Zasloužený vítěz Aleksandr Bulavka

05.12.2009 07:03 | Grand Prix Varšavy v řešení 2009

Další turnaj podzimní řešitelské sezóny se konal 21.-22. 11. ve Varšavě jako osmý ročník tamní Grand Prix. Rozhodčím hlavní soutěže byla osoba nejpovolanější: úřadující mistr světa i Evropy Piotr Murdzia. Na startu se objevil...

Další turnaj podzimní řešitelské sezóny se konal 21.-22. 11. ve Varšavě jako osmý ročník tamní Grand Prix. Rozhodčím hlavní soutěže byla osoba nejpovolanější: úřadující mistr světa i Evropy Piotr Murdzia. Na startu se objevilo 14 účastníků ze 7 zemí, mezi nimiž tentokrát chyběli zástupci Slovenska, a ani domácí řešitelé s 5 zástupci nebyli příliš zvědaví, co jim Piotr přichystal (pravda, Kacper Piorun byl v té době na MS mládeže). Nositelé řešitelských titulů byli zastoupeni trojicí mezinárodních mistrů a mistrů FIDE.

Vítězem se stal zcela zaslouženě Aleksandr Bulavka z Běloruska. První den s ním sice ještě další soutěžící dokázali držet krok (vedl jen o jeden bod, ovšem po velké vlastní chybě, kdy s dostatkem času zapsal špatný úvodník jedné z trojtažek a zahodil tak pět bodů), druhý den ale vyhrál dvě ze tří kol a získal pohodlný osmibodový náskok. Druhý Piotr Górski navázal na dobré výsledky z Ria a ukázal, že s nastupující generací polských řešitelů se musí zcela vážně počítat. Třetí M. Dragoun neobhájil své nasazení a není spokojen ani s výsledkem, ani s výkonem.

Pořadí: 1. IM A. Bulavka (BLR) 74 bodů / 307 minut, 2. FM P. Górski (POL) 66 / 353, 3. IM M. Dragoun (CZE) 64 / 342, 4. FM D. Pletněv (RUS) 59 / 341, 5. FM V. Krivenko (UKR) 58 / 345, 6. M. Limontas (LTU) 53 / 360, 7. IM V. Kopyl (UKR) 45 / 351, 8. V. Zajcev (BLR) 44,5 / 359, 9. M. Sihněvič (BLR) 31 / 360, 10. R. Królikowski (POL) 24 / 360.

V doprovodném openu (12 úloh v časovém limitu 3 hodiny), který připravil R. Królikowski, rozhodoval o pořadí na čele pětitahový samomat a zapomenuté nebo neuvedené varianty v jedné ze studií. Zde vyhrál M. Limontas (59,6 bodu za 180 minut) před A. Bulavkou (56,9 / 165) a V. Kopylem (56,6 / 180). Vítězem quick show (řešení 30 dvojtažek v limitu 1 minuta na každou) se stal A. Bulavka s 8 body. Prvních osm řešitelů z této soutěže postoupilo do solving show, kde se utkalo v zápasech v řešení dvojtažek vyřazovacím systémem – ve finále porazil V. Kopyl M. Limontase 4:2.

A na závěr jako ukázka jedna z dvojtažek z hlavní soutěže.
B: Kh7, Df7, Vc6, Vg4, Sd3, Se7, Jf6, Jh6, Pc2, e3
Č: Ke5, Db2, Va4, Vc7, Sa2, Sh4, Jc8, Pd7, g6
bílý táhne a dá mat druhým tahem

Fotografie

Aleksandr Bulavka s trofejí pro vítěze. Vlevo sedí S. Parzuch a stojí R. Królikowski, vpravo P. Murdzia.

Druhý P. Górski potvrdil svůj stálý výkonnostní vzestup.

Rozhodčí hlavní soutěže P. Murdzia se před začátkem usmívá.