodů a manipulací s výsledky, apod. Má to být poradní orgán pro Ředitele světových turnajů, který pak rozhodne. Tresty budou stejné, jaké jsou uvedeny v Etickém kodexu ICCF. Hráč bude mít možnost odvolat se k Arbitrážní komisi.

Zvací turnaje:
Byly schváleny všechny zvací turnaje uvedené ve zprávě WTD pro kongres. Navíc bylo odhlasováno, že turnaje „zdarma“ na serveru pro národní federace s max. 105 partiemi platí každý rok až do odvolání. Přímo na kongresu jsem od ruského delegáta obdržel pozvánku do ruských zvacích turnajů, kterou jsem zpracoval hned na místě a informace je již vyvěšena na webu SKŠ.
Bylo zdůrazněno, že pozvánky mají chodit přes národní delegáty, nikoli přímo hráčům.

Vrcholové turnaje:
28.MS – Finále: start 10.06.2012
Předkolo, Semifinále, Turnaj kandidátů: start v roce 2012 ve stejných dnech jako v roce 2011.
Olympiády: Předkolo 20. OLY, Finále 18. OLY – start dosud neurčen.
Olympiády žen: Finále 9. OLY žen – zatím se přihlásilo pouze 9 družstev, termín pro přihlášky prodloužen do 31.08.2011. Poprvé v historii se letos ženské družstvo ČR pro nezájem hráček (kromě p. Babulové a p.Kubíkové) olympiády nezúčastní, a to je veliká škoda!

Ostatní turnaje:
Valer-Eugen Demian rezignoval na funkci Non-Title Tournaments Commissioner. Andrew Dearnley (ENG) se přihlásil jako jeho nástupce.
Schválen návrh doplnit do názvu turnaje Diamond Jubilee Officials 2011, že se pořádá na památku George Stibala.

Úterní program

Poštovní turnaje:
Schválena změna v počtu hráčů v postupových turnajích hraných poštou, za účelem zkrácení čekací doby: 6 hráčů v M-Class (dvoukolově), 4 hráči v H- a O-Class (dvoukolově).

Tématické turnaje:
Schválen seznam témat pro tématické turnaje na rok 2012. Po obdržení definitivního seznamu (polský delegát navrhl doplnění o dvě varianty nesoucí jméno polského velmistra Akiby Rubinsteina) bude seznam zveřejněn na webu SKŠ.

Interzonální turnaje:
Schválen návrh ředitele zóny 4 Dinanda Knola pořádat turnaje pro individuální vítěze zonálních turnajů.

Školní turnaje:
Bylo schváleno, že školní turnaje nebudou podléhat startovnému. Nový ročník bude připravován tak, aby byl odstartován v příštím školním roce (severní polokoule). Na organizaci se budou podílet Andrew Dearnley (ENG) a Arjen Oudheusden (NED).
Tím byl vyčerpán úterní program, ale vzhledem k časové rezervě jednání pokračovalo některými body ze středečního programu.

Pravidla hry:

Schválena změna pravidla 8B (družstva) pro hru poštou, vylučující dvojí výklad tohoto článku. Stávající znění vedlo některé hráče k domněnce, že svou dovolenou nemusí hlásit svým soupeřům, ale že ji stačí oznámit kapitánovi svého družstva a tím tuto svou povinnost přenést na něj. Upravené znění článku má jednoznačný výklad.

Turnajová pravidla:

Schválena změna článku 4 (začlenění turnajů GMN a MN).
Schválena změna článku 5 (začlenění Champions League).
Proběhla diskuse, zda mají družstva mít volnou ruku seřadit hráče na jednotlivých šachovnicích bez ohledu na jejich rating (příklad – Izrael v semifinále 9. ME družstev), nebo zda stanovit nějaké pravidlo (např. rozdíl v ratingu) pro pořadí hráčů, případně umožnit organizátorovi turnaje změnit pořadí na šachovnicích o své vůli. Většinově odhlasováno, že kapitán družstva má právo stanovit pořadí hráčů na šachovnicích bez ohledu na jejich rating.
Tím byl úterní program ukončen. Po krátké přestávce byla zahájena schůze evropské zóny. ME družstev: Stále nejsou známi finalisté pro 8. ME družstev. Semifinále 9. ME odstartovalo v červenci 2011, s rekordní účastí 34 družstev.
Memoriál Haro Otte – vítězem je s velkým náskokem Slovinsko, ČR bojuje s Němci o 2. a 3. místo. Byl schválen princip výběru 3 hráčů pro individuální Interzonal se startem koncem roku 2011, a sice první 3 hráči z posledního finále ME.
Byl schválen návrh nevybírat startovné do evropských turnajů družstev.
Byl schválen návrh poskytnout příspěvek 1 500 EUR pro pořádající národní federaci na Kongres v r. 2012.
Německo navrhlo pořádat ME žen. Návrh se nesetkal s příznivým přijetím, v řadě zemí je nedostatek hráček. Návrh byl nakonec po diskusi stažen.
Ukrajina navrhla uspořádat přátelský zápas Ukrajina – zbytek Evropy (1, 2 nebo 3 hráči z každé země zóny). Bylo dohodnuto, že se návrh nemusí schvalovat na schůzi zóny, a že Ukrajina může oslovit jednotlivé federace zóny přímo.

Středeční program byl zahájen návrhem na změnu ratingových pravidel:
Většinou hlasů bylo schváleno nové pravidlo počítání ratingu, podle kterého nebude základem pro výpočet nového ratingu jako dosud rating soupeře na začátku turnaje, ale vyšší z hodnot rating na začátku turnaje a současný rating.
Podle našeho příkladu přešly Francie a Rakousko v minulém roce z národních ratingů na rating ICCF. Na návrh polského delegáta budou všechna ratingová pravidla zařazena do Turnajových pravidel ICCF (jako příloha).

Následovaly zprávy různých odvolacích komisí:
Pravidla hry – bez připomínek.
Ostatní pravidla – žádný případ k řešení.
Arbitrážní komise – bez připomínek.

Etický kodex ICCF (Code of Conduct):
Výkonný výbor prověří, zda není třeba dokument aktualizovat.

Komise pro činnost rozhodčích:
Podán návrh, že rozhodčí nesmí hrát v turnaji, který rozhoduje. Navržena změna v tom smyslu, že obvykle rozhodčí a jeho zástupce (designed backup) nesmějí hrát v turnaji atd. (připouštějí se tedy výjimky, zejména u národních turnajů v menších federacích, kde je nedostatek rozhodčích). Takto schváleno. Na serveru by měla být zavedena utilita, která bude startéra okamžitě upozorňovat na možný konflikt zájmů.

Zprávy zonálních ředitelů:
Zóna 4 – Afrika/Asie: proběhla změna zonálního ředitele – místo Ole Jacobsena Dinand Knol. Byl zaznamenán výrazný úbytek členských zemí v této zóně, přesto přihlášeno 585 hráčů v předkole 13. mistrovství zóny. Zajímavá by byla statistika přihlášek po zemích.

Zóna 1 – Evropa: Witold Bielecki Memorial pro hráče s nízkým ratingem (druhý ročník Haro Otte memoriálu) byl odložen na začátek roku 2012.

Zóna 2 – Latinská Amerika: velké finanční problémy u většiny zemí zóny, ředitel zóny Carlos Cranbourne platí členské příspěvky ICCF a startovné za řadu zemí sám (s výjimkou Argentiny, Brazílie, Nicaragui, Guatemaly). Kuba nemůže z politických důvodů používat Direct Entry.

Byl podán návrh stanovit pro každý rok kvótu 3 hráčů z izolovaných zemí s volným vstupem do vybraných placených turnajů. Po diskusi toto bylo rozšířeno na všechny zóny s tím, že každý zonální ředitel bude mít k dispozici max. 20 volných přihlášek do placených turnajů ICCF za kalendářní rok, které bude přidělovat dle vlastního uvážení, přednostně hráčům ze zemí, ve kterých není ustavena národní federace. Takto schváleno.

Zpráva Generálního sekretáře:
Nebyly podány žádné nové návrhy, prezentována pouze rekapitulace loňských rozhodnutí a vývoje v roce 2011 (zejména ohlasy na nové řešení mimořádné dovolené).

Externí záležitosti:
Prezident ICCF se zúčastní v říjnu Kongresu FIDE v Krakově.

Interní záležitosti:
Historická komise: pro letošní rok nebyla podána zpráva, k protokolu z Kongresu bude přiložen přehled všech kongresů a schůzí prezidia za 60 let existence ICCF.

Provedena revize a aktualizace členů všech komisí ICCF.

Příští kongresy:
Schválen nový zvýšený pravidelný roční příspěvek ICCF na kongres ICCF pro federaci-organizátora bude 5 000 EUR místo 1 500 EUR.
Delegát JAR Dinand Knol přednesl nabídku federace JAR na uspořádání Kongresu v roce 2012 v Jižní Africe. Místo: Rustenburg, hotel The Orion Safari Lodge. Doba: září-říjen 2012 (bude upřesněno). Návrh byl jednomyslně schválen.

Polský delegát Wojnar přednesl nabídku a prezentaci Polska na uspořádání kongresu ICCF v r. 2016 (asi Varšava). Prověří, zda je možno předsunout na rok 2013.

Tím skončila oficiální část Kongresu. Na stránce finské federace KŠ můžete najít celou řadu fotografií jak z průběhu Kongresu samotného, tak z doprovodných akcí.

Ing. Josef Mrkvička, vedoucí Mezinárodního úseku SKŠ a delegát ČR v ICCF

0x 1795x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat