Open Tatry 2021

11.10.2021 06:00 | Zahraniční zprávy

V sobotu skončil populární turnaj Open Tatry 2021, pořádaný šachovým klubem ŠK Slovan Bratislava.

Začalo se (první kolo) 2.10. a skončilo se 9.10 (poslední deváté kolo).Turnaj tradičně začíná od 18,00 (kromě jednoho dvojkola a posledního kola). Tak pozdě proto, aby si každý mohl dát pěkný horský výšlap (hraje se v Tatrách! Přímo v Tatranské Lomnici). Vím, že drtivé většině šachistů to vyhovuje, protože jsou "sovy", ale já bych už po pár tazích u partie usínal (jsem beznadějný skřivan). To je jediný důvod, proč jsem na tomto turnaji nikdy nehrál. Nicméně Open Tatry mají obrovský kredit a mohu jen vřele doporučit. Navíc je tento turnaj "v rukou" Petera Petrána. Nikdy nezapomenu na naše společné cesty do Rakouska. Peter je prostě borec. Rozhodčím byl další borec a sice Rastislav Diviak. Alespoň takto na dálku zdravím Velké šachisty. A nemohu zapomenout na velkou legendu (za tým pořadatelů), pana Gustava Šturce. Další Velký šachista.

Turnaj hrálo 134 hráčů a hráček. Z toho 1 GM a 7 IM. Nasazenou jedničkou byl IM Sergej Berezjuk a dvojkou GM Miky Maník. A právě mezi těmito borci se rozhodovalo až do závěru. Po osmém kole vedl se šesti body GM Maník před IM Berezjukem. Šest bodů ale mělo dalších 5 hráčů, takže poslední kolo slibovalo pořádné drama.

V posledním kole dokázal vyhrát Sergej Berezjuk, který se stal vítězem turnaje (7/9), ale vyhrát dokázala ještě Zuzana Hagarová (7/9), která tak skončila na druhém místě. Sergej i Zuzka předvedli "profesorský" výkon, když neprohráli ani jednu partii. Je to velký úspěch pro oba. Sergej ukazuje, že i po šedesátce se dají hrát super šachy a Zuzka možná zažívá comeback. Ještě "nedávno" měla elo vysoko přes 2300 (měla i přes 2400, také je mužským IM). Na třetím místě skončil Miky Maník (6,5/9), rovněž bez prohry. Gratuluji medailistům!

Na čtvrtém místě skončil Vladimír Vojtek (6,5/9). Vladimír si uhrál do ela celých 25 bodů (!) Což je velký úspěch. Na pátém místě skončil Jakub Kůsa (6,5/9), který si uhrál do ela 12 bodů. Kuba dlouhodobě ukazuje, že patří mezi české nej talenty. Kdo ale (také) vyráží dech, je dvacátý sedmý nasazený Milan Kolesár, který skončil na desátém místě (6/9) a uhrál si do ela neuvěřitelných 61 elo bodů (!!). Milan už není nejmladší (S60) :-) a přesto zahrál fantasticky. Možná je věk jen číslo :-)