Vše na co se chcete zeptat!

02.07.2009 11:51 | CZECH OPEN 2009

Dnes od 16.00 hodin na Vaše dotazy odpovídá ředitel CZECH OPEN Jan Mazuch. Odpovědi na otázky, které můžete psát do příspěvků, budeme průběžně přidávat do článku.Na oficiálních stránkách CZECH OPEN 2009 naleznete v sekci novi...

Dnes od 16.00 hodin na Vaše dotazy odpovídá ředitel CZECH OPEN Jan Mazuch. Odpovědi na otázky, které můžete psát do příspěvků, budeme průběžně přidávat do článku.
Na oficiálních stránkách CZECH OPEN 2009 naleznete v sekci novinek čerstvé informace. Uzávěrka přihlášek bez příplatku za pozdní přihlášení se posouvá na 6.7. 2009. !!! V červenci 2009 vyjde kniha GM Sergeje Movsesiana a IM Lukáše Klímy o festivalu CZECH OPEN Pardubický fenomén. Aktuální stav přihlášek hlásá účast trojice Movsesjan, Navara a Mamedov v rapidu.

Dobrý den, zajímalo by mě, kdy budou zveřejněny startovní listiny Mistrovství ISCU dětských klubů v šachu 2009 na stránkách festivalu?
Mistrovství ISCU dětských klubů se pro malý zájem bohužel nuskuteční. S vedoucími přihlášených družstev jsme se dohodli na jejich účasti v turnaji J (7kolový open FIDE jednotlivců), turnaji F (čtyřčlenná družstva dospělých) a turnaji S (jednodenní turnaj čtyřčlenných družstev mládeže).

Myslíte si, že finanční krize ovlivní počet účastníků na open Pardubice? Nebo jakým způsobem si myslíte, že se turnaje dotkne? Třeba může mít i pozitivní vliv? Dovolená, kterou si prostě neodpustím, to jsou Pardubice!!!!!! Dobry slogan.
Finanční krize bohužel počet účastníků ovlivní. Týká se to především hráčů ze vzdálenějších lokalit, především z Ruska. Počítáme, že počet účastníků v hlavních turnajích bude odpovídat zhruba počtu v roce 2003 a bude okolo 1400. Méně bude i hráčů z Polska díky kurzu jejich měny. Jinak děkuji za pochvalu!

Myslím, že by na kolejích university Pardubice mohl být v provozu internet v průběhu turnaje ať už jako wi-fi či zpovozněn v zásuvkách na pokoji. Turnaj tohoto významu by si to jistě zasloužil. Dnes se již velká část šachistů bez notebooku neobejde.
Na VŠ kolejích bohužel internet k dispozici nebude. Mají ho k dispozici studenti během školního roku, ale podmínkou jejich dohody s dodavatelem je výhradní používání pro akademické účely (tedy studenty a pedagogy). Stejně jako v loňském roce bude k dispozici bezplatné připojení přes WiFi v ČEZ Areně a v kavárně Evropa, pro stažení mailů a krátkou komunikaci pak budou stejně jako v minulých letech k dispozici PC v infocentru v ČEZ Areně a v Ideonu. Ve městě je dále celá řada internetových kaváren.

Proč mnoho šachistů, převážně z východu má jen nasazovací ELO? (1550,1750,1950). Vždyť musejí mít už ELO národní.
Naše federace uznává národní ratingy pouze některých federací - viz chess.cz. Logickým kritériem je hodnověrná aktuální databáze v latince umístěná na webových stránkách příslušné národní federace. Některé federace (např. polská) národní ratingy nepočítají.

Dobrý den přeji, rád bych se zeptal, zda již je po dvou letech opět v provozu klub Shark(přes den pizérie, v noci disco), do kterého v minulosti zavítala většina účastníků Czech Openu
Žralok je opět otevřen se zajímavou nabídkou jídel za rozumnou cenu až do pozdních nočních hodin a novou specialitou je možnost vlastního čepování piva u stolu včetně možnosti soutěžení mezi jednotlivými stoly v objemu vypitého piva.

Budou v Pardubicích ukládány do databáze partie ze všech hlavních turnajů hraných klasickým tempem? Pokud ne, tak z jakého důvodu (týká se i turnajů Czech Tour). Díky.
Počítáme, že bude ukládáno podobné množství partií jako v posledních letech (cca 1300 partií). Více není není v našich silách.

Bude letos dostatek ubytovacích míst na kolejích v průběhu hlavního turnaje? Proč se v G2-4 vybírá startovné a pak nedávají finanční ceny (aspoň loni to tak bylo)?
Ano, v letošním roce bude vzhledem k o něco nižšímu počtu účastníků vlivem krize dostatek ubytovacích míst na kolejích i v době hlavních turnajů.
Startovné v turnajích neslouží pouze k prokrytí cenového fondu ale spousty dalších nákladů. Původně se hrál pouze jeden rapid turnaj dohromady a později jsme jej rozdělili na 4 části. První, který je součástí série ACP TOUR, má finanční ceny ve stejné výši jako před rozdělením a u 3 nových amatérských rapidů je nižší startovné a pouze věcné ceny.

Chystá jubilejní dvacátý ročník nějaká překvapení? Bude se i letos účastnit GM Mamedyarov? Přeji mnoho úspěchů do dalších ročníků!
Letos se turnajů v rapid šachu a Fischerových šachách zúčastní mj. GM Movsesjan, GM Navara a GM Mamedov. O účasti GM Mamedyarova se v současné době jedná. V letošním roce se ve středu 29.7. večer uskuteční na Pernštýnském náměstí "Pardubické středověké hry", jejichž součástí budou i simultánka a zahradní šachy, vystoupení středověké skupiny, šermířů atd. Vstup pro všechny zdarma.

Chtěl bych se zeptat, zda bude kniha Pardubický fenomén k dispozici již na turnaji a kolik je její předpokládaná cena. V souvislostí s krizí bych se rád zeptal, zda bude kafe zdarma.
Kniha vyjde na začátku festivalu a budou ji křtít oba autoři GM Sergej Movsesjan a IM Lukáš Klíma. V současné době je již v tiskárně. Cena knihy je 290 Kč, anglická verze bue stát 15 EUR.
Kávu zdarma opět dodá koncern Tchibo, ale tentokrát to bude přímo káva nesoucí jejich název místo kávy Jihlavanka. Káva zdarma bude i na všech dalších turnajích CZECH TOUR 2009/2010.

Co se týče hráčů z bývalého SSSR bez oficiálního ela, myslím, že by měli být bráni jako hráči s elem 0, ty VT jsou podle mne dost nedůvěryhodné, rozhodně méně než ta neuznávaná národní ela.
Je pravda, že řada mladých hráčů má vyšší třídy, než by odpovídalo jejich výkonnosti. Stejný problém je nyní ale díky zmírnění podmínek při udělování výkonnostních tříd i u nás. Na druhou stranu existuje celá řada starších ruských kandidátů mistra, kteří nemají rating a jejich nasazení na poslední místa by mohlo negativně ovlivnit losování. Ze dvou zel jsem se proto snažili vybrat to menší.

Dominik Hašek letos přestoupil do Pardubic a šachy se budou hrát v hokejové aréně - můžeme doufat, že ho třeba před partií uvidíme při tréninku nebo že si dokonce přijde opět blicnout?
Dominika Haška na V.I.P. turnaj samozřejmě opět zveme, ale v tuto chvíli ještě nevíme, jestli se zúčastní. Podle našich informací by v malé hale v době festivalu měly probíhat i tréninky extraligových Pardubic.

Taky mne napadl jeden nápad - plno lidí do Pardubic jezdí na dovolenou a nechce se jim hrát ratingové partie. Co třeba udělat v době hlavního turnaje rapid turnaj (popř. kombinovaný s blicákem), který by umožňoval si každý den zahrát 2-3 rapid partie a pak se dívat na partie na velmistrů v A turnaji?
O tom už jsme také přemýšleli, proto jsme v době hlavních turnajů zavedli od loňského roku ratingový turnaj K, který se hraje v době hlavních turnajů dopoledne a také seriál bleskových turnajů jednotlivců (Q1-Q3) a bleskový turnaj družstev (R).

Bude pokračování loňské komentátorské místnosti? Jsou připraveny nějaké novinky, nebo změny?
V letošním roce bude zajištěn internetový přenos na cca 15 šachovnicích, což je o 5 více než vloni. Přenášet se budou partie z Mistrovství Evropy juniorských družstev, Otevřeného Mistrovství České republiky v rapid šachu a hlavního velmistrovského turnaje.
V době hlavního velmistrovského turnaje bude rozbory partií provádět IM Petr Pisk, který si bude zvát hosty - renomované velmistry. Souběžně budou komentáře na Novoborském serveru.

Chtěl bych se zeptat, kolik lidí se zhruba podílí na přípravě každého ročníku Czech Open? A zda Vám některý z ročníků výrazněji utkvěl v paměti?
Na celoroční přípravě se podílí 5 lidí, v době konání pak cca 100 lidí - rozhodčí, hostesky, spolupořadatelé jiných her, technický personál, výpočetní středisko atd.
Nejvíce v paměti nám utkvěl první a druhý ročník. První proto, že to bylo poprvé a druhý proto, že obrovský nárůst účastníků byl krokem do neznáma.


9x 1559x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (9) Aktualizovat
02.07.2009 19:09 | Autor neznámý

Ahoj  Honzo  !  Otazki   ne  mam   , ale  moc   jse  tesim   na   setkani    v  Parbubicich . Pro   mne   dovolena   v  Pardubicich     to  uz  je  tradice   od    od   2000  roku.

Pozdrav  z  Polska

Tadek

 

02.07.2009 16:57 | Autor neznámý

Ještě napadla jedna otázka, snad nepřekročím limit otázek na jednoho uživatele - Dominik Hašek letos přestoupil do Pardubic a šachy se budou hrát v hokejové aréně - můžeme doufat, že ho třeba před partií uvidíme při tréninku nebo že si dokonce přijde opět blicnout?

Taky mne napadl jeden nápad - plno lidí do Pardubic jezdí na dovolenou a nechce se jim hrát ratingové partie. Co třeba udělat v době hlavního turnaje rapid turnaj (popř. kombinovaný s blicákem), který by umožňoval si každý den zahrát 2-3 rapid partie a pak se dívat na partie na velmistrů v A turnaji?

02.07.2009 16:43 | Autor neznámý

Co se týče hráčů z bývalého SSSR bez oficiálního ela, myslím, že by měli být bráni jako hráči s elem 0, ty VT jsou podle mne dost nedůvěryhodné, rozhodně méně než ta neuznávaná národní ela.

02.07.2009 16:40 | Autor neznámý

Ahoj! Chtěl bych se zeptat, zda bude kniha Pardubický fenomén k dispozici již na turnaji a kolik je její předpokládaná cena. V souvislostí s krizí bych se rád zeptal, zda bude kafe zdarma.

02.07.2009 16:37 | Autor neznámý

Bude letos dostatek ubytovacích míst na kolejích v průběhu hlavního turnaje? Proč se v G2-4 vybírá startovné a pak nedávají finanční ceny (aspoň loni to tak bylo)?

02.07.2009 16:23 | Autor neznámý

Budou v Pardubicích ukládány do databáze partie ze všech hlavních turnajů hraných klasickým tempem? Pokud ne, tak z jakého důvodu (týká se i turnajů Czech Tour). Díky.

02.07.2009 16:22 | Autor neznámý

Dobrý den přeji, rád bych se zeptal, zda již je po dvou letech opět v provozu klub Shark(přes den pizérie, v noci disco), do kterého v minulosti zavítala většina účastníků Czech Openu. Děkuji

02.07.2009 16:12 | Autor neznámý

aktualizováno

02.07.2009 11:59 | Autor neznámý

Mám jeden dotaz. Zajímalo by mě, jestli bude na kolejích wifi nebo jiné připojení na internet. Hlavně na pokojích, pokud ne, tak alespoň ve vstupních prostorách a v klubech by připojení mohlo být.