GM Milov versus Rybka

21.09.2008 08:00 | GM Milov versus Rybka

Tento týden se uskutečnil další z řady zápasů proti nejlepšímu šachovému programu současnosti Rybce (Rybičce, Kaprovi...:-)). Jejím soupeřem se tentokrát stal rusko-izraelsko-švýcarský velmistr GM Vadim Milov, jehož současný rati...

Tento týden se uskutečnil další z řady zápasů proti nejlepšímu šachovému programu současnosti Rybce (Rybičce, Kaprovi...:-)). Jejím soupeřem se tentokrát stal rusko-izraelsko-švýcarský velmistr GM Vadim Milov, jehož současný rating je zároveň nejvyšší v jeho kariéře, a to 2705.
Zápas se hrál na osm partií a probíhal v USA přímo v bytě jednoho ze spoluzakladatelů Rybky Larryho Kaufmana (jejím stvořitelem, jak jistě většina z vás ví, je Američan českého původu Vasik Rajlich).
Rybka už má za sebou spoustu zápasů, víceméně úspěšných (ale např. s FM Johnem Meyerem prohrála 4-0, když měla v každé partii jezdce méně, na poslední zápasy Rybky se můžete podívat zde), avšak s hráčem 2700+ ještě nehrála. Samozřejmě, kdyby se hrály zcela normální partie, neměl by šanci ani Anand, Carlsen, Kasparov nebo já nevím kdo. Proto se vymýšlí různé handicapy, aby to Rybka neměla tak snadné. A snad i to přispělo k tomu, že GM Vadim Milov v tomto zápase zvítězil 4,5:3,5, přičemž zanechal velice dobrý herní dojem! Podívejme se postupně na všechny partie:

I) V první partii, která se hrála bez handicapu, Rybka černými zasadila svou první výhru (jistě v tuto chvíli netušila, že jedinou!), když ve střední hře obrala svého soka o pěšce, kterého jemnou hrou uplatnila k zisku celého bodu. A to dokonce v koncovce různobarevných střelců, kterým právě počítačové motory příliš nerozumí!
II) Ve druhé partii měla Rybka bílými od začátku kvalitu méně. Milov chytře zvolil francouzskou a pozice se záhy téměř úplně zablokovala a nastal tudíž manévrovací boj. I zde však Rybka prokázala své kvality, a ne nadarmo se říká, že její oblíbenou figurou je jezdec. V této partii totiž učinila oběma svými oři z 54 tahů dohromady celých 21!! Nakonec se Milov spokojil s remízou věčným šachem, neboť bílá dáma ve spolupráci s jezdci už začala nepříjemně ohrožovat černého krále.
III) Třetí partie, opět bez handicapu. Milov bílými v klidu mění figury, zjednodušuje pozici a přechází do trochu horší koncovky, kterou velmi umnou obranou udrží. Pěkný výkon!
IV) Partie č. 4, Rybka bílými bez kvality. Milov volí Caro-cann a drží. Rybka dělá, co může, získá do koncovky D+J:D+V dva pěšce navíc, nicméně kvalita je kvalita a kvůli hrozícím matům sám počítač vynucuje remízu věčným šachem.
V) Pátá partie, Rybka hraje černými bez f7 pěšce. Velmi brzy získává jako náhradu pěšce b2, avšak vzdaluje tím svou dámu od centra dění a velmistr bez problémů vynucuje remízu věčným šachem.
VI) Šestá partie se Rybce povedla asi nejméně z celého zápasu. S kvalitou méně otevřela centrum, vyměnila figury a kvalita se prostě musela projevit. Nicméně chvíli to vypadalo, jakoby to Milov pokazil, jelikož musel kvůli postouplému bílému d-pěšci kvalitu vrátit a zároveň tím již podruhé v zápase přejít do nestejnopolných střelců. Tentokrát se ovšem plně revanšoval, když dokázal, že na pohled remízová pozice je vyhraná:



Tato pozice je jen zdánlivě remíza, rozhodne slabina na h4! Bez pěšců by tato pozice samozřejmě byla remis, bílému by stačilo dostat krále na áčko a za ě-pěšce obětovat střelce. 51...a4 52.Kc3 Kc5 53.Se3+ Kd5 54.Kb4 Sd7 55.Kc3 Ke6 56.Sc1 Kf5 57.Kd4 Se6 58.Ke3 Sf7 59.Sb2 Sg6 60.Sa3 Kg4 61.Se7 Kg3!



Jak to tak v podobných typech pozic často bývá, rozhoduje nevýhoda tahu! 62.f5 Sxf5 Kdyby bílý držel pěšce h4 a pustil áčko dopředu, černý by se střelcem na f6 opět tempnul a udělal zugzwang! 63.Ke2 Sh7 64.Ke3 Sg6 65.Ke2 Kf4 66.Sd6+ Kf5 67.Ke3 Ke6 68.Sc5 Kd5 69.Sf8 Kc4 70.Kf2 Kb3 71.Ke3 a3 72.Sg7 Kc2 73.Sh8 a2
0-1


VII) Rybka sice bez pěšce f7 rychle zahrála malou rošádu, takže jeho absence na první pohled až tolik nevadila, ovšem Vadim již poněkolikáté chytře zavřel pozici na francouzský způsob, čemuž sama Ryba pomohla přetažením c5-c4. Tím se dámské křídlo a celé centrum pevně zaklínilo a bílý tak mohl naprosto v klidu připravit pěšcový nástup na královském křídle. V tu chvíli již absence pěšce naopak značně chyběla a Rybka si v této partii skutečně ani neškrtla! Krásná ukázka toho, jak se má porážet počítač!
VIII) V poslední partii zápasu, kde měla Rybka bílými již počtvrté kvalitu méně, zvolil GM Milov úspěšnou francouzskou, znovu brzy zablokoval pozici tahem c4 a Rybka se jen marně pokoušela dobýt černou pevnost. Svou první výhru z první partie tedy již nedokázala zopakovat a prohrála tudíž tento zápas 3,5:4,5, Milov se ukázal jako více než rovnocenný soupeř, chytře volil pozice i zahájení. Samozřejmě, musíme brát v potaz Rybí handicap (4x bez kvality a 2x bez f7 pěšce), ale i tak...

Na všechny partie (nejen) tohoto pozoruhodného utkání se můžete podívat na oficiálních rybích stránkách.
10x 1741x David Kaňovský
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
23.09.2008 20:30 | Autor neznámý

bbbbbbbbbbbbbnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

22.09.2008 23:05 | Autor neznámý

No a ještě k tomu nemají charisma G.K.

22.09.2008 16:03 | Autor neznámý

Když se hraje o mistra světa pomalu 3x do roka, supervelmistrovské turnaje probíhají prakticky neustále a světová špička se nám vyrovnává, tak holt z toho mumraje jedinci tolik nevyčnívají (pro nezasvěcené osoby).

22.09.2008 14:44 | Autor neznámý

Šachy v dobách své největší slávy byly nástrojem komunistické propagandy, teď se akorát tak objeví na Nově reportáž o záchodové aféře.

22.09.2008 12:37 | Autor neznámý

ja ked sa pytam nesachistov na sachy tak kazdy povie Karpov,Kasparov veru tieto nove mena im uz moc nehovoria

22.09.2008 08:40 | Autor neznámý

Hučín: Já hraju taky badminton rád, ale šachy hraješ taky rád? Ne , jinak bys tady nebyl.....

21.09.2008 22:25 | Autor neznámý

sisoj: Po pravdě řečeno, badminton hraju radši, protože dělám něco pro své zdraví a příjemně se při něm unavím ;)

21.09.2008 21:24 | Autor neznámý

Přídávám se k názoru Bonda...(Jamese). Jen Garri Kasparov má stále autoritu i vně šachové obce, jeho eventuální zápas s Rybkou by mohl být i velmi mediálně zajímavý.... Možná jako kdysi jeho zápasy s Karpovem v 80.letech, kdy byl komentář hned na druhý den po každé partii zápasů o titul mistra světa, a všichni znali šachového mistra světa. Dnes myslím, že lidi by neznají nejen mistra světa, ale ani nejlepší hráče širší světové špičky, ani naše nejlepší hráče... Mediálně jsou šachy na úrovni šipek nebo kuželek. I takový badminton je známější.... Bohužel.

21.09.2008 17:11 | Autor neznámý

Taky myslím, že zápas bez handicapu je X-krát cennější než tyhle experimenty a i kdyby prohrál 8:0 (v reálu počítám tak 6:2) tak proti Rybce by to nebyla žádná ostuda.

21.09.2008 16:23 | Autor neznámý

Díky za pěkně popsaný průběh zápasu :-) Velmi bych ocenil, kdyby někdo uspořádal zápas rybičky třeba právě s Carlsenem, nejradši bych ji ale viděl zápasit proti velkému Garrimu. Netroufám si odhadovat, jak by tyto zápasy dopadly i za předpokladu, že by hrála rybka zcela bez handicapů. Vítěz by byl předpovídatelný, ale s jakým by to bylo skóre? On Garrik asi taky ještě všechno nezapoměl a třeba Magnus, který vyrostl ve věku superpočítačů a z jejich hry se nepochybně hodně naučil, by mohl vědět, jak na ně.